Dyskusja o ADHD
"Całe życie robiłem za niepasujący element wielkiej układanki, aż w końcu znalazłem swoje miejsce”– Liam Creed.
W trakcie dzisiejszego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki omawiałyśmy pozycję Szczeniak – Liama Creeda. W książce poruszany jest problem osób cierpiących na ADHD, ale napisany z perspektywy osoby chorej, czyli sameg…
Rozmawiamy o emancypacji
„Eliza” Agnieszki Wojdowicz – to książka, która była dzisiaj tematem naszej dyskusji. Rozpoczyna ona trylogię o losach trzech niepokornych kobiet: Elizy, Klary i Judyty. Kobiety trafiły do dziewiętnastowiecznego Krakowa, pełne nadziei na zmianę swojego życia, pragnące uczyć się na wyższej uczelni i zmienić stereotypowe wyobraże…
Czytaj dalejRozmawiamy o zdradzie
Słowo zdrada to świadome złamanie przysięgi lub odstępstwo od przyjętych norm czy wartości, działanie przeciwko tym normom i wartościom, zaparcie się ich, a także jawna lub skryta ich negacja. Po przeczytaniu książki Magdaleny Krauze pt. „Zdradzona” to właśnie problem zdrady stał się tematem dyskusji uczestniczek dzisiejszego s…
Czytaj dalejNarodowe Czytanie 2024
To już była 13 edycja Narodowego Czytania. Jak co roku, w ramach DKK-u, odwiedziłyśmy Klub Seniora, aby wspólnie przeżyć losy Kordiana, czytając fragmenty dramatu J. Słowackiego. Po odczytaniu listu Prezydenta, przybliżeniu tematyki utworu i historii jego powstania, przeszłyśmy do czytania wybranych fragmentów. Zaczęłyśmy od Ko…
Czytaj dalejLetnie spotkanie z literaturą
„A mnie oszukuj mile uśmiechem, słowem, gestem. Dopóki jestem…” ("Kiedy mnie już nie będzie" – A. Osiecka). 2 sierpnia 2024 r., ponownie, jak co roku, spotkałyśmy się z Paniami w Ogrodzie Włoskim. Seniorki przybyły bardzo licznie i z uwagą wysłuchały ciekawostek z życia Agnieszki Osieckiej. Jej barwne życie, jakże tragiczne, pe…
Czytaj dalejProwincja pełna czarów
„Żyjąc na ziemi, jemy, oddychamy, zmuszamy pszczoły do pracy dla nas, zbieramy plony, zioła i kwiaty. Potem odchodzimy, często pozostawiając po sobie ruiny i śmietnisko. Kiedy zwijamy biwak, trzeba zostawić dwie rzeczy: Po pierwsze – nic, Po drugie – podziękować.”
 …
Nadciśnienie tętnicze jako jeden z głównych problemów społeczeństwa
Nadciśnienie tętnicze jako jeden z głównych problemów społeczeństwa to temat dzisiejszego wykładu przeprowadzonego przez studentów Dietetyki Collegium Medicum pod kierunkiem mgr Doroty Mikołajewicz w Filii nr 1. Zajęcia Edukacji Żywieniowej poświęcono szeroko rozumianemu nadciśnieniu tętniczemu, zapobieganiu i walce z tą chorob…
Czytaj dalejŻycie, które mi dano, jest tylko opowieścią...
Życie, które mi dano, jest tylko opowieścią; ale jak ja ją opowiem, to już moja sprawa. Jedynie o to mi chodzi.
Marek Hłasko, "Piękni dwudziestoletni"
W ramach obchodów XXXII Tygodnia Kultury Języka, Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Pilcha w Kielcach gościła aktora teatralnego Lecha Sulimierskiego. Znakomit…
Dyskutujemy o literaturze
Dzisiejsze spotkanie w Klubie Seniora przy ulicy Naruszewicza poświęciliśmy twórczości młodej, polskiej pisarki - Michaliny Olszańskiej. Autorka może poszczycić się już dwoma wydanymi publikacjami, ale Panie z Klubu zapoznały się z pozycją pt. Zaklęta. Zważywszy na bardzo młody wiek autorki w momencie wydania książki (18 lat), …
Czytaj dalejChłopi W. Reymonta – znaczenie powieści dla literatury polskiej – wprowadzenie do filmu
Dzisiaj spotkałyśmy się z paniami z Klubu Seniora, aby przybliżyć im postać Władysława Reymonta – noblisty, który swoją nagrodę odebrał za powieść „Chłopi”. 13 października br. odbyła się premiera kolejnej ekranizacji utworu, ale tym razem nowatorską techniką animacji malarskiej. Różnice w odbiorze tradycyjnego i nowatorsk…
Czytaj dalej