Niebieska Strefa A A+ A++

Imprezy dla dorosłych

Edmund Niziurski we wspomnieniach Lecha Sulimierskiego

W ramach Tygodnia Kultury Języka, 12 marca 2025 roku, w Filii nr 1 gościliśmy znanego kieleckiego aktora Lecha Sulimierskiego. Wydarzenie wzbogaciły jego osobiste wspomnienia ze spotkań z Edmundem Niziurskim, a także sugestywna interpretacja fragmentów trzech powieści: Sposób na Alcybiadesa, Adelo, zrozum mnie oraz Pięć melonów…

Czytaj dalej

2025 – rok 2025 rokiem Edmunda Niziurskiego

„Nie trać humoru, bądź życzliwy dla swoich bliźnich, zwalczaj pesymizm. Nie wstydź się wyznawać prawdziwych wartości, nie kwestionuj tego, co można nazwać naturalnymi prawami człowieka”
Edmund Niziurski

Z okazji setnej rocznicy urodzin kieleckiego pisarza Edmunda Niziurskiego, postanowiłyśmy przybliżyć Jego sylwetkę i twórczość. …

Czytaj dalej

Już ci wybaczyłam

„Już ci wybaczyłam – powiedziała.
Kier wpatrywał się w nią zadziwiony.
- Jak to możliwe? Przecież na to nie zasługuję.
- Na tym właśnie polega miłość."

Dzisiaj, na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawiałyśmy powieść Richarda P. Evansa: „Stokrotki w śniegu". Jest to opowieść o milionerze, który zatracił się w swojej pracy, zapo…

Czytaj dalej

Dyskusja o ADHD

"Całe życie robiłem za niepasujący element wielkiej układanki, aż w końcu znalazłem swoje miejsce”– Liam Creed.

W trakcie dzisiejszego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki omawiałyśmy pozycję Szczeniak – Liama Creeda. W książce poruszany jest problem osób cierpiących na ADHD, ale napisany z perspektywy osoby chorej, czyli sameg…

Czytaj dalej

Rozmawiamy o emancypacji

„Eliza” Agnieszki Wojdowicz – to książka, która była dzisiaj tematem naszej dyskusji. Rozpoczyna ona trylogię o losach trzech niepokornych kobiet: Elizy, Klary i Judyty. Kobiety trafiły do dziewiętnastowiecznego Krakowa, pełne nadziei na zmianę swojego życia, pragnące uczyć się na wyższej uczelni i zmienić stereotypowe wyobraże…

Czytaj dalej

Rozmawiamy o zdradzie

Słowo zdrada to świadome złamanie przysięgi lub odstępstwo od przyjętych norm czy wartości, działanie przeciwko tym normom i wartościom, zaparcie się ich, a także jawna lub skryta ich negacja. Po przeczytaniu książki Magdaleny Krauze pt. „Zdradzona” to właśnie problem zdrady stał się tematem dyskusji uczestniczek dzisiejszego s…

Czytaj dalej

Narodowe Czytanie 2024

To już była 13 edycja Narodowego Czytania. Jak co roku, w ramach DKK-u, odwiedziłyśmy Klub Seniora, aby wspólnie przeżyć losy Kordiana, czytając fragmenty dramatu J. Słowackiego. Po odczytaniu listu Prezydenta, przybliżeniu tematyki utworu i historii jego powstania, przeszłyśmy do czytania wybranych fragmentów. Zaczęłyśmy od Ko…

Czytaj dalej

Letnie spotkanie z literaturą

„A mnie oszukuj mile uśmiechem, słowem, gestem. Dopóki jestem…” ("Kiedy mnie już nie będzie" – A. Osiecka). 2 sierpnia 2024 r., ponownie, jak co roku, spotkałyśmy się z Paniami w Ogrodzie Włoskim. Seniorki przybyły bardzo licznie i z uwagą wysłuchały ciekawostek z życia Agnieszki Osieckiej. Jej barwne życie, jakże tragiczne, pe…

Czytaj dalej

Prowincja pełna czarów

„Żyjąc na ziemi, jemy, oddychamy, zmuszamy pszczoły do pracy dla nas, zbieramy plony, zioła i kwiaty. Potem odchodzimy, często pozostawiając po sobie ruiny i śmietnisko. Kiedy zwijamy biwak, trzeba zostawić dwie rzeczy: Po pierwsze – nic, Po drugie – podziękować.”
           …

Czytaj dalej

Nadciśnienie tętnicze jako jeden z głównych problemów społeczeństwa

Nadciśnienie tętnicze jako jeden z głównych problemów społeczeństwa to temat dzisiejszego wykładu przeprowadzonego przez studentów Dietetyki Collegium Medicum pod kierunkiem mgr Doroty Mikołajewicz w Filii nr 1. Zajęcia Edukacji Żywieniowej poświęcono szeroko rozumianemu nadciśnieniu tętniczemu, zapobieganiu i walce z tą chorob…

Czytaj dalej
Strona 1 z 6