Niebieska Strefa A A+ A++

O Festiwalu

Pociąg do literatury. II. Herling-Grudziński Festiwal. Kielce. 2-6 września 2022.

I edycja Festiwalu, organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Jerzego Pilcha w Kielcach i Wzgórze Zamkowe – Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, zgromadziła 5200 miłośników dobrej literatury i pasjonujących wydarzeń kulturalnych. Do organizacji II edycji dołączyło Muzeum Zabawek i Zabawy.

Celem Festiwalu jest dotarcie do jak największej grupy odbiorców, mieszkańców i turystów oraz integracja wielu instytucji i pasjonatów literatury wokół idei promocji czytelnictwa.

Podczas Festiwalu proponujemy m.in.: spotkania z pisarzami, publicystami, artystami, warsztaty, wystawy, kiermasze książek, gry i zabawy ze słowem z udziałem znakomitych gości, koncerty, konkursy – w tym I Ogólnopolski Konkurs Literacki na Felieton o „Brzytwę Pilcha”.

Podczas II edycji swoją twórczość zaprezentują m. in.: Anna Kańtoch, Agata Passent, Ryszard Ćwirlej, Grzegorz Kozera, Robert Małecki, Joanna Olech, Andrzej Stasiuk, Agata Twardoch. Osoby, które lubią dyskusje na tematy literackie i społeczne, będą miały okazję wziąć udział w panelach prowadzonych przez Kingę Strzelecką-Pilch i Bartłomieja Zapałę. W świat nauki zabiorą młodych odbiorców Tomasz Rożek i Pan Pytalski, a w świat muzyki połączony ze światem poezji Mirona Białoszewskiego - Ygor Przebindowski i Mariusz Ostrowski.

Zapraszamy do Kielc na niezwykłe wydarzenie kulturalno-literackie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Miasta Kielce.

Organizatorzy:

Partnerzy Honorowi:

Partnerzy:

Patronat medialny: