Niebieska Strefa A A+ A++

Goście Festiwalu

Jerzy Baczyński

Jerzy Baczyński

Redaktor naczelny tygodnika Polityka.

Związany z nim od 1983 roku. Przez siedem lat pracował tam jako redaktor w dziale publicystycznym, a w 1990 roku został zastępcą redaktora naczelnego. Stanowisko szefa redakcji objął w 1994 roku i pełni je do dziś. Prezes Spółdzielni Pracy Polityka, która – oprócz „Polityki” – wydaje m.in. magazyn „Forum” oraz liczne pozycje książkowe.

W latach siedemdziesiątych Baczyński pracował jako dziennikarz w „Życiu Warszawy”, kilka lat spędził także na emigracji – w USA oraz we Francji. Laureat wielu nagród dziennikarskich. 21 października 2010 został uhonorowany przez kapitułę Nagrody im. A. Woyciechowskiego tytułem „Dziennikarza XX-lecia”. W 2013 został nagrodzony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2017 wraz z zespołem „Polityki” otrzymał Nagrodę Specjalną Lewiatana przyznaną przez Konfederację Lewiatan osobom wybitnie zasłużonym na polu kultury, polityki, nauki, życia publicznego i gospodarki.

Fot. Łukasz Pająk

Ryszard Ćwirlej

Ryszard Ćwirlej

Dziennikarz, pisarz i wykładowca.

Ukończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W latach 1996 – 1997 pracował jako reporter w TVP Katowice, w latach 1997-2010 w poznańskim oddziale TVP, gdzie m.in. był szefem redakcji Teleskopu i wydawcą ogólnopolskiego programu reporterskiego Telekurier. W roku 2010 został członkiem zarządu do spraw programowych poznańskiego Radia Merkury. Odszedł z radia w 2015 roku. Jest wykładowcą na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Przede wszystkim jednak jest znany jako pisarz – autor powieści kryminalnych, twórca nowego gatunku literackiego – powieści neomilicyjnej. Stworzył dotąd dwa powieściowe cykle kryminalne o poznańskich szkiełkach: Cykl PRL-owski „milicyjny” i przedwojenny „policyjny”. Przez krytyków uznawany jest za twórcę nowego podgatunku literackiego – „kryminału neomilicyjnego”.

Na podstawie jego powieści „Ręczna robota” powstał 75–cio odcinkowy serial słuchowiskowy, zrealizowany przez Teatr Polskiego Radia dla radiowej Jedynki. W 2015 roku jego powieść „Błyskawiczna wypłata” otrzymała nagrodę Kryminalnej Piły dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej 2014 roku. Na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu pięciokrotnie jego powieści były nominowane do nagrody ”Wielkiego Kalibru”. W 2017 książka „ Milczenie jest srebrem” otrzymała nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru, a w 2018 powieść „Tylko umarli wiedzą” nagrodzono podwójnie, nagrodą Wielkiego Kalibru przyznawaną przez jurorów oraz nagrodą Czytelników Wielkiego Kalibru.

Fot. Adam Ciereszko

Andrzej Drobik

Andrzej Drobik

Dziennikarz, reporter, dyrektor programowy Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry.

Autor książek, m.in. „Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim”, „Bolko Kantor. Prawy, prosty” i „Wisła w sensie magicznym”, wyreżyserował filmy dokumentalne, m.in. „Jego kochana, dumna prowincja” o Kornelu Filipowiczu w Cieszynie, „Ciągle tu jesteśmy”, opowiadającego historię społeczności Polskiej we wsi Ostojićevo w Serbii. Na portalu Youtube prowadzi program „Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim i reszcie świata”.

Artur Fortuna

Artur Fortuna

Autor bloga "Historia Cracovii", prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Historyków i Statystyków Piłki Nożnej.

Fot. https://www.facebook.com/Artur.Fortuna

Paweł Golański

Paweł Golański

Były piłkarz, związany głównie z ŁKS Łódź i Koroną Kielce, reprezentant Polski, obecnie dyrektor sportowy Korony Kielce.

Urodził się w 1982 r. w Łodzi. Jest wychowankiem ŁKS Łódź, z którym zdobył tytuł mistrza Polski juniorów młodszych U-17. Jako piłkarz grał na pozycji obrońcy. Z Koroną Kielce związany od 2005 r. Zrobił karierę międzynarodową. Na swoim koncie ma wiele sukcesów sportowych, m. in. z drużyną Polski U-18 zdobył na mistrzostwach Europy 2001 złoty medal.

Działacz, trener i agent piłkarski, ekspert telewizyjny oraz piłkarz plażowy. Pracował w stajni menedżerskiej INN Football. W 2016 wraz z Przemysławem Kaźmierczakiem i Krzysztofem Nykielem założył w Łodzi dziecięcą akademię Gol Academy Szkółka Piłkarska. Posiada uprawnienia trenerskie UEFA B. Związany jest też z telewizją Polsat Sport, gdzie pojawia się podczas transmisji spotkań i dyskusji w roli piłkarskiego eksperta. W kwietniu 2021 ogłoszono go dyrektorem sportowym Korony Kielce.

Fot. Korona Kielce

Martyna Groth

Martyna Groth

Pedagożka, badaczka i kuratorka wystaw. Założycielka Pracowni Literatury Maleńkiej. Autorka koncepcji zabawek i materiałów edukacyjnych. Kolekcjonerka miniatur i dawnych zabawek.

Podczas II Herling-Grudziński Festiwal poprowadzi "Warstwy papieru" - rodzinne warsztaty tworzenia przestrzennych ilustracji (tunelbooków).

Grzegorz Kozera

Grzegorz Kozera

Poeta, dziennikarz, prozaik, recenzent książkowy i bloger. Urodził się w 1963 roku w Starachowicach, mieszka w Kielcach.

W latach 1987-2006 był dziennikarzem redakcji „Słowa Ludu”, od 2007 roku redaktorem naczelnym wydawnictwa muzycznego „Ferment”. Jest autorem zbioru opowiadań „Kuracja” (2008), których akcja rozgrywa się w sanatorium „Włókniarz” w Busku-Zdroju. Na ich podstawie Polskie Radio Kielce przygotowało cykl słuchowisk. Prowadzi prywatnego bloga Notes Poetycki. Wydał kilka tomików wierszy. Jego utwory ukazywały się w antologiach i ogólnopolskich czasopismach kulturalnych, tłumaczone były na język angielski i czeski.

Jest autorem powieści: Biały Kafka” (2004, 2014) „Droga do Tarvisio” (2012), „Berlin, późne lato” (2013), „Co się zdarzyło w hotelu Gold” (2014), „Króliki Pana Boga” (2015), „Noc w Berlinie” (2018) oraz sztuki teatralne: „Karnawał” i „Klub morderców”, które wydrukował „Świętokrzyski Kwartalnik Literacki”. Jego książki i wydane na ich podstawie audiobooki znajdowały się przez długi czas na liście bestsellerów Empiku w kategorii „Literatura polska". Recenzje książkowe i teatralne, oprócz „Słowa Ludu”, publikował m.in. w „Nowych Książkach”, „Przekroju”, „Polityce”, Rzeczpospolitej” oraz na blogu Salon Kulturalny.

Jest laureatem wielu nagród, m.in.: Świętokrzyskiej Nagrody Kultury I stopnia (2013), Nagrody Artystycznej Miasta Kielce I stopnia (2014), Nagrody I Stopnia Prezydenta Miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury (2014, 2022).

Fot. Mateusz Wolski

Anna Kańtoch

Anna Kańtoch

Urodzona w 1976 r., z wykształcenia orientalistka, autorka książek fantasy dla dorosłych i młodzieży.

Debiutowała w kwietniu 2004 r. opowiadaniem „Diabeł na wieży” opublikowanym w czasopiśmie „Science Fiction”. Pisała recenzje filmów i książek do internetowego magazynu „Avatarae” (gdzie ukazało się opowiadanie będące kontynuacją „Diabła na wieży” – „Czarna Saissa”), pisze do magazynu „Esensja”. W lipcu 2005 r. ukazał się zbiór opowiadań „Diabeł na wieży” o ich bohaterze, Domenicu Jordanie, wydany przez wydawnictwo Fabryka Słów. Jej debiutem książkowym była powieść „Miasto w zieleni i błękicie”, dziejąca się w tym samym świecie co opowiadania o Domenicu Jordanie.

Na Euroconie 2007 otrzymała nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) dla najbardziej obiecującego młodego twórcy – Encouragement Award. Pięciokrotnie otrzymała Nagrodę im. Janusza A. Zajdla: raz za powieść (w 2010 r. za pierwszy tom „Przedksiężycowych”) oraz cztery razy za opowiadania (w 2009 r. za „Światy Dantego”, w 2011 r. za „Duchy w maszynach”, w 2014 r. za „Człowieka nieciągłego” i w 2015 r. za „Sztukę porozumienia”). W 2013 r. otrzymała Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego za powieść „Czarne”, w 2018 r. Nagrodę Specjalną imienia Janiny Paradowskiej (przyznawaną w ramach Nagrody Wielkiego Kalibru) za powieść „Wiara” oraz Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego za powieść „Niepełnia”. W 2021 r. otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru za powieść „Wiosna zaginionych”.

Członkini grupy literackiej Harda Horda, która powstała w roku 2017 r. pierwotnie jako pomysł na przestrzeń do pracy dla kobiet - pisarek.

Michał Kołodziejczyk

Michał Kołodziejczyk

Dyrektor redakcji Canal+ Sport. Wcześniej redaktor naczelny WP SportoweFakty (Wirtualna Polska), przez wiele lat pracował także jako dziennikarz sportowy w "Rzeczpospolitej" i "Przeglądzie Sportowym". Współpracował z wieloma stacjami telewizyjnymi. Jako korespondent obsługiwał mistrzostwa świata w piłce nożnej (2006, 2010, 2014 i 2018), mistrzostwa Europy w piłce nożnej (2008, 2012 i 2016) oraz igrzyska olimpijskie w Londynie (2012), a także wiele innych wielkich imprez sportowych.

Laureat nagrody Press im. Bohdana Tomaszewskiego w 2019 roku. W 2017 roku został wyróżniony w konkursie o Nagrodę Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego za cykl wywiadów z polskimi sportowcami "Bez reflektorów", a rok później otrzymał honorowe wyróżnienie za publikację o tematyce sportowej w konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Źródło: https://mecztopretekst.wsqn.pl/

Fot. Aleksander Ikaniewicz

Wojciech Kuczok

Wojciech Kuczok

Prozaik, poeta, krytyk filmowy, scenarzysta, speleolog.

Urodził się w 1972 r. w Chorzowie. Ukończył Uniwersytet Śląski. Współpracownik "Tygodnika Powszechnego", "Res Publiki Nowej" i miesięcznika "Kino"; doktorant filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W latach 90. należał do grupy poetyckiej "Na Dziko". Debiutował tomem wierszy „Opowieści samowite” (1996). Swoje utwory publikował w prasie kulturalnej i literackiej. Szybko porzucił poezję na rzecz prozy - a dokładniej opowiadań i nowel. Już dwa pierwsze tomy opowiadań – „Opowieści słychane” (1999) i „Szkieleciarki” (2002) – przyniosły Kuczokowi uznanie krytyki i zainteresowanie czytelników, a także tom opowiadań „Widmokrąg” (2004) i powieści „Gnój” (2004) oraz „Senność” (2008).

Za powieść „Gnój” dostał w 2003 r. Paszport „Polityki”, Nagrodę Literacką NIKE w 2004, a także nagrodę Krakowska Książka Miesiąca (marzec 2004).

Ważne miejsce w dorobku Kuczoka zajmują scenariusze filmowe, które pisarz tworzy na podstawie swojej prozy. Autor stworzył scenariusze do filmów „Pręgi” (2004), Grand Prix Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych) oraz „Senność” (2008) wyreżyserowanych przez Magdalenę Piekorz. Kuczok nie tylko sam współtworzy filmy, ale również pisze eseje o twórczości filmowej („To piekielne kino”, 2006 oraz „Moje projekcje”, 2009).

Wojciech Kuczok pisze także felietony o tematyce sportowej. Jest speleologiem, w latach 1982-2010 spenetrował ponad 800 obiektów jaskiniowych.

Fot.: https://www.facebook.com/search/top?q=wojciech%20kuczok

Bronisław Maj

Bronisław Maj

Poeta, eseista, scenarzysta, krytyk literacki, tłumacz, felietonista i satyryk, aktor. Autor tekstów piosenek, tomików wierszy, które zapewniły mu miano jednego z najlepszych poetów swego pokolenia oraz miejsce w wielu antologiach poezji współczesnej, wydanych w Polsce i za granicą.

Współzałożyciel krakowskiego Teatru KTO. Doktor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi także zajęcia w Szkole Twórczego Pisania.

„W Gołębniku, siedzibie krakowskiej polonistyki, zadzierzgnęła się przyjaźń pomiędzy Jerzym Pilchem, Bronisławem Majem i Marianem Stalą. Z meandrycznymi zakolami zbliżającymi i oddalającymi w różnych okresach trzech muszkieterów – z których każdy wybił się na innym polu: prozy, poezji i krytyki literackiej…” (Jerzy Illg, "Mój Znak. O noblistach, kabaretach, przyjaźniach, książkach, kobietach", Kraków 2009).

Debiutował wierszem na łamach miesięcznika „Poezja” w 1970 r. Wydał kilkanaście książek poetyckich, począwszy od „Wierszy” w 1980. Jego twórczość tłumaczona była na wiele języków. Wydał monografie: „Biały chłopiec. O poezji Tadeusza Gajcego” (1992) i "Kronika wydarzeń artystycznych, kulturalnych, towarzyskich i innych" (1997).

Działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL. W 1981 roku kierował działem kultury w dwutygodniku „Student”. Teksty publikował najczęściej w „Tygodniku Powszechnym”, „Więzi”, „Znaku”. Założyciel i redaktor naczelny niezależnego „żywego” pisma literackiego „NaGłos” (1983–1989).

Laureat prestiżowych nagród literackich, między innymi Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Genewa (1984) i Nagrody PEN-Clubu za twórczość poetycką (1995).

Fot. Łukasz Pająk

Robert Małecki

Robert Małecki

Politolog, filozof i dziennikarz, a także nauczyciel kreatywnego pisania i - co najważniejsze - autor bestselerowych powieści kryminalnych oraz opowiadań. Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru i nagrody Kryminalnej Piły oraz zdobywca "Złotej Karety" w kategorii Kultura, przyznawanej przez toruński Dziennik "Nowości".

Zadebiutował w 2016 roku powieścią „Najgorsze dopiero nadejdzie”. Popularność przyniosły mu serie kryminałów poświęconych śledztwom komisarza Bernarda Grossa oraz losom dziennikarza Marka Benera. Najnowsze książki Roberta Małeckiego, nienależące już do serii, to „Żałobnica”, wydana w 2020 r. i wydana rok później „Zmora”. W roku 2022 ukazał się „Wstyd”.

Czyta wszystko co pachnie thrillerem i kryminałem. Nie zawaha się wyznać miłości Harlanowi Cobenowi i Arnaldurowi Indridasonowi, a także Peterowi May’owi i Bernardowi Minierowi. Jeśli w głowie nie pulsuje mu bas Bena Otręby i nie rozbrzmiewają solówki Jurka Styczyńskiego może być chory. Uwielbia muzykę genialnego gitarzysty, Marka Knopflera.

Joanna Olech

Joanna Olech

Polska graficzka i autorka książek dla dzieci i młodzieży, laureatka wielu nagród literackich.

Zadebiutowała „Dynastią Miziołków”, której kontynuacja ukaże się we wrześniu 2022. Inne tytuły autorki: „Gdzie diabeł mówi: do usług”, „Trudne słówka”, „Pompon w rodzinie Fisiów”, „Mam prawo i nie zawaham się go użyć”, „Kto ty jesteś?”, „Ząb czarownicy”, „Poppintrokowie”, „Tarantula, Klops i Herkules”, „Porwanie”, „Bal piłkarzy”, „Egaliterra”. Lista książek przez nią zilustrowanych jest znacznie dłuższa.

Joanna Olech jest także współautorką podręczników szkolnych do języka polskiego i jurorką konkursów IBBY i Hestii. Publikuje artykuły i recenzje na temat literatury dziecięcej. Jest mamą trojga (dziś już dorosłych) dzieci: Miziołka, Kaszydła i Małego Potwora.

Fot. Tymoteusz Lekler

Mariusz Ostrowski

Mariusz Ostrowski

Polski aktor teatralny i filmowy.

Urodzony w 1979 r. w Kielcach. Uczęszczał do Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni. W 2002 studiował w Akademii Teatralnej w Warszawie, z której został usunięty. W 2005 ukończył studia na wydziale aktorskim łódzkiej filmówki.

Na scenie zadebiutował rolą Podchorążego w „Kordianie” Juliusza Słowackiego w reżyserii Adama Hanuszkiewicza na deskach Teatru Nowego w Warszawie. Od 2006 jest aktorem Teatru im. S. Jaracza w Łodzi.

W 2014 nagrał audiobooka na podstawie opowiadania „Michał i tajemnicze wrota” autorstwa Patrycji Dąbrowskiej w ramach akcji charytatywnej „Świąteczne BajkoCzytaki” projektu edukacyjnego AudioCzytaki. Premiera odbyła się 17 grudnia 2014.

W 2017 telewizja wyemitowała ósmą edycję programu Twoja twarz brzmi znajomo z udziałem Ostrowskiego.

W 2018 otrzymał nagrodę na Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV „Dwa Teatry” w Sopocie za rolę Zarubina w spektaklu telewizyjnym „Inspekcja” w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza.

Agata Passent

Agata Passent

Germanistka, dziennikarka i felietonistka, córka Daniela Passenta i Agnieszki Osieckiej.

Jako młodzik i juniorka intensywnie uprawiała tenis ziemny w barwach CWKS Legia Warszawa. Sport pozostał ważną częścią jej życia. Uczyła się w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Zamoyskiego w Warszawie w klasie o profilu ogólnym z rozszerzonym językiem niemieckim. Po dwóch latach nauki przeniosła się wraz z rodziną do Newton w USA, gdzie w prestiżowej szkole Buckingham Browne and Nichols dokończyła edukację szkolną.

W roku 1995 ukończyła studia na Uniwersytecie Harvarda otrzymując dyplom z wyróżnieniem na wydziale germanistyki. Po powrocie do Polski nostryfikowała dyplom magistra w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

W roku 1996 rozpoczęła pracę w miesięczniku „Twój STYL”, gdzie uczyła się dziennikarskiego fachu pod okiem redaktor naczelnej Krystyny Kaszuby. W roku 1997, po śmierci matki, Agata Passent założyła Fundację Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej. Jest fundatorem oraz Prezesem Zarządu Fundacji. Pod koniec lat 90. współtworzyła warszawski miesięcznik kulturalny „CITY”. Wydawała książki, nawiązała stałą współpracę z Radiem PIN, a od roku 2006 zaczęła pisać felietony dla miesięcznika „Twoje Dziecko”.

Jako niezależna felietonistka jest częstym gościem w wielu audycjach i w typowo ironiczny, gorzki ale ciepły sposób komentuje współczesną rzeczywistość.

Agata Passent mieszka w swym ukochanym mieście Warszawa. Jej pasje to pisanie, sztuka współczesna, fotografia, sport, dobra kuchnia. Czas wolny najchętniej spędza z przyjaciółkami, bądź w podróżach po Polsce i Europie.

Źródło:
http://www.agatapassent.pl/biogram.html
https://www.facebook.com/agata.passent/photos

Andrzej Plata

Andrzej Plata

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Ze sceną Teatru Żeromskiego związany jest od 2011 roku. Wcześniej współpracował z Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie, z Teatrem Nowym w Krakowie.

Ważniejsze role: Otto w „Ludwigu” Jana Jelińskiego, reż. Jan Jeliński (2022); Florek w „Królu Mięsopuście” Jarosława Marka Rymkiewicza, reż. Jerzy Bończak i Michał Kotański (2022); Cottard w „Zarazie” Neila Bartletta na podst. „Dżumy” Alberta Camusa, reż. Una Thorleifsdottir (2021); Fredek Gruz w „Widnokręgu” Wiesława Myśliwskiego, reż. Michał Kotański (2019); Jason Taverner w „Zabić celebrytę” Radosława Paczochy, reż. Gabriel Gietzky (2017); Łukasz Niepołomski w „Dziejach grzechu” Stefana Żeromskiego, reż. Michał Kotański (2014).

Laureat wielu nagród: 2015 nagroda aktorska na Festiwalu Komedii TALIA w Tarnowie za rolę Człowienia w spektaklu pt. „Twardy gnat, martwy świat”, 2014 Dzika Róża Publiczności, 2014 Dzika Róża Dziennikarzy, 2013 Dzika Róża Dziennikarzy, 2008 Grand Prix za spektakl „Keret” (reż. Sz. Kaczmarek) na festiwalu Malta w sekcji „Nowe Horyzonty”.

Fot. https://www.facebook.com/Andrzej.pe.7

Ygor Przebindowski

Ygor Przebindowski

Muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista.

Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie wibrafonu. Uczeń wybitnego wibrafonisty Bernarda Maselego. Autor muzyki teatralnej i filmowej. Współpracuje od wielu lat z teatrami, komponując i wykonując muzykę na żywo. Skomponował muzykę do ponad 40 spektakli teatralnych. Współpracował z wybitnymi reżyserami m.in. Agnieszką Glińską, Iwanem Wyrypajewem, Piotrem Cieplakiem, Grzegorzem Wiśniewskim, Anną Augustynowicz.

Tworzy również muzykę do filmów, dokumentów oraz seriali telewizyjnych, m.in. „Mąż czy nie mąż, „Anioły Żegoty”, „Przepis na sukces”, „Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku”, „Jerzy Kosiński - prawda przyjaciela”, „Na północ od piekła”.

Komponował muzykę do Teatru Polskiego Radia, m.in.: „Uciekła mi przepióreczka”, „Nadwrażliwi”. Jest producentem i kompozytorem albumów studyjnych m.in. Jarosława Wasika „Nie dotykaj”, Kamili Kraus „Brajlem”, Halinki Mlynkovej „Etnoteka”.

Związany od ponad 20 lat z telewizyjnym „show” Kuby Wojewódzkiego, na antenie TVN, gdzie odpowiedzialny jest za oprawę muzyczną programu. Od 2013 roku jest współtwórcą i gospodarzem cyklu audycji dla dzieci pt. ”Mała Akademia Piosenki”, które odbywają cyklicznie w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, z udziałem polskich gwiazd estrady.

W 2012 roku wydawnictwem Polskiego Radia ukazała się pierwsza autorska płyta, z muzyką Przebindowskiego pt. „POWIDOKI”, do udziału której zaprosił wybitnych polskich muzyków, m.in. Grzecha Piotrowski, Mateusza Smoczyński, Pawła Kaczmarczyka. Dwa lata później, z okazji 70-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, ukazała się druga autorska płyta pt. „POWIDOKI POWSTANIA WARSZAWSKIEGO”. Patronem płyty jest Muzeum Powstania w Warszawie. Jesienią 2020 roku ukazała się trzecia autorska płyta pt. „POWIDOKI PÓŁNOCY”, której Honorowy Patronat objęła Ambasada Norwegii. W tym samy czasie pojawiła się na rynku literackim książka, opowiadanie pt. „AUKCJA”, która jest debiutem literackim.

Beata Pszeniczna

Beata Pszeniczna

Od 2004 r. aktorka Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W latach 1998-2004 występowała w Teatrze im. Solskiego w Tarnowie. Zadebiutowała rolą kobiety (Ona) w spektaklu "Drugi pokój" Zbigniewa Herberta w reżyserii S. Świdra. Spektakl zdobył wyróżnienie na Festiwalu Sztuki Współczesnej w Warszawie.

W swoim dorobku ma ponad 200 ról. Widzowie kieleckiego teatru pamiętają ją z m.in. z takich ról jak: Ciotka w „Białym małżeństwie” T. Różewicza, reż. Weronika Szczawińska (2010), Aniela w „Dziejach grzechu” Stefana Żeromskiego, reż. Michał Kotański (2014), Monika Pons w „Zachodnim wybrzeżu” Bernarda-Marie Koltèsa, reż. Kuba Kowalski (2016), Ewelina Poncka w „Widnokręgu” Wiesława Myśliwskiego, reż. Michał Kotański (2019), siostra Mary w "Klątwie rodziny Kennedych" Jolanty Janiczak, reż. Wiktor Rubin (2021).

W 2017 roku można ją było zobaczyć w filmie "Wyklęty" w reżyserii kielczanina Konrada Łęckiego. Laureatka wielu nagród za działalność artystyczną.

W 2021 r., podczas I edycji Herling-Grudziński Festiwal, prowadziła wraz z Dawidem Żłobińskim „Wspólne czytanie” na Placu Artystów.

Fot. Łukasz Pająk

Tomasz Rożek

Tomasz Rożek

Doktor fizyki, popularny twórca internetowy, znany dziennikarz popularnonaukowy i popularyzator nauki. Autor kanału/podcastu/bloga „Nauka. To lubię” i "Nauka. To Lubię Junior".

Szef działu „Nauka i gospodarka” w tygodniku „Gość Niedzielny”. Autor kilku bestsellerowych książek naukowych. Autor i prowadzący programów radiowych i telewizyjnych.

Tłumacz nauki, dzięki któremu rozumiemy, jak działa świat.

Agata Sobota

Agata Sobota

Aktorka-lalkarka, poetka, działaczka społeczna. Od 1989 r. związana z Teatrem Lalki i Aktora w Kielcach. Sekretarz Zarządu Głównego Związku Zawodowego Aktorów Polskich na lata 2021-2025.

Laureatka wielu nagród, w tym Nagrody Prezydenta Miasta Kielce w dziedzinie kultury (2002), Nagrody ZASP Sekcji Teatrów Lalkowych (2019), Nagrody Prezydenta Miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechnienia i ochrony kultury (za 2019 rok).

Podczas I edycji Herling-Grudziński Festiwal prowadziła warsztaty dla dzieci „Od tekstu do teatru”.

Fot. Bartek Warzecha

Piotr Sołkiewicz

Piotr Sołkiewicz

Znany jako Profesor Pytalski, popularyzator nauki, pasjonat fizyki, autor cyklu warsztatów popularnonaukowych dla dzieci i młodzieży pt. "Fizyka dla smyka", "Laboratorium Profesora Pytalskiego" i "Od przedszkola do Profesora". Hobbystycznie zajmuje się również entomologią czyli nauką o stawonogach prowadząc pod Kielcami Centrum Edukacji Entomologicznej.

Fot. https://www.facebook.com/profile.php?id=100002476044337

Przemysław Staniek

Przemysław Staniek

Rzecznik prasowy MKS Cracovia SSA, wcześniej był odpowiedzialny m.in. za przygotowywanie materiałów video Cracovii.

Andrzej Stasiuk

Andrzej Stasiuk

Prozaik, dramaturg, poeta, krytyk literacki. Urodził się w Warszawie w 1960 r., od lat mieszka w Beskidzie Niskim.

Niechętny literackim salonom i oficjalności – w roku 1987 wyprowadził się z Warszawy i zamieszkał na dalekiej prowincji, skąd przysyła swoje teksty do najpoczytniejszych i najbardziej prestiżowych gazet i czasopism.

Autor książek: „Mury Hebronu” (1992), „Opowieści galicyjskie” (1995), „Dukla”(1997), „Dziewięć” (1999), „Jadąc do Babadag” (2004), „Taksim” (2009), „Dziennik pisany później” (2010), „Grochów” (2012), „Nie ma ekspresów przy żółtych drogach” (2013), „Wschód”(2014), „Osiołkiem” (2016), „Kroniki beskidzkie i światowe” (2018), „Przewóz” (2021) i wielu innych.

Laureat wielu nagród, m.in. Nagrody Literackiej Nike (2005), Nagrody Literackiej Gdynia (2010), Nagrody Nowa Kultura Nowej Europy im. Stanisława Vincenza (2011), Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury (2011), Nagrody Literackiej m. st. Warszawy (2015), Austriackiej Nagrody Państwowej w dziedzinie literatury europejskiej (2016), Nagrody im. Nicolasa Bouviera (2018) oraz nagrody Orzeł Stulecia (2021). Jego książki są tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie, a także na koreański.

Fot. Cai Caslavinieri

Kinga Strzelecka-Pilch

Kinga Strzelecka-Pilch

Tłumaczka języka francuskiego, doktorantka UW, właścicielka praw autorskich do twórczości Jerzego Pilcha.

Tadeusz Sucharski

Tadeusz Sucharski

Historyk literatury specjalizujący się w literaturze polskiej i rosyjskiej XX wieku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, obecnie związany z Akademią Pomorską w Słupsku.

W swoich badaniach zajmuje się zwłaszcza doświadczeniem totalitaryzmu i relacjami polsko-rosyjskimi odzwierciedlonymi w literaturze. Jest członkiem International Dostoevsky Society oraz Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Publikował w „Pamiętniku Literackim”, „Tekstach Drugich”, „Przeglądzie Rusycystycznym”, „Znaku” i „Kresach”. Współautor licznych monografii i prac zbiorowych, twórca wielu artykułów i tłumaczeń.

Do najważniejszych publikacji książkowych autorstwa prof. Sucharskiego należą: „Dostojewski Herlinga-Grudzińskiego” (Lublin 2002), „Polskie poszukiwania «innej» Rosji. O nurcie rosyjskim w literaturze Drugiej Emigracji” (Gdańsk 2008), „Literatura polska z sowieckiego «domu niewoli». Poetyka. Aksjologia. Twórcy” (Kraków 2021).

Fot. ghgconference.wordpress.com

Stefan Szczepłek

Stefan Szczepłek

Dziennikarz sportowy, komentator, pasjonat piłki nożnej, z wykształcenia politolog.

Urodził się w 1949 r. w Falenicy. Ukończył studia z nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w tematyce piłkarskiej. Pracował w „Sztandarze Młodych”, tygodniku „Piłka Nożna”, redakcji sportowej TVP oraz w „Życiu Warszawy”. Obecnie jest dziennikarzem redakcji sportowej „Rzeczpospolitej”. Autor książek o historii futbolu. Dwa razy w miesiącu oprowadza po Stadionie Narodowym im. Kazimierza Górskiego w Warszawie w ramach trasy Znani i lubiani.

Otrzymał Złote Pióro Klubu Dziennikarzy Sportowych, Nagrodę im. Dariusza Fikusa za 2007, Srebrny Wawrzyn Olimpijski PKOI w 2012 r. W roku 2014 odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W 2015 otrzymał Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego.

Twórczość: „Mexico'86. Wszystko o wszystkich” (1986), „Strzał w dziesiątkę” (1986), „Mecze, które wstrząsnęły światem”. 1 tom kolekcji „Złota Jedenastka” (2011), „Polska! Biało-czerwoni!” 7 tom kolekcji Złota Jedenastka (2011), Moja historia futbolu”. Tom 1. „Świat” (2007), „Moja historia futbolu”. Tom 2. „Polska” (2007), „Deyna, Legia i tamte czasy” (2012), „Żonglerka” (2012), „Moja historia futbolu”. Tom 1. „Świat” (2015), „Moja historia futbolu”. Tom 2. „Polska” (2016), „Szkoła falenicka” (2018), „Mecze polskich spraw” (2021).

Anita Werner

Anita Werner

Dziennikarka "Faktów" TVN i TVN24. Prowadząca także "Fakty po Południu" i "Fakty po Faktach".

Z TVN24 związana od początku istnienia stacji, czyli od 2001 roku. Pracowała jako reporterka, prowadziła serwisy informacyjne i programy publicystyczne. Była autorką cyklu "Dama Pik", którego bohaterkami były znane kobiety ze świata polityki i kultury, z Europy i Afryki. Dla TVN Style współtworzyła filmy dokumentalne "Miss więzienia" i "Odbite z rąk Świetlistego Szlaku". Laureatka wielu dziennikarskich nagród, trzy razy nagradzana Wiktorem, cztery razy Telekamerą (w tym Złotą), dwa razy nominowana do nagrody Dziennikarz Roku (Press).

Źródło: https://mecztopretekst.wsqn.pl/

Fot. Aleksander Ikaniewicz

Agata Wojda

Agata Wojda

Politolożka, absolwentka podyplomowych studiów z zakresu public relations.

Przez 8 lat pełniła funkcję rzeczniczki prasowej wojewody świętokrzyskiego, była odpowiedzialna za politykę informacyjną i kampanie społeczne urzędu.

Przez ponad 10 lat była kielecką radną, w samorządzie pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Ładu Przestrzennego, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Inicjatorka wielu projektów, m.in. programu zbierania „deszczówki”, 30-dniowych bezpłatnych biletów na komunikację publiczną dla honorowych dawców krwi, zaangażowana w tworzenie Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Miejska aktywistka, tworzy i współpracuje przy projektach społecznych integrujących mieszkańców.

Wiceprezydentka Kielc od 2021 roku.

Fot. Łukasz Pająk

Bartłomiej Zapała

Bartłomiej Zapała

Dziennikarz radiowy, publicysta i politolog, obecnie dyrektor Akademickiej Szkoły Podstawowej im. Williama Shakespeare’a w Kielcach.

Studiował nauki o polityce na Uniwersytecie Jagiellońskim. Miłośnik Czesława Miłosza i kolekcjoner jego publikacji.

Fot. Łukasz Pająk

Dawid Żłobiński

Dawid Żłobiński

Od września 2004 r. aktor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Wcześniej występował ze studenckim Teatrem 38 w Krakowie (lata 1991-1992) i Teatrem im. L. Solskiego w Tarnowie (lata 1994-2004).

Ma na koncie dwie wyreżyserowane sztuki: „Zabić superwajzora jak 14 tysięcy kurczaków” Łukasza Rippera (2008) oraz „Wszyscy chcą żyć” Hanocha Levina (2016).

Widzowie tarnowskiego teatru pamiętają go m.in. z takich ról jak: Franciszek Piszczała-Tyzbe w „Śnie nocy letniej” Williama Szekspira, reż. Zbigniew Nojmoła (1998), Józek w „Targaniu jabłek” Tadeusza Nowaka, reż. Andrzej Róg (2003). Na deskach kieleckiego teatru zagrał m.in. Pyckala w „Trans-Atlantyku” Witolda Gombrowicza, reż. Piotr Sieklucki (2008), Wujka Władka w „Widnokręgu” Wiesława Myśliwskiego, reż. Michał Kotański (2019), Roberta Kennedy’ego w "Klątwie rodziny Kennedych" Jolanty Janiczak, reż. Wiktor Rubin (2021). Laureat wielu nagród za działalność artystyczną.

W 2021 r., podczas I edycji Herling-Grudziński Festiwal, prowadził wraz z Beatą Pszeniczną „Wspólne czytanie” na Placu Artystów.

Fot. Łukasz Pająk