Niebieska Strefa A A+ A++

Biblioteka bez barier

Z myślą o Czytelnikach niewidomych i niedowidzących, Biblioteka oferuje dostęp do stanowisk wspomagających wyposażonych w sprzęt komputerowy ułatwiający zdobywanie i odtwarzanie informacji osobom z dysfunkcją wzroku. Został on zlokalizowany w lokalu Filii nr 9, mieszczącej się przy ulicy Okrzei 9.

Przy wejściu do budynku Biblioteki znajduje się podjazd zewnętrzny dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Na drzwiach wejściowych umieszczono tablicę tyflograficzną, dzięki której inwalidzi wzroku mogą uzyskać informacje o dniach i godzinach otwarcia placówki. Każdy, kto ma trudności w samodzielnym poruszaniu się może skorzystać z systemu Call Hear, informującego pracownika biblioteki o tym, że przy wejściu czeka osoba wymagająca pomocy.

Po wejściu do biblioteki niewidomi mogą dotykowo poznać układ jej pomieszczeń. Umożliwi im to specjalna tablica tyflograficzna umiejscowiona na stojaku, tuż przy drzwiach wejściowych. Dostępność systemu nawigacji i informacji, ułatwiającego niewidomym i słabowidzącym orientację w przestrzeni (Step Hear), pozwoli na poruszanie się po obiekcie bez pomocy przewodnika. Plan tyflograficzny z rozmieszczeniem układu ulic i budynków otaczających bibliotekę pozwala niewidomym na dotykowe poznanie lokalizacji budynku.

Specjalistyczny sprzęt dla osób z dysfunkcjami wzroku

Powiększalnik stacjonarny TOPAZ z monitorem, umożliwiający efektywną pracę z wszelkiego rodzaju tekstem. Czytelnik może powiększyć czytany obiekt aż do 77x. Wystarczy położyć tekst na dużym blacie roboczym tuż pod kamerą i ustawić odpowiedni dla siebie poziom powiększania oraz kontrast.

Multilektor Sara - urządzenie skanująco-czytające, umożliwiające osobom niewidomym i niedowidzącym zapoznanie się z tekstami zawartymi w książkach i czasopismach. Pozwala na zeskanowanie, a następnie odsłuchanie wybranego tekstu. Otrzymane w ten sposób pliki dźwiękowe czytelnik może skopiować na własny nośnik i odtwarzać poza biblioteką.

Zestawy komputerowe ze specjalistycznym oprogramowaniem dla osób niedowidzących i słabowidzących. Zawierają one: program udźwiękawiający JAWS, program powiększający zawartość ekranu MAGic, aplikację przeznaczoną do rozpoznawania pisma ABBYY Fine Reader oraz aplikację zamieniającą dokumenty tekstowe na pliki dźwiękowe Magni. Do wszystkich zestawów dołączona jest specjalna klawiatura Magic Keyboard, która posiada wyraźne klawisze o dużym kontraście, 22 klawiszy szybkiego dostępu do najczęściej używanych funkcji i ustawiania prędkości mówienia. Łatwość i precyzję poruszania się kursorem po ekranie monitora zapewnia odwrócona i powiększona mysz komputerowa - Big Track.

Lupa elektroniczna RUBY powiększa tekst w dokumentach, książkach, czasopismach papierowych. Posiada regulację powiększenia i zmianę trybów wyświetlania, np. kolorów tekstu i tła.

Monitor brajlowski Focus 40 Blue - odpowiednik zwykłego monitora komputerowego dla widzących, umożliwiający odczyt zawartości ekranu w brajlu.

Przenośne urządzenie lektorskie (Clear Reader+), dzięki któremu niewidomi mogą czytać (odsłuchiwać) drukowane publikacje.

Udostępnianie zbiorów

Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „LARIX”, osoby niewidome i niedowidzące mogą korzystać z ponad 1000 tytułów „książki mówionej” zapisanych w specjalnym formacie elektronicznym.

Wykaz tytułów „książki mówionej”

Biblioteka dysponuje i wypożycza urządzenia potrzebne do ich odtwarzania - Czytaki Plus. Osoby posiadające orzeczenie z tytułu niepełnosprawności wzroku mogą je w naszej bibliotece wypożyczyć do domu na zasadach określonych w regulaminie oraz korzystać ze wspomnianego powyżej zbioru nagrań.

Regulamin wypożyczania Czytaka Plus