Niebieska Strefa A A+ A++

Aktualności

Podsumowanie III edycji Festiwalu

„Pociąg do literatury. III Festiwal Herlinga-Grudzińskiego” skończył bieg. Po kieleckich torach pędził w dniach 1-11 września 2023 r. Zgromadził liczną rzeszę fanów literatury, dla których nie zabrakło różnych gatunków duchowej strawy – od spotkań autorskich, debat, warsztatów, spacerów po literackich Kielcach, śniadania na trawie, wieczorów z teatrem i poezją, aż po Targi Książki z udziałem wydawców z całej Polski. Podczas Festiwalu ogłoszono wyniki dwóch konkursów literackich – na opowiadanie i felieton, na które wpłynęło w sumie ponad 600 prac.

Miłośnicy kryminałów mieli niewątpliwą przyjemność spotkania z Markiem Krajewskim i Zygmuntem Miłoszewskim. „Portrety Kobiet” odsłoniły Grażyna Plebanek i Ewa Ewart, a receptę na to „Jak się starzeć bez godności” zdradziły Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka. O trendach we współczesnej felietonistyce opowiadał redaktor naczelny Tygodnika „Polityka” Jerzy Baczyński, a o roli poezji w życiu człowieka laureat Nagrody Literackiej „Nike” Jerzy Jarniewicz. Na temat preferencji czytelniczych młodego pokolenia z dziennikarkami Klubu „Notabene” rozmawiał dramaturg i reżyser Paweł Sablik. Odbyła się także rywalizacja poetów - performerów o „Brulion Jerzego Jarniewicza" oraz liryczny wieczór w towarzystwie świętokrzyskich twórców. Na temat prawdy, dobra i piękna dyskutowali prof. Wacław Lewandowski, prof. Tomasz Polański i Bruno Wojtasik. Wielu wzruszeń i okazji do śmiechu dostarczył widzom spektakl „Historia jednej znajomości” z udziałem Doroty Segdy i Jacka Romanowskiego. Przemek Kossakowski podzielił się wiadomością o rozpoczęciu nowego etapu w swoim życiu. Znany dziennikarz i autor książek parę miesięcy temu skończył studium z pedagogiki specjalnej i oddał się całkowicie idei tworzenia przestrzeni dla osób niepełnosprawnych.

Festiwalowe warsztaty zachwyciły miłośników komiksów, pasjonatów teatru i przyrody. Pod okiem Piotra Durlika z Kieleckiej Ligi Komiksowej powstały wspaniałe ilustracje do komiksów, a Agata Sobota, aktorka Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” przygotowała z dziećmi spektakl na podstawie „Lokomotywy” Juliana Tuwima. Wielką frajdą dla dzieci, młodzieży i dorosłych były spotkania z bieszczadzkim leśnikiem Kazimierzem Nóżką, znawcą owadów i pająków Arturem Sawickim oraz ilustratorem książek „Drzewa” i „Pszczoły” Piotrem Sochą. Miłośnicy zwierząt świetnie się bawili podczas warsztatów prowadzonych przez Fundację WWF Polska, Nadleśnictwo Daleszyce, Lasy Państwowe i Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce, Oddział w Kielcach. „Wielkie eksperymenty dla małych ludzi” przygotował Wojciech Mikołuszko, zaś podczas śniadania na trawie o problemach ze „znikającą” wodą i zmianach klimatycznych opowiadał Jan Mencwel.

Ostatnie festiwalowe dni wypełniły spotkania edukacyjne, w których wzięli udział uczniowie kieleckich szkół, w tym szkół specjalnych oraz pensjonariusze DPS-u. Wraz z przewodnikiem powędrowali „Śladami świętokrzyskich literatów”, wzięli udział w „Lekcjach z Herlinga” prowadzonych przez prof. Tadeusza Sucharskiego i warsztatach „Polubić czytanie”.

Trzecia podróż „Pociągiem do literatury” była niezwykle udana, także dzięki licznym partnerom i sponsorom. Organizatorzy już obmyślają plan kolejnej, która - według planu – ma być jeszcze bardziej fascynująca.

Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach, Wzgórze Zamkowe, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Muzeum Zabawek i Zabawy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego oraz Miasta Kielce.

Relacja video

2023-09-13

Strefa Edukacji - podsumowanie

Festiwal Herlinga-Grudzińskiego to również część edukacyjna. Młodzież, osoby starsze i niepełnosprawne uczestniczyły w różnych aktywnościach: spacerach śladami kieleckich pisarzy, warsztatach edukacyjnych. Festiwal gościł też w przyjaznych progach I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego.

Relacja video

2023-09-12

Warsztaty "Polubić czytanie"

Na zakończenie Festiwalu uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej "Droga do sukcesu" wzięli udział w warsztatach kreatywnych "Polubić czytanie". Każdy uczestnik miał możliwość samodzielnie wykonać książkę według swojego pomysłu.

Fotogaleria

2023-09-11

"Śladami świętokrzyskich literatów"

W ramach III Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego odbył się kolejny spacer “Śladami świętokrzyskich literatów”. Tym razem uczestnikami byli uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach. Odwiedzili miejsca związane z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim, Adolfem Dygasińskim, Stefanem Żeromskim, Stanisławem Staszicem, Henrykiem Sienkiewiczem, Janem Karskim, Wincentym z Kielc, Janem Długoszem, Józefem Relidzyńskim, Bronisławem Opałką (Genowefą Pigwą), Jarosławem Haszkiem, Mikołajem Rejem, Jerzym Pilchem, Jerzym Andrzejewskim, Janem Kochanowskim, Witkacym oraz Edmundem Niziurskim.

Fotogaleria

2023-09-11

Zwycięskie opowiadanie "Droga" Marty Malon

Autorką zwycięskiego opowiadania pt. "Droga" w III Ogólnopolskim Konkursie na Opowiadanie im. G. Herlinga-Grudzińskiego o nagrodę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego została Marta Malon. Można je przeczytać na stronie www.ompio.pl

Marta Malon "Droga"

2023-09-09

"Lekcje z Herlinga"

Festiwal Herlinga-Grudzińskiego zawitał do I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Uczniowie uczestniczyli w wykładzie prof. Tadeusza Sucharskiego na temat "Człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach".

Fotogaleria

2023-09-08

Spacer po literackich Kielcach

W pięknych okolicznościach przyrody pensjonariusze DPS odwiedzili wraz z przewodnikiem Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach miejsca związane z Adolfem Dygasińskim, Janem Kochanowskim, Jerzym Andrzejewskim, Witkacym, pisarzami legionowymi oraz współczesnymi poetami kieleckimi.

Fotogaleria

2023-09-07

Podsumowanie 3 dnia Festiwalu

Drugi dzień Targów Książki, śniadanie na trawie w Parku Miejskim, warsztaty i spotkania w Muzeum Zabawek i Zabawy (Inez Romaniec-Clark z TOZ, Artur Sawicki, Piotr Socha, warsztaty pszczelarskie), kolejne warsztaty teatralne zakończone spektaklem w OMPiO, a na Placu Artystów: debata z udziałem prof. Wacława Lewandowskiego, prof. Tomasza Polańskiego i Bruno Wojtasika, wręczenie nagrody w Ogólnopolskim Konkursie na Opowiadanie, spotkanie z Pawłem Sablikiem i dziennikarkami Klubu „Notabene”, slam poetycki oraz spotkania autorskie – z Jerzym Jarniewiczem i Przemysławem Kossakowskim.

Relacja video / Marian Wąchała

2023-09-04

Spotkanie z Przemkiem Kossakowskim

Lubiany przez czytelników i widzów Przemek Kossakowski parę miesięcy temu skończył studium z pedagogiki specjalnej i całkowicie oddał się idei tworzenia przestrzeni dla osób niepełnosprawnych. Ceni szczerość aktualnego środowiska i jest to nowy etap w jego życiu.

Docenia swoją poprzednia pracę. Podczas tworzenia dokumentów, spotykając uwspółcześnionych szamanów nauczył się nie oceniać ludzi według oczekiwań (szaman też chodzi w dresie, a gdy potrzeba wrzuca buriackie tradycyjne szaty). W naszej kulturze trudno zrozumieć też to, co zobaczył w Waranasi – Mieście Umarłych. Będąc na pogrzebie spotkał człowieka, który był radosny po „pochówku” swojej matki, ponieważ paląc jej zwłoki na stosie spełnił swój obowiązek, a jej cierpienia zakończyły się. Takich historii można przytoczyć wiele.

Aktualnie jest spełniony i realizuje kolejne pomysły. Ceni szczerość, empatię a także odwagę w pomaganiu innym.

Z gościem rozmawiała dr Daria Dyktyńska. Mocnym akcentem zakończyły się 3 festiwalowe dni, pełne interesujących wydarzeń.

Fotogaleria / Mateusz Wolski Fotografia

2023-09-03

Warsztaty pszczelarskie

W Muzeum Zabawek i Zabawy odbyły się warsztaty pszczelarskie.

Fotogaleria / Mateusz Wolski Fotografia

2023-09-03

Warsztaty teatralne cz.3 i spektakl

W trzy dni, dzięki Agacie Sobocie z Teatru Laki i Aktora "Kubuś", dzieci przerodziły się w małych aktorów. Bez tremy, z werwą odegrały brawurowo "Lokomotywę". Brawo!

Fotogaleria / Mateusz Wolski Fotografia; OMPiO

2023-09-03

Rozstrzygnięcie III Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie

Podczas Festiwalu wręczono nagrodę w III Ogólnopolskim Konkursie na Opowiadanie im. G. Herlinga-Grudzińskiego o Nagrodę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego w wysokości 5000 zł. Jury Konkursu w składzie: Irena Nyczaj, Oddział Kielecki Związku Literatów Polskich. Anna Zielińska-Brudek, Oddział Kielecki Związku Literatów Polskich, dr Marek Maciągowski – Wzgórze Zamkowe Kielce postanowiło przyznać I nagrodę Pani Marcie Malon za opowiadanie "Droga". Jury bardzo wysoko oceniło walory literackie tekstu wskazując, że jest to opowiadanie wyjątkowe w zestawie konkursowych prac ze względu na ciekawy, oryginalny pomysł, dobrą, przemyślaną kompozycję opowiadanych zdarzeń i literacki styl znamionujący, że utalentowany autor ma uzdolnienia pisarskie.

Ponadto Jury postanowiło przyznać wyróżnienia: 1. „Wszystkie stopnie Grabarki” – Patrycja Pelica 2. „Szukam pastora” – Mariusz Olejniczak 3. „Fosa” – Łukasz Wołczyk 4. „Zegarmistrz” – Mateusz Świstak 5. „Jakkolwiek zawieje wiatr…” – Anna Błachucka 6. „Ciocia Tusia wchodzi do klasztoru” – Katarzyna Nowak-Szelejewska 7. „In Hoc Signo Vinces” – Izabella Gądek 8. „Niema to tamto, wracaj” Grażyna Tatarska 9. Nie jesteś sam...” – Elżbieta Wojciechowska 10. „Fudżi” – Emilia Branecka-Ledwoń 11. „Łańcuch” – Ewa Nowakowska 12. „Już nie zawróci” – Mariola Lewandowska 13. „Coma” – Stefan Badorski 14. „Liguryjczyk” – Dominik Budny 15. „Kobieta w drodze” Aleksandra Kuczys 16. „Tunel pełen ciszy” – Agata Poważyńska 17. „Pielgrzym Emeryk” – Piotr Porzyc 18. „Prolog” - Grzegorz Roda

Na konkurs nadesłanych zostało 321 opowiadań. Każdy z jurorów przeczytał i przeanalizował wszystkie opatrzone godłem i numerem prace. Następnie każdy wybrał spośród nich po 20 opowiadań, które jego zdaniem były najlepsze i spełniały wymagania konkursu. Oceniane były: forma literacką tekstu, kompozycja, kreacja świata przedstawionego, język i styl; ujęcie hasła przewodniego, jakim było pojęcie – „Pielgrzym”, a także waga i aktualność problematyki.

Fotogaleria / Mateusz Wolski Fotografia

2023-09-03

Spotkanie z Piotrem Sochą

Piotr Socha, ilustrator, autor książek i kucharz amator spotkał się z najmłodszymi uczestnikami Festiwalu w Muzeum Zabawek i Zabawy.

Fotogaleria / Mateusz Wolski Fotografia

2023-09-03

"Człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach"

Podczas festiwalowej debaty na temat prawdy dobra i piękna dyskutowali prof. Wacław Lewandowski, prof. Tomasz Polański i Bruno Wojtasik z Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

Fotogaleria / Mateusz Wolski Fotografia

2023-09-03

Spotkanie z Jerzym Jarniewiczem

Ubiegłoroczny laureat Nagrody Literackiej „Nike” jest rozchwytywany. Po zdobyciu tego wyróżnienia miał już kilkadziesiąt spotkań w całej Polsce. Cieszymy się, że dotarł również do Miasta Kielce.

Na swojej drodze twórczej miał chwile „posuchy”. Przez 2 lata nie napisał żadnego utworu i uświadomił sobie, że jest życie bez pisania wierszy. Najnowsze tłumaczenie jego poezji („Chłopcy bez ziemi”) ukaże się w Stanach Zjednoczonych. Nie sprawdza swoich tłumaczy. Uważa, że może istnieć wiele "niewiernych" przekładów i będą piękne. Idealnie przetłumaczenie i tak jest niemożliwe ze względu na bariery językowe.

Podczas dyskusji z Magdaleną Brzezińską na temat poezji Jerzy Jarniewicz stwierdził, że poczucie zagubienia i niezrozumienia jest ważnym doświadczeniem naszego życia. Jeżeli treść jest oczywista to po co wracać do wiersza. Wiersz pobudza wyobraźnię. Nie trzeba rozumieć znaczenia każdego słowa. Słowo to symbol, a dla człowieka ważne jest przeżycie. Poezja wyrabia zmysł krytyczny i pozwala badawczo obserwować rzeczywistość.

Dzięki dziadkowi, który był anglofilem, nauczył się języka angielskiego i zafascynował kulturą angielską.

Nasz gość połączył (zresztą bardzo słusznie) nazwę Kielce z kiełkami i kiełkowaniem. Uważa, że może być kilka etymologii - kły dzika też są ok. Ale on postanowił utożsamiać Kielce z kiełkowaniem. Niech zatem rozwija się w Kielcach miłość do literatury, niech rośnie nowe pokolenie utalentowanych, wrażliwych twórców.

Fotogaleria / Mateusz Wolski Fotografia

2023-09-03

"Jesteś odpowiedzialny za to, co oswoiłeś" - warsztaty

Interesujące warsztaty w Muzeum Zabawek i zabawy prowadziła Inez Romaniec-Clark z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce, Oddział Kielce.

Fotogaleria 
/ Mateusz Wolski Fotografia

2023-09-03

Drugi dzień festiwalowych Targów Książki

Kielce czytają! Mieszkańcy nie przechodzą obojętnie obok stoisk, na których swoją ofertę przedstawiają wydawnictwa z całej Polski. Jest też stoisko bookcrossingowe. Do wyboru, do koloru, dla małych i dużych. Drugi dzień Targów Książki - ul. Henryka Sienkiewicza, godz. 11:00-19:00.

Fotogaleria / Łukasz Pająk

2023-09-03

Slam poetycki

W trakcie trwania slamu poetyckiego mogliśmy usłyszeć i zobaczyć 14 młodych poetów należących do Literackiego Światła Młodych przy Związek Literatów Polskich. Oddział w  Kielcac , którzy walczyli o „Brulion Jerzego Jarniewicza”. Prezentowana przez nich poezja doskonale wpisała się w zgiełk i gwar uliczny.

Rywalizacji bacznie przyglądało się Jury w składzie: Jerzy Jarniewicz, Adam Ochwanowski i  Paweł Sablik, które wyłoniło zwycięzcę. Została nim Katarzyna Sobota, której utwór uznano za najbardziej slamowy.

Nad przebiegiem całości czuwała Magda Brzezińska.

Slam na Placu Artystów stworzył jedną w swoim rodzaju atmosferę i wspaniałą przestrzeń do wyrażenia należnej poezji ekspresji. Momentami było przejmująco i refleksyjnie, a momentami śmiesznie.

Fotogaleria / Mateusz Wolski Fotografia

2023-09-03

Nowe rytmy literackie

Jakie zagrożenia niesie ze sobą sztuczna inteligencja? Co czytają młodzi ludzie? Wybierają wersje papierowe czy elektroniczne książek? A może słuchają audiobooków? Czytają poezję czy preferują prozę?

Na te i wiele innych pytań usłyszeliśmy odpowiedź podczas spotkania z Pawłem Sablikiem, dramaturgiem, reżyserem, performerem i wykładowcą w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie oraz z dziennikarkami z Klubu Dziennikarskiego Notabene im. Marcina Pawłowskiego - Marceliną Hoffmann, Adrianną Chmurą, Marią Sońtą. 

Fotogaleria / Łukasz Pająk

2023-09-03

Spotkanie autorskie z Arturem Sawickim

Pierwsze niedzielne spotkanie autorskie w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach za nami. O owadach i innych braciach mniejszych opowiadał Artur Sawicki.

Fotogaleria / Mateusz Wolski Fotografia

2023-09-03

Śniadanie na trawie

Uczta w kieleckim Parku Miejskim i pyszne śniadanie z Janem Mencwelem w ramach III Festiwalu Herlinga Grudzińskiego przygotowana przez Wzgórze Zamkowe oraz Instytut Dizajnu w Kielcach.


Fotogaleria / Mateusz Wolski Fotografia

2023-09-03

Podsumowanie 2 dnia Festiwalu

Targi Książki, spotkania w Muzeum Zabawek i Zabawy (z Kazimierzem Nóżką, Wojciechem Mikołuszką, warsztaty WWF Polska), spacer z przewodnikiem i cz. 2 warsztatów teatralnych w OMPiO, warsztaty tworzenia historii obrazkowych w Poczytalni Na dVoRcu, interesujące spotkania na Placu Artystów (z Jerzym Baczyńskim, Grażyną Plebanek i Ewą Ewart, Markiem Krajewski, Zygmuntem Miłoszewskim, spektakl z udziałem Doroty Segdy i Jacka Romanowskiego, wręczenie nagród w konkursie o "Brzytwę Pilcha").

Relacja video / Marian Wąchała

2023-09-02

Historia pewnej znajomości

Na zakończenie drugiego dnia III Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego mieliśmy prawdziwą teatralną ucztę z udziałem Doroty Segdy i Jacka Romanowskiego - aktorów związanych z Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

Przedstawienie poświęcone wybitnym poetom Wisławie Szymborskiej i Zbigniewowi Herbertowi było opowieścią o relacji dwojga nieprzeciętnych artystów, pełną humoru i błyskotliwych przekomarzań, na które widzowie żywiołowo reagowali. Prezentowane teksty przeplatała muzyka odpowiadająca datom korespondencji między Szymborską a Herbertem, subtelnie podkreślając romantyzm relacji autorów.

Spektakl zakończyły gratulacje Herberta (Romanowski) z okazji otrzymania przez Wisławę Szymborską (Segda) Nagrody Nobla i recytacja słynnego wiersza Nic dwa razy sie nie zdarza.

Fotogaleria / Mateusz Wolski Fotografia

2023-09-02

Spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim

Pisarz bestsellerowych powieści Zygmunt Miłoszewski był gościem drugiego dnia III Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego. Rozmowę prowadził świetny "niepisarz" Adam Szaja - smakksiazki.pl. 

Miłoszewski nieskromnie uważa, że ma talent choć warsztatu pisarskiego uczy się całe życie. Napisanie dobrej powieści jest dla niego trudne więc zajmuje mu więcej czasu. Przez ostatnie 3 lata z pod jego biura wyszła tylko książka dla dzieci. Chciałby pisać tak pięknie o miłości dla mężczyzn, jak Janusz Leon Wisniewski pisze o miłości dla kobiet. Taki jest jego plan na następną powieść.

Był uzależniony od literatury. Zamiast pójścia na imprezę czy piwo z kolegą, wolał zostać w domu i sięgnąć po książkę. Znalazł jednak balans pomiędzy życiem książkowym a realnym. Cały czas rozważa pisarską emeryturę ale nie ma pomysłu co miałby robić innego. Aktualnie pisze słuchowisko grozy. Jego premiera zaplanowana jest na Halloween. 

Fotogaleria / Mateusz Wolski Fotografia

2023-09-02

Spotkanie z Markiem Krajewskim

Ojciec chrzestny polskiego kryminału - Marek Krajewski, zawitał po raz czwarty do Kielc, ale pierwszy raz z zaproszenia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach. Był gościem drugiego dnia III Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego. Rozmowę prowadził Adam Szaja  - smakksiazki.pl. 

Rozmowa zaczęła się od zasadniczego pytania
: Czy postać Eberharda Mocka z popularnej serii kryminalnej na pewno nie wróci? Autor nie mówi tak i nie mówi nie, lecz uważa że pożegnanie było konieczne. Jest z gatunku tych pisarzy piszących 2 książki rocznie, więc z którejś postaci musiał zrezygnować. Jest perfekcjonistą i z żadnej swojej książki nie jest zadowolony. Gdyby mógł, zmieniłby wiele rzeczy w tych wydanych wiele lat temu. Bije się w piersi gdyż wie, że w jego książkach są błędy. Wystąpił nawet z prośbą do swoich czytelników, aby mu je wytykali i przysyłali. Dzięki temu nie nadążał z odpisywaniem na e-maile od czytelników.

Marek Krajewski barwnie opowiadał o tym skąd bierze pomysły na tytuły swoich powieści oraz jak pisało mu się książkę szpiegowską. Zdradził również kulisy powstania najnowszej powieści, której premiera zaplanowana jest na październik. Akcja rozgrywać się będzie w operze. Już nie możemy się doczekać!

Fotogaleria / Mateusz Wolski Fotografia


2023-09-02

Warsztaty "Od tekstu do teatru" cz. 2

Druga odsłona warsztatów teatralnych dla dzieci “Od tekstu do teatru”, poprowadzona przez Agatę Sobotę – aktorkę Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach im. Stefana Karskiego. A już jutro spektakl. Trzymamy kciuki za młodych aktorów.

Fotogaleria / Mateusz Wolski Fotografia


2023-09-02

Duże eksperymenty dla małych ludzi

Duże eksperymenty dla małych ludzi to tytuł spotkania autorskiego i warsztatów z Wojciechem Mikołuszko, jakie odbyły się w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Fotogaleria / Mateusz Wolski Fotografia

2023-09-02

Portrety kobiet

Grażyna Plebanek  i Ewa Ewart  - kolejne z bohaterek III Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego - w rozmowie z Magdaleną Fudalą rozmawiały o portretach kobiet. Obie łączy fakt, że żyją na emigracji, czują się obywatelkami świata i chętnie podzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat postrzegania kobiet - Polek - za granicą. Niestety Polki w dalszym ciągu postrzegane są tylko w roli sprzątaczki, jeżeli zawodowo zajmują się czymś innym wywołują zaskoczenie na twarzy rozmówców.

Grażyna Plebanek przedstawiła różnice między Polkami i Szwedkami, które nie są bardziej postępowe niż my. Natomiast Ewa Ewart podkreślała, że Polki są fantastyczne, wartościowe i kreatywne ale nie potrafią siebie sprzedać i pokazać światu swoją wartość.

Nie zabrakło także odniesień do stereotypów o kobietach. To coś, co się ciągnie za kobietami, a jej pomysłodawcami są głównie mężczyźni. Kobiety generalnie boją się być sobą, cały czas przejmują się tym co ludzie powiedzą. Coraz częściej odstają od schematu roli żony i matki, tylko wolą spełniać się zawodowo.

Fotogaleria / Mateusz Wolski Fotografia

2023-09-02

Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu na Felieton o "Brzytwę Pilcha"

Poznaliśmy laureatów II Ogólnopolskiego Konkursu na Felieton o „Brzytwę Pilcha”.
Są nimi: Andrzej Zawadzki - felieton „Na wnuczka. To jest metoda” i Dorota Malina - felieton „Usta pełne wody”, która niestety nie mogła przybyć na dzisiejszą uroczystość. Oboje otrzymują nagrody pieniężne – po 2500 zł ufundowane przez Prezydenta Miasta Kielce Bogdana Wentę. Mają także możliwość publikacji swoich prac w Tygodniku Polityka. Gratulujemy!

Pan Andrzej Zawadzki otrzymał gratulacje z rąk redaktora naczelnego Tygodnika Polityka Jerzego Baczyńskiego, Marcina Chłodnickiego - wiceprezydenta Kielc i Grzegorz Kozery - pisarza i członka Jury. Laureatowi podziękowano za autoironię i dystans do siebie zawarty w felietonie. Autor zwycięskiej pracy to z zawodu ekonomista i finansista, obecnie na emeryturze. Jego felieton dotyczy problemów związanych ze starością.

Podczas uroczystości na Placu Artystów obecny był fundator nagród Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta, jego małżonka Iwona Wenta, a także Kinga Strzelecka-Pilch.

Dodajmy, że Jury w składzie: Jerzy Baczyński, Anna Żmudzińska, Kinga Strzelecka-Pilch i Grzegorz Kozera wybrało dwa najlepsze felietony spośród 298 prac nadesłanych z całej Polski. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.

Fotogaleria / Mateusz Wolski Fotografia

2023-09-02

Czy felietoniści nadal używają brzytwy?

Według redaktora naczelnego Tygodnika Polityka - Jerzego Baczyńskiego - coraz rzadziej! W trakcie rozmowy, którą prowadził dr Bartłomiej Zapała i Jakub LipiecŚwiętokrzyski Akademicki Mistrz Mowy Pięknej dowiedzieliśmy się, że felieton złagodniał. Emocje przeniosły się do Internetu. Nie ma agresji, krwawej publicystyki. Na uwagę zasługuje Marcin Wicha, jego twórczość najlepiej przypomina felietony klasyczne. Tradycje felietonu należy utrzymywać, jest bowiem ważną częścią publicystyki. Jerzy Baczyński przytoczył 7 zasad pisania felietonu według Jerzego Pilcha, mistrza gatunku.

Fotogaleria / Mateusz Wolski Fotografia


2023-09-02

Polscy artyści w komiksie

Warsztaty ilustrowania historii obrazkowych to kolejny z punktów na długiej liście wydarzeń III Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego. W Poczytalni Na dVoRcu zameldowali się wielbiciele komiksów, których przygoda z tym gatunkiem kończyła się na czytaniu. Dlatego tym razem swoich sił próbowali w rysunku. Spod ich ołówków, cienkopisów i mazaków wychodziły postaci superbohaterów czy sylwetki polskich artystów i pisarzy, takich jak np. Jerzy Pilch, Mikołaj Rej czy Stanisław Lem. Piotr Durlik związany z Kielecką Ligą Komiksową pokazał uczestnikom od zaplecza jak wygląda praca nad komiksem. Zadbał o merytoryczną oprawę warsztatów i dzielnie odpowiadał na wszystkie pytania. Do wszystkich, którzy nie mogli być dzisiaj z nami - żałujcie!

Fotogaleria / Aleksandra Kępińska

2023-09-02

Warsztaty "O zwierzętach i ochronie ich siedlisk"

"O zwierzętach i ochronie ich siedlisk" to tytuł warsztatów, które odbyły się w Muzeum Zabawek i Zabawy. Warsztaty prowadziła Fundacja WWF Polska oraz Nadleśnictwo Daleszyce, Lasy Państwowe.

Fotogaleria / Mateusz Wolski Fotografia

2023-09-02

Spacer z przewodnikiem

"Śladami świętokrzyskich literatów" oprowadził uczestników Festiwalu Bruno Wojtasik, edukator z Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Udowadniał, że jeszcze jest dużo do odkrycia, a przy tym - jak zawsze - wysypał jak z rękawa wiele anegdot i zabawnych opowieści. Czy Kielce to miasto literatów? Zdecydowanie tak!

Fotogaleria / Mateusz Wolski Fotografia, OMPiO

2023-09-02

Historie prosto z Bieszczad Kazimierza Nóżki

Wydarzenia w Muzeum Zabawek i Zabawy rozpoczęły się od spotkania z Kazimierzem Nóżką, który opowieściami prosto z Bieszczad zachwycił młodszą i starszą publikę. Spotkanie prowadził Przemysław Krystian.

Fotogaleria 
/ Mateusz Wolski Fotografia

2023-09-02

Festiwalowe Targi Książki

Przy kieleckiej ulicy Henryka Sienkiewicza stanęły stoiska wydawców z całej Polski. Będą do dyspozycji miłośników książki w dniach 2-3 września od godz. 11:00 do godz. 19:00. Nic, tylko przeglądać, kupować i czytać! w tym roku w targach książki biorą udział:

Wydawnictwo AGORA, Wydawnictwo Agora dla dzieci Wydawnictwo Amaltea, Claroscuro Publishing House, Wydawnictwo Debit, Wydawnictwo Dwukropek, Wydawnictwo Jedność, Wydawnictwo Literatura, MAC Edukacja, Wydawnictwo Marginesy, Paśny Buriat, Poławiacze Pereł, Samowydawcy.pl, Wydawnictwo Sonia Draga, Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo Zysk i S-ka

Fotogaleria 
/ Łukasz Pająk

2023-09-02

Podsumowanie 1 dnia Festiwalu

Upamiętnienie patronów Festiwalu - Jerzego Pilcha i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, uroczysta inauguracja oraz spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską i Ewą Winnicką w Poczytalni Na dVoRcu, warsztaty teatralne i salon poetycki na Wzgórzu Zamkowym.

Relacja video / Marian Wąchała


2023-09-02

"Zapatrzeni w słowo" - salon poetycki

To była prawdziwa uczta dla miłośników poezji. Na Wzgórzu Zamkowym wybrzmiały piękne wiersze w wykonaniu 49 świętokrzyskich poetów. Wieczór umilili: Lech Skawiński - czarodziej akordeonu oraz Maciej Jóźwik i Paulina Basia Perczak. Spotkanie prowadziła Magdalena Sitek z Radia Kielce.

Fotogaleria / Mateusz Wolski Fotografia

2023-09-01

Warsztaty "Od tekstu do teatru"

Młodzi aktorzy świetnie się bawili na pierwszych zajęciach teatralnych prowadzonych przez Agatę Sobotę, aktorkę Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach im. Stefana Karskiego. Piątkowe warsztaty z emisji głosu przydadzą się w przygotowaniu do niedzielnego spektaklu.

Fotogaleria

2023-09-01

Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską i Ewą Winnicką

O tym jak się starzeć bez godności dowiedzieli się uczestnicy spotkania inaugurującego III Festiwal Herlinga-Grudzińskiego. Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka - dwie doskonałe, a przy tym dowcipne reporterki spotkały się z czytelnikami w Poczytalni na dVoRcu.

Sarkazm, humor i wygłupy – to recepta bohaterek spotkania na smutną i szarą rzeczywistość. Zarówno wspólna książka „Jak się starzeć bez godności” oraz podcast powstały z buntu wobec stereotypów dotyczących kobiet po 50 roku życia. Ich główną ideą jest, aby każda z kobiet robiła to co chce i na co ma ochotę. Chcą obalić społeczne uprzedzenia na temat starości wśród kobiet. Nie spodziewały się, że ich podcast emitowany w Radiu 357 znajdzie się na 2 miejscu słuchalności w ciągu 2 miesięcy. Przeznaczony jest głównie dla kobiet i… mężczyzn o mocnych nerwach. Poruszają w nim przeróżne tematy, także te podsyłane przez słuchaczy.

Podczas spotkania nie zabrakło anegdot czy historii o tym jak obie Panie prawie zostały influencerkami. Czarny humor i sarkastyczne żarty doprowadzały publiczność co rusz do śmiechu.

Fotogaleria / Mateusz Wolski Fotografia
Relacja video

2023-09-01

Uroczysta inauguracja Festiwalu

Oficjalnie ruszył „Pociąg do Literatury. III Festiwal Herlinga-Grudzińskiego”. Gości zgromadzonych w Poczytalni Na dVoRcu przywitała Anna Żmudzińska - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach, która bardzo serdecznie podziękowała wszystkim partnerom i sponsorom. Bez ich pomocy nie mogłoby odbyć się tak inspirujące literackie wydarzenie. Głos zabrał także Marcin Chłodnicki - wiceprezydent Kielc, który podkreślił z dumą, że festiwal literacki rozsławia Kielce na arenie ogólnopolskiej. Daria Dyktyńska – dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach stwierdziła, że „czuje pociąg do literatury” i cieszy się, że Muzeum jako kolejny wagonik pociągu dołączyło do tak fantastycznej inicjatywy. Na koniec zabrała głos p.o. dyrektora Wzgórza Zamkowego - Ewa Chabielska-Tyndyk, która przybliżyła bogatą ofertę festiwalu, a szczególnie blok edukacyjny dla dzieci i młodzieży, który odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie wystawy „Gustaw Herling-Grudziński. Trzy Spotkania w Neapolu” autorstwa Konrada Cedry. Na fotografiach uwiecznił niezapomniane chwile z trzech spotkań z pisarzem w Neapolu. Autorką scenariusza wystawy jest Magdalena Helis-Rzepka. Ekspozycję można oglądać od 1 do 21 września w Poczytalni Na dVoRcu.

Fotogaleria / Mateusz Wolski Fotografia

2023-09-01

Rusza wielkie literackie święto

Rusza wielkie literackie święto w Kielcach.

Podobnie jak w latach ubiegłych, III edycję Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego rozpoczynamy od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przy grobie Jerzego Pilcha, patrona Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach. Przy akompaniamencie gitary, na której zagrał Marcin Janaszek składamy również kwiaty przed tablicą upamiętniającą Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Czynimy to w ciszy i obecności: Zbigniewa Koniusza  - wojewody świętokrzyskiego, Marcina Chłodnickiego - wiceprezydenta Kielc, Darii Dyktyńskiej – dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy, Anny Żmudzińskiej – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach, Ewy Chabielskiej-Tyndyk – p. o. dyrektora Wzgórza Zamkowego w Kielcach. Jest z nami żona Jerzego Pilcha, Kinga Strzelecka-Pilch.

Obu Pisarzy będziemy wspominać podczas kieleckiego święta literatury – III Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego.

PROGRAM FESTIWALU

Fotogaleria / Mateusz Wolski Fotografia

2023-09-01

"Pociąg do literatury. III Festiwal Herlinga-Grudzińskiego". 1-11 września 2023 r.

Kielczanie mają wyjątkowy „Pociąg do literatury”. To Festiwal Herlinga-Grudzińskiego, który już po raz trzeci wystartuje na początku września. Organizatorami przedsięwzięcia są: Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach, Wzgórze Zamkowe, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Muzeum Zabawek i Zabawy. Główne wydarzenia odbywać się będą w dniach 1-3 września, spotkania edukacyjne zaplanowano na 7, 8 i 11 września.

Wśród zaproszonych gości znajdują się znani pisarze, poeci, dziennikarze, literaturoznawcy, aktorzy, przyrodnicy, m.in.: Magdalena Grzebałkowska, Ewa Winnicka, Grażyna Plebanek, Ewa Ewart, Marek Krajewski, Zygmunt Miłoszewski, Przemysław Kossakowski, Jerzy Jarniewicz, Jerzy Baczyński, prof. Wacław Lewandowski, prof. Tomasz Polański, Dorota Segda, Jacek Romanowski, Paweł Sablik, Kazimierz Nóżka, Wojciech Mikołuszko, Artur Sawicki, Piotr Socha, Jerzy Mencwel. Będzie zatem coś dla miłośników kryminałów, prozy kobiecej, podróży, ekologii, twórczych dyskusji, artystycznych i lirycznych wrażeń. Podczas Festiwalu poznamy także laureatów dwóch konkursów literackich oraz rywalizacji młodych poetów-performerów. Wydarzeniom towarzyszyć będą Targi Książki z udziałem wydawców z całej Polski.

„Pociąg do literatury. III Festiwal Herlinga-Grudzińskiego” odbędzie się dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (70000 zł), Miasta Kielce (40000 zł) oraz licznej grupy sponsorów i partnerów. W dwóch literackich konkursach, na opowiadanie i felieton, nagrody po 5000 zł każda ufundowali Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta.

Podobnie jak w latach ubiegłych, przygotowano imprezy dla wszystkich grup wiekowych. Zaplanowano spotkania, warsztaty, debatę, spektakl, wieczór z poezją, slam poetycki, śniadanie na trawie, spacery z przewodnikiem, konkursy literackie, spotkania edukacyjne, wystawy. Większość festiwalowych wydarzeń odbywać się będzie w centrum Kielc, na Placu Artystów, niektóre zorganizowane zostaną w siedzibach organizatorów. Znane wydawnictwa zaprezentują swoją ofertę przy ul. Sienkiewicza. Niedzielne śniadanie z kulturalną wkładką odbędzie się tradycyjnie w Parku Miejskim im. Stanisława Staszica.

Filmowa zapowiedź Festiwalu

2023-08-28

Targi Książki

Festiwalowi towarzyszyć będą Targi Książki. W dniach 2-3 września 2023 r. od godz. 11:00 do godz. 19:00 wzdłuż ul. Henryka Sienkiewicza ustawione zostaną stoiska dla miłośników książek. W tegorocznych Tragach Książki wezmą udział znane wydawnictwa z całej Polski:

Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Agora dla dzieci, Wydawnictwo Amaltea, Wydawnictwo Claroscuro, Wydawnictwo Debit, Wydawnictwo Dwukropek, Wydawnictwo Jedność, Wydawnictwo Jedność dla dzieci, Wydawnictwo Literatura, Wydawnictwo Mac Edukacja, Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo Paśny Buriat, Wydawnictwo Poławiacze Pereł, Samowydawcy.pl, Wydawnictwo Sonia Draga, Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo Zysk i S-ka.

2023-08-26

Spotkanie z Przemkiem Kossakowskim

„Jaką wódkę lubią duchy?”, „Od narodzin po śmierć”, „Odmienne stany świadomości”, a może po prostu „Down The Road”? Interaktywna podróż przez lata eksperymentalnych doświadczeń Przemka Kossakowskiego w różnych zakątkach świata, rozszerzona historiami z najnowszej książki. Autor proponuje kilka tematów do wyboru. Uczestnicy będą mogli wybrać i mieć realny wpływ na przebieg spotkania, które podczas III Festiwal Herlinga-Grudzińskiego poprowadzi dr Daria Dyktyńska.

3 września 2023, godz. 17:00, Plac Artystów

2023-08-23

Wystawa "Gustaw Herling-Grudziński - Trzy spotkania w Neapolu"

Konrad Cedro i Gustaw Herling-Grudziński, dwaj absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, spotkali się w Neapolu trzykrotnie: w 1986, 1988 i 1991 roku. Spacerując po ulicach włoskiego miasta rozmawiali o Polsce i literaturze. Niezapomniane chwile Konrad Cedro uwiecznił na fotografiach, które zobaczymy podczas III Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego.

Autorką scenariusza wystawy jest Magdalena Helis-Rzepka ze Stowarzyszenie Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach Żeromszczacy. Ekspozycję będzie można oglądać od 1 do 21 września w Poczytalni Na dVoRcu.

2023-08-22

Spotkanie z Jerzym Jarniewiczem

Siłą wiersza nie jest jego zdolność udzielania odpowiedzi, bo te starzeją się szybciej niż słowa, w których wiersz został zapisany. Siłą wiersza jest to, że potrafi stworzyć pole możliwości, w którym ujawniają się niewypowiedziane wprost pytania. (Jerzy Jarniewicz)

Czy podczas spotkania z Jerzym Jarniewiczem - poetą, tłumaczem oraz laureatem Nagrody Literackiej Nike, zrodzą się nowe pytania, padną zaskakujące odpowiedzi? Któż to wie? Może sam poeta, a może prowadząca spotkanie Magdalena Brzezińska.

3 września 2023 r, godz. 15:30, Plac Artystów

2023-08-21

Spotkanie z Piotrem Sochą

3 września 2023 o godz. 15:15 w Muzeum Zabawek i Zabawy gościć będzie Piotr Socha - grafik, ilustrator, kucharz amator. Spotkanie połączone będzie z warsztatami.

Piotr Socha od 2013 roku współpracuje jako ilustrator z Wydawnictwem Dwie Siostry, dla którego zaprojektował trzy książki dla dzieci - "Pszczoły" i "Drzewa" - autorem tekstu do obu z nich jest dr Wojciech Grajkowski oraz "Brud. Cuchnąca historia higieny", którą stworzył wspólnie z Moniką Utnik-Strugałą, która napisała do niej tekst. Książki są bestsellerami nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

2023-08-21

"Nowe rytmy literackie" - spotkanie z Pawłem Sablikiem i młodymi dziennikarzami z Klubu "Notabene"

Na scenie Festiwalu pojawi się młode pokolenie twórców. Zapowiada się interesujące spotkanie z udziałem Pawła Sablika – dramaturga, reżysera i performera oraz dziennikarzy z Klubu Dziennikarskiego „Notabene” im. Marcina Pawłowskiego, który powstał przy Fundacji Rozwoju Regionu Świętokrzyskiego, m.in. Marceliny Hoffmann, Adrianny Chmury, Marii Sońty.

3 września 2023 r, godz. 11:30, Plac Artystów

2023-08-18

„Człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach” – debata z udziałem prof. Wacława Lewandowskiego i prof. Tomasza Polańskiego

Zapraszamy 3 września 2023 r. o godz. 13:45 na Plac Artystów. W niezwykłej rozmowie, która toczyć się będzie wokół dzienników Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, poruszone zostaną tematy prawdy, dobra i piękna. W dyskusji zderzą się dwa światy. Warunki życia czytelników pisarza - ludzi odciętych od świata za żelazną kurtyną i społeczeństw Zachodu, w których poruszał się Herling-Grudziński. Debatę poprowadzi Bruno Wojtasik - wieloletni pracownik Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, przewodnik i edukator.

W rozmowie uczestniczyć będą:
- Prof. dr hab. Wacław Lewandowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalista od historii literatury polskiej wojennego wychodźstwa i emigracji pojałtańskiej. Zajmuje się również edytorstwem tekstów literackich i dokumentów życia literackiego, zwłaszcza korespondencji pisarzy.
- Prof. dr hab. Tomasz Polański - członek Komisji Filologicznej PAU oraz Komisji Orientalistycznej PAN w Krakowie. Stypendysta Albright Institute of Archaeological Research w Jerozolimie. W roku 2015-2019 był redaktorem naczelnym prestiżowego międzynarodowego i interdyscyplinarnego rocznika Folia Orientalia. Prywatnie wielbiciel i znawca literatury emigracyjnej.

2023-08-17

"Historia pewnej znajomości" - spektakl z udziałem Doroty Segdy i Jacka Romanowskiego

- Szanowny Kolego…, Drogi…, Miły…, Najmilszy…, Uroczy…, Kochany…, Zbyszku, Poeto z Bożej Łaski…
- Pani Wisławo – Śliczna moja…, Kochana Wisełko…, Serce Moje Gorejące…, Wiśka, Ty…

Książka „Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja z lat 1955-1996”, zawierająca pełne humoru listy Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta, stała się inspiracją do powstania słuchowiska radiowego i spektaklu teatralnego. Podczas III Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego poznamy historię niezwykłej przyjaźni dwojga poetów i usłyszymy fragmenty listów w interpretacji znakomitych aktorów, Doroty Segdy i Jacka Romanowskiego.

2 września 2023 r., godz. 19:30, Plac Artystów w Kielcach

Fot. Dariusz Senkowski / Wikimedia Commons; www.stary.pl


2023-08-16

"O owadach i pająkach" - spotkanie z Arturem Sawickim

Artur Sawicki spotka się z miłośnikami przyrody w Muzeum Zabawek i Zabawy 3 września 2023 r. o godz. 11:00. Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa edukacyjna wielkoformatowych ilustracji owadów.

Artur Sawicki to z wykształcenia leśnik. Obecnie jako główny specjalista w Instytucie Badawczym Leśnictwa zajmuje się edukacją, promocją i marketingiem. Jest autorem ponad 250 artykułów popularnonaukowych i dwóch książek przyrodniczych, wydanych przez MULTICO: „Warstwowa budowa lasu” (z serii Młody Obserwator Przyrody) oraz „Artur Sawicki opowiada o owadach i pająkach”. Główne pasje przyrodnicze to ornitologia i entomologia, czego efektem jest przewód doktorski obejmujący badania zgrupowania owadów – kózkowatych w paśmie Otrytu w Bieszczadach.

2023-08-16

Spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim

Udział w spotkaniu z Zygmuntem Miłoszewskim to nie „Kwestia ceny” (wstęp wolny), lecz ochoty, a tej – organizatorzy mają nadzieję – nikomu nie zabraknie. „Jak zawsze”, z autorem bestsellerowych powieści nikt nie będzie się nudzić. Co więcej, przepyta go Adam Szaja, autor bloga smakksiazki.pl, a on wyłuska z pisarza „Ziarno prawdy”. Czas spędzony z Zygmuntem Miłoszewskim będzie „Bezcenny”!

Sobota, 2 września 2023 r., godz. 18:00. Plac Artystów.

Fot. Copyright Kuba Celej

Zygmunt Miłoszewski zaprasza na Festiwal - film

2023-08-14

"Jesteś odpowiedzialny za to, co oswoiłeś" - warsztaty TOZ

3 września 2023 r. o godz. 10:00, na dziedzińcu Muzeum Zabawek i Zabawy odbędą się warsztaty, na które zaprasza Inez Romaniec-Clark z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce, Oddział Kielce. Inez Romaniec-Clark to dyplomowana nauczycielka języka angielskiego. Kocha zwierzęta i zabiega o ich prawa.

W ramach warsztatów uczestnicy dowiedzą się:
• Jak być życzliwym dla zwierząt – podstawy komunikacji i bezpiecznego kontaktu z psem.
• Co to jest dogoterapia, a na czym polega felinoterapia.
• Jak pomagać jeżom i ptakom.
• Czy zwierzęta pracują, leczą i pomagają.
• Jak dbać o zwierzęta, żeby nie robić im krzywdy.
• Jak uniknąć, a jak zachować się podczas ataku psa.
• Dbamy o nasze otoczenie: sprzątamy po naszych pupilach.

Uczestnicy wezmą także udział w grze wielkoformatowej, gdzie wcielą się w rolę zagubionego psa w naszym mieście i poznają procedury jego odszukania i zadbania o niego. Wszyscy uczestnicy otrzymają książeczki "Jak dbać o psa".

2023-08-14

Salon poetycki "Zapatrzeni w słowa"

Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie. Wieczorem, 1 września 2023 r., w kawiarnianej atmosferze swoje najpiękniejsze wiersze będą czytać świętokrzyscy poeci. Wieczór umili czarodziej muzycznych klimatów - pan Lech Skawiński. Salon poprowadzi dziennikarka Radia Kielce pani Magdalena Sitek. Salon poetycki odbędzie się na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego, ul. Zamkowa 3, godz. 19:00.

2023-08-11

Spotkanie z Markiem Krajewskim

To będzie zgrany duet – znany pisarz Marek Krajewski i Adam Szaja, autor bloga smakksiazki.pl. O kim będą rozmawiać? O Jarosławie Paterze, Eberhardzie Mocku, Edwardzie Popielskim? A może o wstrząsających zbrodniach współczesnej Polski lub najnowszym "Pasożycie"? Miłośników literatury kryminalnej i wszystkich chętnych zapraszamy 2 września 2023 r. o godz. 16:45 na Plac Artystów.

Fot. Rafał Komorowski / Wikimedia Commons

2023-08-10

"Portrety Kobiet" - spotkanie z Grażyną Plebanek i Ewą Ewart

Kobiety o kobietach. Dwie niezwykłe dziennikarki, odważne i wrażliwe autorki książek. Grażyna Plebanek - zaangażowana w sprawy kobiet, edukacji i społeczne uwarunkowania różnic kulturowych. Ewa Ewart - specjalizująca się w filmach dokumentalnych, przełomowych i mocno przemawiających do odbiorcy. Będą gośćmi Festiwalu 2 września 2023 r. Zapraszamy o godz. 15:00 na Plac Artystów. Spotkanie poprowadzi Magdalena Fudala.

Fot. Rafał Masłow; www.ewaewart.com

2023-08-09

"Śladami świętokrzyskich literatów" - spacer z Brunem Wojtasikiem

2 września 2023 r. zapraszamy na spacer „Śladami świętokrzyskich literatów”, który poprowadzi Bruno Wojtasik – edukator i przewodnik Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Uczestnicy odwiedzą miejsca związane z pisarzami, którzy odwiedzili Kielce lub byli związani z regionem świętokrzyskim. Do tego jak zwykle garść anegdot, nieznanych historii, które odkryją tajemnicę atrakcyjności Kielecczyzny.

Start – Plac Artystów – godz. 11:30.

2023-08-08

"Czy felietoniści nadal używają brzytwy?" - rozmowa z Jerzym Baczyńskim

„Teksy musi być ostry. Trzeba zarzucić elegancję, ale też przebrać się za eleganta” (Jerzy Pilch)

Zapraszamy na rozmowę z redaktorem naczelnym Tygodnika "Polityka" Jerzym Baczyńskim, którą poprowadzą dr Bartłomiej Zapała i Jakub Lipiec – Świętokrzyski Mistrz Mowy Pięknej. 2 września 2023 r. o godz. 13:00 na Placu Artystów posłuchamy, czy współcześni felietoniści potrafią „kąsać, ale w znakomitym stylu” oraz „podszczypywać i wyśmiewać, szukając jednocześnie rzeczy ważnych i trwałych”.

Fot. Mateusz Wolski

2023-08-07

„O zwierzętach i ochronie ich siedlisk” - warsztaty Fundacji WWF Polska

W sobotę 2 września 2023 r. o godz. 12:30 w Muzeum Zabawek i Zabawy odbędą się warsztaty Fundacji WWF Polska. Zespół edukacji Fundacji WWF Polska składa się z zaangażowanych edukatorek, które swoją pasję i miłość do przyrody starają się zaszczepić wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, kierując do nich swoje działania i szkolne programy edukacyjne, a także inspirując rodziny do spędzania czasu w bliskości z naturą.

Podczas warsztatów uczestnicy będą tworzyć makietę i sprawdzać, jak zwierzęta radzą sobie w sąsiedztwie miast, dróg i terenów rolniczych. Dla młodszych dzieci i rodziców przygotowano zabawę plastyczną „Zwierz od-ręczny”.  Przy okazji będzie można posłuchać o działaniach Fundacji i programach edukacyjnych, obejrzeć piękne narzędziowniki, plakaty edukacyjne, a na pamiątkę zabrać przyrodniczą pocztówkę, naklejki edukacyjne albo zakładkę z pandą.

2023-08-06

Warsztaty "Od tekstu do teatru"

Zapraszamy na warsztaty teatralne dla dzieci "Od tekstu do teatru", które poprowadzi Agata Sobota, aktorka Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach im. Stefana Karskiego.

1, 2 września, godz. 15.00
3 września, godz. 16.30, Spektakl 17.30


Dzieci poprzez zabawę będą mogły zapoznać się z tajnikami pracy aktora. Efektem warsztatów będzie wspólnie przygotowany spektakl.

Zapisy w sekretariacie OMPiO, tel. 41 367 68 01

2023-08-04

"Polscy artyści w komiksie" - warsztaty ilustrowania historii obrazkowych

2 września 2023 r. o godz. 11:30 zapraszamy do Poczytalni Na dVoRcu (ul. Czarnowska 12) na warsztaty ilustrowania historii obrazkowych. Uczestnicy poznają proces powstawania komiksu i wykonają swój własny plakat biorąc na tapetę popularnych polskich artystów oraz serie komiksowe. Wiek czy zdolności rysunkowe nie mają znaczenia! Wstęp wolny!

Prowadzący: Martyna Cichocińska, Piotr Durlik / Kielecka Liga Komiksowa

2023-08-03

„Niedźwiedzica z Baligrodu i inne historie Kazimierza Nóżki” - spotkanie z autorem

2 września 2023 r. o godz. 11:00 w Muzeum Zabawek i Zabawy odbędzie się spotkanie z wyjątkową osobą, Panem Kazimierzem Nóżką, które poprowadzi Przemysław Krystian.

Kazimierz Nóżka to leśnik, od 40 lat związany z bieszczadzkim Nadleśnictwem Baligród, Lasy Państwowe.  W książce "Niedźwiedzica z Baligrodu i inne historie”, w mediach społecznościowych i kanałach telewizyjnych propaguje piękno bieszczadzkiej przyrody . Do swojej pracy, do siebie, podchodzi z pewnym dystansem zakładając, że las powierzony mu w administrację na kilka dekad, potem ma służyć w dobrym stanie następnym pokoleniom i ciągle zadziwiać swoim pięknem.

2023-08-02

"Jak się starzeć bez godności?" - spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską i Ewą Winnicką

„Jak do tego doszło, że dwie poważne reporterki napisały całkiem niepoważną książkę?” (Wydawnictwo AGORA). Będzie się można tego dowiedzieć 1 września o godz. 17:30 w Poczytalni Na dVoRcu, podczas spotkania inaugurującego III edycję Festiwalu. Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka jakiś czas temu uruchomiły podcast „Jak się starzeć bez godności”. Później pojawił się nieporadnik dla osób w wielu przedstarczym, dowcipny i jednocześnie całkiem serio. Warto przyjść i posłuchać, jak nie zniknąć w „smudze cienia” i z humorem rozbroić swoje lęki przed starzeniem się.

Fot. Mateusz Skwarczek

2023-08-01

Slam poetycki

3 września 2023 r. o godz. 12:00 na Scenie Głównej przy Placu Artystów odbędzie się rywalizacja młodych poetów - performerów do lat 30. Powalczą o „Brulion Jerzego Jarniewicza” - poety, tłumacza i krytyka literackiego, laureata Nagrody Literackiej Nike. Spotkanie z tym wybitnym poetą będzie miało miejsce tego samego dnia o godz. 15:30.

Magdalena Brzezińska zadba, aby podczas walki na wiersze natchnionych poetów wena twórcza nie poniosła w nieskończoność, a Jury w składzie Jerzy Jarniewicz i Adam Ochwanowski – znany poeta i animator kultury wyłoni zwycięzcę.

Jeden występ przewidziany jest na ok. 3 minuty. Tematyka dowolna. Chętni do wzięcia udziału w rywalizacji mogą się zgłaszać pod numerem tel. 41 362 70 13.

2023-07-31

Śniadanie na trawie" z Janem Mencwelem

3 września 2023 r. o godz. 11.00 zapraszamy do Parku Miejskiego nad staw. W pięknych okolicznościach przyrody, podczas "Śniadania na trawie", o problemach związanych z ochroną środowiska będzie można porozmawiać z Janem Mencwelem - aktywistą, animatorem kultury, publicystą, autorem książek "Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta" oraz "Hydrozagadka. Jan Mencwel to także współzałożyciel stowarzyszenia Miasto Jest Nasze – największego ruchu miejskiego w Warszawie oraz Towarzystwa Krajoznawczego Krajobraz.

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Gołębiowska - wieloletnia dziennikarka (PAP, Gazeta Wyborcza, Made in Świętokrzyskie), redaktorka i specjalistka ds. promocji, przewodniczka leśna oraz animatorka działań kulturalnych.

2023-07-30

„Wielkie eksperymenty dla małych ludzi” – spotkanie i warsztaty z Wojciechem Mikołuszką

Spotkanie autorskie wraz z warsztatami odbędzie się w sobotę 2 września 2023 r. o godz. 15:00 w Muzeum Zabawek i Zabawy. Poprowadzi je dr Daria Dyktyńska - dyrektorka Muzeum.

Wojciech Mikołuszko to przyrodnik, dziennikarz naukowy i autor książek dla dzieci i młodzieży. Jego książki cieszą się dużą popularnością, a należą do nich: „Wielkie eksperymenty dla małych ludzi”, „Wielkie pytania małych ludzi” czy „Wielkie przygody w świecie przyrody”.

2023-07-29

Konferencja prasowa

Przyszedł czas na poznanie szczegółów III edycji Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego, który rozpocznie się 1 września. Okazją była konferencja prasowa z udziałem Wojewody Świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza, Wiceprezydenta Kielc Marcina Chłodnickiego, dyrektorów instytucji organizujących wydarzenie: Anny Żmudzińskiej, Ewy Chabielskiej-Tyndyk, Darii Dyktyńskiej i Marka Maciągowskiego oraz przedstawicieli mediów.

Przypominamy, że patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:

Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, Prezydent Kielc Bogdan Wenta

Patronat medialny:
Echo Dnia Kielce, echodnia.eu, Lustro Biblioteki, Meloradio, Polityka, Radio eM Kielce i Tygodnik eM Kielce, Radio Kielce, Radio Ostrowiec, Radio Rekord Kielce 100.8 FM, Telewizja Świętokrzyska, TVP3 Kielce, Gazeta Wyborcza Kielce, Wyborcza.pl Kielce

Fotogaleria

2023-07-27

Pierwsza konferencja prasowa

27 lipca 2023 r. o godz. 11:00 na Wzgórzu Zamkowym, ul. Zamkowa 3, odbędzie się pierwsza konferencja prasowa przed wydarzeniem "Pociąg do literatury. III Festiwal Herlinga-Grudzińskiego". Relacja live z konferencji dostępna będzie na profilu Facebook.

2023-07-25

Pierwsze posiedzenie Rady Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego

26 czerwca 2023 r. spotkali się przedstawiciele każdej z instytucji organizującej Festiwal:

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach: Jerzy Baczyński redaktor naczelny Polityka, dr hab. Marzena Marczewska, Adam Ochwanowski, Grzegorz Kozera

Wzgórze Zamkowe Kielce Castle Hill: dr Irena Furnal, Anna Zielińska–Brudek - prezes Oddziału Związku Literatów Polskich w Kielcach

Muzeum Zabawek i Zabawy: dr hab. Marta Bolińska, Ewa Gruda

Przedyskutowano wiele ciekawych propozycji. Tegoroczna edycja festiwalu będzie obfitowała w wiele interesujących wydarzeń, spotkań, warsztatów.

Fotogaleria

2023-06-26

II Ogólnopolski Konkurs Literacki na Felieton o "Brzytwę Pilcha"

Organizatorzy festiwalu literackiego „Pociąg do literatury. III Festiwal Herlinga-Grudzińskiego” ogłaszają II Ogólnopolski Konkurs Literacki na Felieton „O Brzytwę Pilcha”. Nagrodę w kwocie 5000 zł ufundował Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta. Zwycięzca konkursu zyska możliwość publikacji felietonu na łamach Tygodnika „Polityka”. W przypadku wyrównanego poziomu prac i trudności z wyłonieniem zwycięzcy nagroda pieniężna może być podzielona na dwie części.

Prace oceniać będzie Jury w składzie: Anna Żmudzińska, Kinga Strzelecka-Pilch, Jerzy Baczyński, Grzegorz Kozera.

Konkurs adresowany jest do wszystkich. Prace należy przesyłać do 9 sierpnia 2023 r. na adres: biblioteka@mbp.kielce.pl. Szczegóły w Regulaminie.

Organizatorzy:
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, Wzgórze Zamkowe, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Tygodnik „Polityka” oraz rodzina Jerzego Pilcha, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kielce.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego

2023-06-26

Targi Książki - nabór zgłoszeń

Uruchomiono nabór zgłoszeń wydawców, którzy planują wzięcie udziału w tegorocznej edycji Targów Książki odbywających się w ramach III Ogólnopolskiego Festiwalu „Pociąg do literatury. III Festiwal Herlinga-Grudzińskiego”.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres: agnieszka.sobon@mbp.kielce.pl
Dodatkowych informacji udziela: Agnieszka Soboń, tel. 41 362 70 13

2023-06-21

III Ogólnopolski Konkurs Literacki na Opowiadanie im. G. Herlinga-Grudzińskiego

W ramach wydarzenia "Pociąg do literatury. III Festiwal Herlinga-Grudzińskiego" odbędzie się III edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na Opowiadanie im. G. Herlinga-Grudzińskiego. Hasłem tegorocznej edycji jest "Pielgrzym". Nagrodę w wysokości 5000 zł ufundował Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. Prace można zgłaszać do 21.07.2023 r.

Szczegóły konkursu i Regulamin


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego

2023-06-20

Pociąg do literatury już we wrześniu

Już 1 września 2023 r. odbędzie się inauguracja III edycji wydarzenia "Pociąg do literatury. Festiwal Herlinga-Grudzińskiego".
Nieco zmieniła się jego nazwa, ale reszta pozostaje bez zmian! Inspirujące spotkania z wybitnymi twórcami, wartościową literaturą, kreatywnymi warsztatami i dużo, dużo więcej!

Festiwal Herlinga-Grudzińskiego
niezmiennie i konsekwentnie przypomina oraz upamiętnia pamięć jego patrona. To już trzeci rok, kiedy integrują się instytucje i pasjonaci literatury wokół idei promocji czytelnictwa.

Realizacja wydarzenia będzie możliwa dzięki dofinansowaniu w kwocie 70000 zł, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu „Promocja Czytelnictwa” 2023 oraz wkładu własnego pokrytego przez organizatora Miasto Kielce.

Organizatorzy Festiwalu dziękują Prezydentowi Miasta Kielce – Bogdanowi Wencie, Zastępcy Prezydenta Marcinowi Chłodnickiemu i wszystkim Radnym Rady Miasta Kielce za wspieranie ich działań i wspólne promowanie czytelnictwa.

Szczególne podziękowania należą się Panu Posłowi Krzysztofowi Lipcowi - bez jego przychylności i wsparcia realizacja całego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa.

2023-06-14