Niebieska Strefa A A+ A++

Niebieska Strefa

Czy kawiarnie, teatry, muzea, biblioteki lub centra kultury mogą być przyjazne sensorycznie? Oczywiście, że tak! Właśnie z takiego założenia wyszli twórcy projektu Niebieska Strefa z Krajowego Towarzystwa Autyzmu Oddział Kielce i Stowarzyszenia Sztuka Łączenia.

Niebieska Strefa jest odpowiedzią na niedostateczne dostosowanie przestrzeni kulturalno-publicznej do potrzeb osób w spektrum autyzmu, jak i również osób, które cierpią na zaburzenia społeczne, lękowe, może są po prostu nieśmiałe lub dla tych, którzy mają ochotę z tej formy alternatywnej komunikacji skorzystać. To pierwszy w Polsce, innowacyjny projekt wdrożenia systemów wsparcia, którego celem jest dostępność! W ramach działań związanych z Niebieską Strefą wdrożone zostanie 14 placówek.

Witamy w Niebieskiej Strefie

Pierwszą placówką w województwie świętokrzyskim, przystosowaną do potrzeb osób ze spektrum autyzmu i zaburzeniami komunikacyjnymi została Poczytalnia na dVoRcu - Filia nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach. Specjalne szkolenie, w którym uczestniczyli pracownicy Mediateki pozwoli im rozpoznawać takie osoby i odpowiednio reagować.
O istnieniu Niebieskiej Strefy w Mediatece informują napisy umieszczone w przestrzeni dworca autobusowego, m. in. w tunelu od ulicy Czarnowskiej oraz przy schodach na kolejne poziomy. Można je bardzo łatwo rozpoznać – są w kolorze niebieskim z logo Niebieskiej Strefy. Przed wypożyczalnią znajdują się dwie tablice informujące, w jaki sposób należy zachowywać się w bibliotece i korzystać z jej zbiorów. Wszystko po to, aby osoby autystyczne mogły swobodnie i bezpiecznie poruszać się w przestrzeni publicznej.
Projekt powstał dzięki Krajowemu Towarzystwu Autyzmu Oddział Kielce oraz Stowarzyszeniu Sztuka Łączenia.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018–2030.

Przewodnik filmowy po Niebieskiej Strefie

Zakładanie Karty Bibliotecznej

  1. Możesz samodzielnie założyć kartę biblioteczną mając skończone 16 lat.
  2. Jeżeli masz mniej niż 16 lat przyjdź do biblioteki z rodzicem lub pełnoletnim opiekunem.
  3. Musisz okazać dokument tożsamości.
  4. Wymagane dane przy zapisie do biblioteki:
    • imię i nazwisko,
    • numer PESEL,
    • dokładny adres zameldowania,
    • numer telefonu (potrzebny do uruchomienia usługi powiadomień o zarezerwowanych pozycjach i przekroczeniu terminu zwrotu wypożyczonych książek),
    • struktura zawodowa (informacja o tym czy aktualnie pracujesz, jesteś bezrobotny itp., jest ona potrzebna wyłącznie do celów statystycznych),
    • drugi adres (dane nieobowiązkowe),
    • imię i nazwisko rodzica/opiekuna prawnego (w przypadku osób poniżej 16 roku życia).
  5. Po zapoznaniu się z Regulaminem korzystania z materiałów i usług Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach oraz innymi informacjami dla czytelników, musisz złożyć podpis na karcie zapisu.
  6. Założenie karty kosztuje jednorazowo 3 zł (płatność tylko gotówką).