Niebieska Strefa A A+ A++

Goście Festiwalu

Jerzy Baczyński

Redaktor naczelny tygodnika Polityka.

Związany z nim od 1983 roku. Przez siedem lat pracował tam jako redaktor w dziale publicystycznym, a w 1990 roku został zastępcą redaktora naczelnego. Stanowisko szefa redakcji objął w 1994 roku i pełni je do dziś. Prezes Spółdzielni Pracy Polityka, która – oprócz „Polityki” – wydaje m.in. magazyn „Forum” oraz liczne pozycje książkowe.

W latach siedemdziesiątych Baczyński pracował jako dziennikarz w „Życiu Warszawy”, kilka lat spędził także na emigracji – w USA oraz we Francji. Laureat wielu nagród dziennikarskich. 21 października 2010 został uhonorowany przez kapitułę Nagrody im. A. Woyciechowskiego tytułem „Dziennikarza XX-lecia”. W 2013 został nagrodzony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2017 wraz z zespołem „Polityki” otrzymał Nagrodę Specjalną Lewiatana przyznaną przez Konfederację Lewiatan osobom wybitnie zasłużonym na polu kultury, polityki, nauki, życia publicznego i gospodarki.

Fot. Leszek Zych / Polityka

Witold Bereś

Dziennikarz, pisarz, scenarzysta i producent filmowy.

Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek, w tym kilku w formie wywiadu-rzeki, m.in. z Czesławem Kiszczakiem, Krzysztofem Kozłowskim oraz Januszem Onyszkiewiczem. W 2000 wydał zbiór tekstów o najważniejszych wydarzeniach medialnych w Polsce w latach 1989-1999, Czwartą władzę. Wspólnie z Krzysztofem Burnetko jest autorem tomów: Duchowny niepokorny (2006 r.), Kapuściński: nie ogarniam świata (2007 r.), Marek Edelman. Życie. Po prostu (2008 r.) i wydanej w 2009 r. subiektywnej historii wolnej Polski 1989- 2009 Nasza historia. 20latRP.pl.

Od kilku lat – redaktor naczelny miesięcznika społeczno-kulturalnego „Kraków”.

Fot. Bartek Syta / Polska Times.

Piotr Brysacz

Piotr Brysacz

Właściciel wydawnictwa Paśny Buriat, dziennikarz, redaktor.

Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował w „Kurierze Porannym” i magazynie psychologicznym „Charaktery”. Był redaktorem naczelnym Wydawnictwa Książkowego Charaktery oraz szefem magazynu humanistyczno-literackiego „Charaktery Pisma". Współpracował z pismami literackimi („Kartki", „Kultura" oraz „Nowe Kartki"), współpracuje z „Notesem Wydawniczym".

Autor książek "Patrząc na Wschód. Przestrzeń. Człowiek. Mistycyzm" (2013) i (wspólnie z Andrzejem Kalinowskim) "Podlaskie. Najpiękniejsze miejsca. Wędrówki Wiktora Wołkowa" (2014).

Finalista Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy (2014). Od 2010 roku związany z białostocką Fundacją Sąsiedzi, która - oprócz działalności wydawniczej - organizuje między innymi Targi Książki w Białymstoku.

Fot. Anatol Chomicz / plus.poranny.pl

Konrad Cedro

Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Wyjechał z Polski po maturze, w 1986 roku i trafił do Włoch, do Neapolu, gdzie nawiązał kontakt z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim.

Studiował filozofię, języki nowożytne i stosunki międzynarodowe we Włoszech, Niemczech i Kanadzie. Od 1988 roku współtworzy interdyscyplinarne projekty z dziedziny komunikacji międzykulturowej w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji, Bliskim Wschodzie i Europie. W latach 2018-2020 reprezentował Urząd Marszałkowski w Biurze Regionalnym Województwa Świętokrzyskiego w Domu Polski Wschodniej w Brukseli. Obecnie pracuje jako wykładowca akademicki w Vincent Pol University oraz jest aktywnie zaangażowany w Fundację Rozwoju Regionu Świętokrzyskiego.

Zapytany, jakim człowiekiem był Gustaw Herling-Grudziński, odpowiada:

- Miałem wrażenie, że bardzo serdecznym, otwartym, duch humanizmu zawsze dominował w jego stosunku do ludzi. Podczas spotkań Gustaw starał się poprowadzić mnie, jako młodszego kolegę z gimnazjum kieleckiego swoim neapolitańskim ścieżkami. Myślę, że otarłem się tym samym o jego miejskie wtajemniczenie…

Fot.akademiakadr.eu

Max Czornyj

Adwokat i pisarz mrożących krew w żyłach kryminałów. Lubi auta bez dachu, stare wina i spleśniałe sery. Pasjonują go rewolwery Colta i Remingtona. Kolekcjonuje antyki, przede wszystkim sztychy, zegary, zegarki, również zabytkowe meble.

Autor thrillerów o komisarzu Eryku Deryle, wydawanych przez wydawnictwo Filia w serii Mroczna Strona. W 2019 zapoczątkował serię z duetem Langer/Rembert. W lipcu 2020 opublikował pierwszą w dorobku powieść obyczajową z wątkiem historyczno-obozowym „Córka nazisty”.

Fot. trescjestnajwazniejsza.pl

Igor Gorzkowski

Reżyser i dramaturg, współzałożyciel Studia Teatralnego Koło - niezależnego teatru działającego w Warszawie od 1988 roku, w którym zrealizował większość swoich przedstawień. Od 2011 roku pełni funkcję zastępcy dyrektora do spraw artystycznych w Teatrze Ochoty w Warszawie.

Jako jeden z pierwszych w Polsce skojarzył dynamicznie rozwijającą się kulturę klubową z działaniami teatralnymi. Premiera jego spektaklu „Absolutnie Off Show” w 2003 roku dała początek poszukiwaniom przestrzeni dla teatru w tym rejonie kultury.

W roku 2010 debiutował w teatrze operowym reżyserując „O Genowefie” Roberta Schumanna w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W Poznańskim Teatrze Tańca w roku 2017 wyreżyserował autorski spektakl „Żniwa”.

Dwukrotnie nominowany do prestiżowej nagrody teatralnej Feliksy Warszawskie za reżyserię spektakli „Starucha” wg opowiadań Daniła Charmsa (2011) i „Burza” Wiliama Szekspira (2012). W roku 2013 otrzymał Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry za debiutanckie słuchowisko wg „Mewy” Borysa Akunina, a w 2016 roku Główną Nagrodę za reżyserię słuchowiska wg „Wampira” Wojciecha Tomczyka.

Olga Grabiwoda

Koordynatorka warsztatów oraz programów edukacyjnych i społecznych.

Absolwentka Łódzkiej Filmówki i SWPS. Twórczyni i właścicielka (do 2011) kultowych kieleckiej kawiarni Wesoła Kawka oraz Kawka Zabawka. Pracowała jako fotoedytor w ogólnopolskim magazynie psychologicznym „Charaktery” w Kielcach (2000 - 2002). Należy do Związku Artystów Fotografików. W Instytucie Dizajnu w Kielcach w latach 2011- 2020 zajmowała się działaniami edukacyjno-społecznymi i kuratorskimi oraz prowadziła eksperymentalną pracownię warsztatową. Od 2020 roku kuratorka Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „ Dom Praczki” w Kielcach.

Prywatnie para się kuglarstwem ogniowym.

Fot. idkielce.pl

Magdalena Grzebałkowska

Reporterka i pisarka. Laureatka nagród dziennikarskich i literackich. Autorka książki "1945. Wojna i pokój", która weszła do finału Nike 2016 i zdobyła Nagrodę Czytelników "Gazety Wyborczej".

Jej głośny debiut książkowy – "Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego" ukazał się w 2011 roku. Kolejna ważna książka jej autorstwa to "Beksińscy. Portret podwójny", za którą w plebiscycie czytelników Biblioteki Śląskiej w Katowicach otrzymała Śląski Wawrzyn Literacki.

Autorka uważa, że nie tworzy biografii, tylko duże reportaże.

Fot. orientacja.pl

Małgorzata Halber

Nazywana jedną z największych współczesnych polskich buntowniczek.

Nadal kojarzona jest z programu 5-10-15 lub popularnym kanałem muzycznym, a w trakcie swojej kariery dała się poznać jako utalentowana dziennikarka, basistka i wokalistka. W styczniu 2015 roku ukazał się jej debiut literacki „Najgorszy człowiek na świecie”. Autorka książki z rysunkami „Kołonotatnik z Bohaterem”.

Znalazła uznanie dzięki odważnemu podejściu do nałogów, samokrytyki i walki o samą siebie. Książki, jakie tworzy poruszają trudne tematy, które są niewygodne i wzbudzają skrajne emocje, co czyni ją jeszcze bardziej bezkompromisową. Skutecznie również walczy ze stereotypami np. tym dotyczącymi alkoholików.

Oprócz powieści Halber pisze też felietony i komiksy, a w każdym tekście widoczny jest charakter tej autorki.

Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta

Jacek Komuda

Pisarz i historyk specjalizujący się w dziejach Rzeczypospolitej szlacheckiej.

Wierny prawdzie, nie stroni od brutalnych, mocnych kart historii. Wskrzesza dawne obyczaje, postaci, zapomniane miejsca. Swobodnie łączy różne gatunki literackie – fantasy, powieść grozy, historyczną, przygodową, gawędę szlachecką, baśń, wykorzystuje legendy i podania, wplata w język współczesny archaizmy, scalając w ten sposób historyczne fakty z pisarską wyobraźnią. Bohaterowie jego powieści to ludzie miotani namiętnościami, którym daleko do papierowych ideałów.

Jako jeden z nielicznych ludzi pióra uczestniczy w rekonstrukcjach historycznych poznając w ten sposób realia dawnego pola walki.

Debiutował w 1991 roku na łamach „Nowej Fantastyki” opowiadaniem „Czarna cytadela”. Do jego najsłynniejszych powieści należą czterotomowy cykl „Samozwaniec” oraz powieść „Banita”. Najnowszym dziełem jest powieść „Hubal” – opowiadająca o losach majora Henryka Dobrzańskiego, który we wrześniu 1939 r. nie złożył broni po przegranej wojnie.

Fot. Fabryka Słów

Agnieszka Kucharska

Agnieszka Kucharska

Koordynatorka warsztatów oraz programów edukacyjnych i społecznych, kuratorka wystaw, organizatorka interesujących projektów artystycznych, ilustratorka.

Absolwentka Zespołu Szkół Plastycznych i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach na kierunku Edukacja Artystyczna. Pracownik Domu Środowisk Twórczych Pałacu Tomasza Zielińskiego w Kielcach - Galerii Oranżeria.

Aktorka Teatru "Ecce Homo" w latach 2000-2006. W 2002 roku zrealizowała swój autorski spektakl "Anioły" ("Mal'ach") do choreografii Aleksandry Jaworskiej.

Fot. Dawid Łukasik / echodnia.eu

Stanisław Łubieński

Pisarz, dziennikarz, z zamiłowania przyrodnik. Pisze regularnie do „Gazety Wyborczej”, „Tygodnika Powszechnego” i „Dwutygodnika”.

Autor reportażu historycznego "Pirat stepowy" przetłumaczonego na chorwacki i ukraiński. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za książkę "Dwanaście srok za ogon" otrzymał Nagrodę Nike Czytelników 2017, a także nominacje do Paszportu Polityki 2016 oraz Nagrody Literackiej Gdynia 2017.

Prowadzi spacery przyrodnicze blog Dzika Ochota.

Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta

Jacek Łukawski

Polski pisarz, publicysta i wydawca. Autor książek kryminalnych i fantastycznych oraz opowiadań motocyklowych.

Gdy nie miał jeszcze obowiązków, a miał czas, machał mieczem i strzelał z dział czarnoprochowych. Hartował ciało i ducha w organizacji strzeleckiej, brał udział w zawodach sprawnościowych i ćwiczył karate. Zwiedzał Polskę autostopem i na motocyklu.

Miłośnik książek historycznych, fantastycznych i kryminałów. W 2016 roku debiutował cyklem fantasy "Kraina Martwej Ziemi". W 2020 wydał swój pierwszy kryminał, "Odmęt". Krótsze formy publikował na łamach Nowej Fantastyki, w antologii Gawędy motocyklowe i w prasie motocyklowej.

2021 rok przyniósł premierę powieści kryminalnej „Podszept”.

Fot. lubimyczytac.pl

Bronisław Maj

Bronisław Maj

Poeta, eseista, scenarzysta, krytyk literacki, tłumacz, felietonista i satyryk, aktor. Autor tekstów piosenek, tomików wierszy, które zapewniły mu miano jednego z najlepszych poetów swego pokolenia oraz miejsce w wielu antologiach poezji współczesnej, wydanych w Polsce i za granicą.

Współzałożyciel krakowskiego Teatru KTO. Doktor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi także zajęcia w Szkole Twórczego Pisania.

„W Gołębniku, siedzibie krakowskiej polonistyki, zadzierzgnęła się przyjaźń pomiędzy Jerzym Pilchem, Bronisławem Majem i Marianem Stalą. Z meandrycznymi zakolami zbliżającymi i oddalającymi w różnych okresach trzech muszkieterów – z których każdy wybił się na innym polu: prozy, poezji i krytyki literackiej…” (Jerzy Illg, "Mój Znak. O noblistach, kabaretach, przyjaźniach, książkach, kobietach", Kraków 2009).

Debiutował wierszem na łamach miesięcznika „Poezja” w 1970 r. Wydał kilkanaście książek poetyckich, począwszy od „Wierszy” w 1980. Jego twórczość tłumaczona była na wiele języków. Wydał monografie: „Biały chłopiec. O poezji Tadeusza Gajcego” (1992) i "Kronika wydarzeń artystycznych, kulturalnych, towarzyskich i innych" (1997).

Działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL. W 1981 roku kierował działem kultury w dwutygodniku „Student”. Teksty publikował najczęściej w „Tygodniku Powszechnym”, „Więzi”, „Znaku”. Założyciel i redaktor naczelny niezależnego „żywego” pisma literackiego „NaGłos” (1983–1989).

Laureat prestiżowych nagród literackich, między innymi Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Genewa (1984) i Nagrody PEN-Clubu za twórczość poetycką (1995).

Fot. Michał Lepecki / krakow.wyborcza.pl

Robert Małecki

Politolog, filozof i dziennikarz, a także nauczyciel kreatywnego pisania i - co najważniejsze - autor bestselerowych powieści kryminalnych. Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru i nagrody Kryminalnej Piły oraz zdobywca "Złotej Karety" w kategorii Kultura, przyznawanej przez toruński Dziennik "Nowości".

Zadebiutował w 2016 roku powieścią „Najgorsze dopiero nadejdzie”. Popularność przyniosły mu serie kryminałów poświęconych śledztwom komisarza Bernarda Grossa oraz losom dziennikarza Marka Benera.

Czyta wszystko co pachnie thrillerem i kryminałem. Nie zawaha się wyznać miłości Harlanowi Cobenowi i Arnaldurowi Indridasonowi, a także Peterowi May’owi i Bernardowi Minierowi. Jeśli w głowie nie pulsuje mu bas Bena Otręby i nie rozbrzmiewają solówki Jurka Styczyńskiego może być chory. Uwielbia muzykę genialnego gitarzysty, Marka Knopflera.

Fot. Łukasz Piecyk / robertmalecki.pl

Andrzej Mastalerz

Polski aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, reżyser.

Absolwent Studium Aktorskiego przy Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie oraz Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu (1990).

Występował na deskach Teatru Studio w Warszawie, Teatru im. Jaracza w Łodzi i Teatru Powszechnego w Warszawie.

Na ekranie zadebiutował w dramacie Krzysztofa Kieślowskiego Krótki film o zabijaniu (1987). Pierwszą znaczącą rolę - chłopaka o ksywie „Pasza” - zagrał w melodramacie Andrzeja Barańskiego Nad rzeką, której nie ma (1991). Grał także w filmach Agnieszki Holland - Europa, Europa (1990) i W ciemności (2011), Władysława Pasikowskiego - Kroll (1991) i Pokłosie (2012) oraz Lecha Majewskiego - Wojaczek (1999) i Angelus (2001). W 2011 na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” we Wrześni zdobył nagrodę w kategorii „najlepsza rola męska” za postać Erwina w filmie Ingmara Villqista i Adama Sikory Ewa (2010).

Prywatnie mąż Agaty Piotrowskiej.

Fot. Ja Fryta / Wikipedia

Marcin Meller

Polski historyk, dziennikarz i prezenter telewizyjny, dyrektor wydawniczy Grupy Wydawniczej Foksal.

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował jako reporter w tygodniku „Polityka”, gdzie zajmował się tematyką międzynarodową, polityczną i obyczajową. W latach 2003–2012 pełnił funkcję redaktora naczelnego polskiej edycji „Playboy”. Od 2012 roku pisze felietony dla „Newsweeka”. W listopadzie 2016 objął funkcję dyrektora wydawniczego w Grupie Wydawniczej Foksa.

Gospodarz nadawanego przez TVN w latach 2000–2002 reality show „Agent”. Prowadził program "Dzień Dobry TVN", a także teleturniej "Kapitalny Pomysł". Związany był również z radiem Foxy FM, gdzie prowadził audycję "Mellina".

Autor książek: "Gaumardżos! Opowieści z Gruzji", "Między wariatami - opowieści terenowo-przygodowe", "Sprzedawca arbuzów", "Nietoperz i suszone cytryny". Ostatnia z nich zawiera mnóstwo felietonów o szerokiej tematyce, zahaczającej m.in. o media i politykę. Poprawia nastrój i zostawia często z głową pełną myśli i pytań o rzeczy, których dotychczas nie dostrzegaliśmy.

Fot. Wirtualna Polska

Maria Molicka

Psycholog od lat pracujący z dziećmi i młodzieżą, członkini Europejskiego Towarzystwa Psychologii Zdrowia. Autorka wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu psychologii dziecka.

Działalność dydaktyczno-naukowa, a także praktyczna skierowały jej uwagę na dziedzinę z pogranicza nauki i sztuki. Opisała ją w książce „Bajkoterapia”. Metoda ta wykorzystywana jest do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym, jak również wczesnoszkolnym, które wymagają wsparcia ze strony osób trzecich. Wśród bajek terapeutycznych można wyszczególnić takie grupy jak bajki psychoterapeutyczne, psychoedukacyjne oraz relaksacyjne. Każda z tych grup dedykowana jest dzieciom z innymi problemami.

Opublikowała osiem książek i wiele artykułów poświęconych roli bajek terapeutycznych w budowaniu zasobów osobistych i w terapii.

Fot. www.mediarodzina.pl

Grzegorz Piątek

Grzegorz Piątek

Polski architekt, krytyk i historyk architektury, redaktor miesięcznika „Architektura-Murator” (2005–2011), stały felietonista „Gazety Stołecznej” (2014-2017), członek zarządu Fundacji Centrum Architektury (2011–2019).

Autor książek: „Sanator: kariera Stefana Starzyńskiego” (2016), „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949” (2020), „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski – architekt salonu i władzy” (2021). Autor przekładów, artykułów o architekturze, designie i mieście oraz tekstów w książkach i katalogach. Kurator wystaw i projektów artystycznych związanych z architekturą.

Nagrody: Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 2008 rok, Dyplom Ministra Spraw Zagranicznych za promocję Polski na świecie (2009), Nagroda Literacka m.st. Warszawy w kategorii Edycja warszawska za rok 2016 za książkę „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” (2017) i za rok 2020 za książkę „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949”.

Fot. Jakub Celej / lubimyczytac.pl

Beata Pszeniczna

Beata Pszeniczna

Od 2004 r. aktorka Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W latach 1998-2004 występowała w Teatrze im. Solskiego w Tarnowie. Zadebiutowała rolą kobiety (Ona) w spektaklu "Drugi pokój" Zbigniewa Herberta w reżyserii S. Świdra. Spektakl zdobył wyróżnienie na Festiwalu Sztuki Współczesnej w Warszawie.

W swoim dorobku ma ponad 200 ról. Widzowie kieleckiego teatru pamiętają ją z m.in. z takich ról jak: Ciotka w „Białym małżeństwie” T. Różewicza, reż. Weronika Szczawińska (2010), Aniela w „Dziejach grzechu” Stefana Żeromskiego, reż. Michał Kotański (2014), Monika Pons w „Zachodnim wybrzeżu” Bernarda-Marie Koltèsa, reż. Kuba Kowalski (2016), Ewelina Poncka w „Widnokręgu” Wiesława Myśliwskiego, reż. Michał Kotański (2019), siostra Mary w "Klątwie rodziny Kennedych" Jolanty Janiczak, reż. Wiktor Rubin (2021).

W 2017 roku można ją było zobaczyć w filmie "Wyklęty" w reżyserii kielczanina Konrada Łęckiego.

Laureatka wielu nagród za działalność artystyczną.

Fot. echodnia.eu

Maksymilian Przybylski

Kielczanin, uczył w tutejszym Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego. Studiował ochronę środowiska na UJK. Od wielu lat jest związany z gastronomią. To nie tylko znakomity kucharz, ale również pasjonat przyrody, fotograf, podróżnik, badacz dawnych zwyczajów wiejskich. Jest autorem bloga Max Gotuje z Natury i strony o fotografii Przybylski Fotografia.

To co stara się pokazywać w kuchni to przede wszystkim polskie, regionalne produkty i sezonowość oraz gotowanie w zgodzie z naturą. Lubi eksperymentować ale często też wraca do klasyki.

fot. Michal Szkielu / Maksymilian Przybylski

Agata Sobota

Aktorka-lalkarka, poetka, działaczka społeczna. Od 1989 r. związana z Teatrem Lalki i Aktora w Kielcach. Sekretarz Zarządu Głównego Związku Zawodowego Aktorów Polskich na lata 2021-2025.

Laureatka wielu nagród, w tym Nagrody Prezydenta Miasta Kielce w dziedzinie kultury (2002), Nagrody ZASP Sekcji Teatrów Lalkowych (2019), Nagrody Prezydenta Miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechnienia i ochrony kultury (za 2019 rok)

Fot. Bartek Warzecha

Tadeusz Sucharski

Historyk literatury specjalizujący się w literaturze polskiej i rosyjskiej XX wieku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, obecnie związany z Akademią Pomorską w Słupsku.

W swoich badaniach zajmuje się zwłaszcza doświadczeniem totalitaryzmu i relacjami polsko-rosyjskimi odzwierciedlonymi w literaturze. Jest członkiem International Dostoevsky Society oraz Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Publikował w „Pamiętniku Literackim”, „Tekstach Drugich”, „Przeglądzie Rusycystycznym”, „Znaku” i „Kresach”. Współautor licznych monografii i prac zbiorowych, twórca wielu artykułów i tłumaczeń.

Do najważniejszych publikacji książkowych autorstwa prof. Sucharskiego należą: Dostojewski Herlinga-Grudzińskiego (Lublin 2002) Polskie poszukiwania „innej” Rosji. O nurcie rosyjskim w literaturze Drugiej Emigracji (Gdańsk 2008) „Rozliczanie” przeszłości: relacje polsko-żydowskie w tekstach kultury XX i XXI wieku (Słupsk 2016) Literatura polska z sowieckiego „domu niewoli”. Poetyka. Aksjologia. Twórcy (Kraków 2021)

Fot. ghgconference.wordpress.com

Małgorzata Swędrowska

Trenerka, autorka książek dla dzieci i publikacji dla nauczycieli, animatorka warsztatów literackich i spotkań z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym.

Twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego, „czyli sposobu na inicjowanie spotkań czytelniczych, łączących przeżycie tekstu literackiego z ruchem, rytmem, rymem i emocjami.

Miłośniczka gór, żona i mama czwórki dzieci, z wielką pasją czyta dzieciom i dorosłym.

Fot. Ja, Nauczyciel

Feliks Tomaszewski

Feliks Tomaszewski

Dr hab., prof. Uniwersytetu Gdańskiego, pracownik Katedry Teorii Literatury i Krytyki Artystycznej w Instytucie Filologii Polskiej UG.

Zainteresowania badawcze: metodyka nauczania literatury, współczesne piśmiennictwo autobiograficzne i biograficzne, literatura współczesna (poezja). Członek Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza.

Autor publikacji o zasięgu krajowym i międzynarodowym. W jego dorobku znajdują się m.in.: „Magia lektury” (Warszawa 1990), „»Światy« Gustawa Herlinga Grudzińskiego” (Gdańsk 1994), „Skrzydła (nie)połamane” (Kielce 1998), „Drogi i »stacje wygnania«. Podróże i powroty Gustawa Herlinga-Grudzińskiego„ (Gdańsk 2006). Współredaktor (wraz z G. Tomaszewską) książki „4 X NOBEL” (Warszawa 2002).

Fot. lubimyczytac.pl

Agata Tuszyńska

Pisarka, poetka, reportażystka, historyk literatury i teatru. Karierę literacką zaczynała w periodykach kulturalnych jako autorka tekstów o teatrze, łącząc to z zainteresowaniem biografistyką i reportażem literackim. Wydała kilka zbiorów poezji oraz zbeletryzowane biografie – modernistycznej aktorki warszawskiej, Marii Wisnowskiej, oraz światowej sławy pisarza, Isaaca Bashevisa Singera.

Autorka monografii "Gwiazdy i gwizdy", traktującej o obyczajach i kulturze polskiej publiczności teatralnej na przestrzeni wieków. We współpracy z profesorem Hilarym Koprowskim, wybitnym polskim naukowcem zamieszkałym w USA i współodkrywcą szczepionki przeciw polio, napisała również jego biografię zatytułowaną "Wygrać każdy dzień".

Fot. Agata Tuszyńska – Pisarka

Karolina Wilczyńska

Autorka najpiękniejszych kobiecych powieści. Trenerka, terapeutka i wykładowca uniwersytecki.

Zodiakalna Panna i numerologiczna jedenastka. Kobieta ze wszystkimi zaletami i wadami swojej płci. W wolnych chwilach haftuje, ozdabia przedmioty techniką decoupage’u i tworzy biżuterię, rozmyślając przy tym o rzeczach ważnych i błahych. Z tych rozmyślań powstają historie, przelewane później na papier. Pisze o tym, co jej zdaniem ma największe znaczenie w życiu – o uczuciach – nie bojąc się nawet tych najskrytszych i najtrudniejszych.

Zadebiutowała w 2006 roku książką pod tytułem „Performens”. Autorka kilkudziesięciu powieści obyczajowych, m.in. serii „Stacja Jagodno”, której akcja rozgrywa się w Górach Świętokrzyskich, także cyklu „Rok na Kwiatowej”.

Fot. Karolina Wilczyńska - autorka

Sylwia Winnik

Polska pisarka i blogerka.

Ukończyła dziennikarstwo we Wrocławiu. Interesuje się historią, szczególnie drugą wojną światową. Jest autorką bloga Czas na Książki. W 2015 roku została wybrana przez czytelników magazynu Fanbook Książkowym Blogerem Roku. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem Literackiego Festiwalu Czas na Książki.

Autorka książek „Dziewczęta z Auschwitz” (2018) i „Tylko przeżyć. Prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy” (2019).

Fot. Sylwia Winnik Official

Janusz Leon Wiśniewski

Jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy polskich. Z wykształcenia rybak dalekomorski, magister fizyki I EKONOMII, doktor informatyki, doktor habilitowany chemii.

Jego debiutancka powieść S@motność w Sieci stała się bestsellerem w Polsce i w Rosji, została przetłumaczona na wiele języków, a także sfilmowana.

Autor zbioru opowiadań "Zespoły napięć", "powieści Los powtórzony", tomików esejów "Intymna teoria względności", "Molekuły emocji", "Sceny z życia za ścianą", "Czy mężczyźni są światu potrzebni?", "Zbliżenia", oraz naukowej bajki dla dzieci "W poszukiwaniu Najważniejszego: bajka trochę naukowa". Z Małgorzatą Domagalik napisał dwie powieści epistolograficzne: "188 dni i nocy" oraz "Między wierszami".

Większość jego książek trafiła na listy bestsellerów. Na swojej stronie internetowej pisze: „Panie, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego bierze mnie mój pies”.

Fot. Rafał Masłow

Dawid Żłobiński

Dawid Żłobiński

Od września 2004 r. aktor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Wcześniej występował ze studenckim Teatrem 38 w Krakowie (lata 1991-1992) i Teatrem im. L. Solskiego w Tarnowie (lata 1994-2004).

Ma na koncie dwie wyreżyserowane sztuki: „Zabić superwajzora jak 14 tysięcy kurczaków” Łukasza Rippera (2008) oraz „Wszyscy chcą żyć” Hanocha Levina (2016).

Widzowie tarnowskiego teatru pamiętają go m.in. z takich ról jak: Franciszek Piszczała-Tyzbe w „Śnie nocy letniej” Williama Szekspira, reż. Zbigniew Nojmoła (1998), Józek w „Targaniu jabłek” Tadeusza Nowaka, reż. Andrzej Róg (2003). Na deskach kieleckiego teatru zagrał m.in. Pyckala w „Trans-Atlantyku” Witolda Gombrowicza, reż. Piotr Sieklucki (2008), Wujka Władka w „Widnokręgu” Wiesława Myśliwskiego, reż. Michał Kotański (2019), Roberta Kennedy’ego w "Klątwie rodziny Kennedych" Jolanty Janiczak, reż. Wiktor Rubin (2021). Laureat wielu nagród za działalność artystyczną.

Fot. echodnia.eu