Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 4

2018-12-05

Ostatnie w 2018 r. spotkanie DKK odbyło się 5 grudnia. Dyskusja dotyczyła 3 książek. Były to: Wilk Marka Hłaski, Czarny mercedes Janusza Majewskiego oraz Piąta strona świata Kazimierza Kutza.

Rozmowę rozpoczęłyśmy od twórczości Marka Hłaski. Wilk to zaginiona powieść pisarza, odnaleziona i opublikowana po raz pierwszy w 2015 roku. Prace nad powieścią rozpoczął Hłasko w 1953 roku. Po trzech latach przerwał jednak pisanie z nieznanych powodów, rezygnując tym samym z publikacji utworu. Powieść została wydana dopiero trzy lata temu, a odnaleziono ją przypadkowo we wrocławskim Ossolineum.

Akcja utworu rozgrywa się w dwudziestoleciu międzywojennym, a główny bohaterem jest młody ubogi chłopak dorastający na Marymoncie. Rysiek Lewandowski obraca się w trudnym środowisku ludzi walczących z bezrobociem i biedą. Nieustannie szuka dla siebie wzorca do naśladowania i marzy o lepszym życiu.

Powieść bardzo się paniom podobała. Według nich jest to opowieść o trudnym dzieciństwie i młodości. Bardzo współczuły chłopcu starającemu się różnymi sposobami wyrwać z nędzy i życiowej beznadziei. Zgodnie z tytułem utworu był on jak wilk w stadzie, osobnik walczący o lepszy byt dla siebie i najbliższych.

Natomiast akcja powieści Janusza Majewskiego, polskiego reżysera filmowego, dramatopisarza, pisarza, scenarzysty, toczy się w okresie II wojny światowej w Warszawie i we Lwowie. W 1942 roku zamordowana zostaje żona znanego i cenionego w środowisku mecenasa. Wygląda to na zbrodnię z namiętności, gdyż ofiara była piękną kobietą.

Powieść pełna jest tajemnic, bowiem w sprawę zamieszany jest oficer SS zaprzyjaźniony z mecenasem, a zainteresowany wyjaśnieniem zbrodni jest ruch oporu, z którym prawnik współpracuje oraz Kripo - niemiecka policja.

Książkę czyta się szybko i z dużym zainteresowaniem. Jest to świetny kryminał retro. Akcja cały czas trzyma w napięciu. Zaletą powieści jest to, że wątek kryminalny rozwija się stopniowo, budząc coraz większe emocje, a zakończenie jest zaskakujące.

Kazimierz Kutz, wybitny polski reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta filmowy, publicysta, pisarz oraz polityk, jest autorem książki o swojej małej ojczyźnie. Piąta strona świata to wielopokoleniowa barwna epopeja o Śląsku.

Książka zachwyciła wszystkie panie. Stwierdziły, że przybliża dzieje tej specyficznej krainy o bardzo skomplikowanej historii. Pozwala czytelnikowi choć troszkę poznać i zrozumieć śląską mentalność.

Następne spotkanie odbędzie się 23 stycznia 2019 r., a dyskusja będzie dotyczyła reportażu Jacka Pałkiewicza pt. Dubaj i powieści Barbary Kingsolver pt. Lot motyla.