Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 4

2018-11-24

O miłości, małżeństwie i problemach z mężczyznami dyskutowałyśmy na spotkaniu naszego klubu 24 października br. Tematu do rozmowy dostarczyły nam dwie powieści. Były to: Klara Izy Kuny i Pani Einstein Marie Benedict.

Według klubowiczek, obie autorki przedstawiły losy kobiet romantycznych, pań łaknących i poszukujących bliskości, a przede wszystkim miłości. Obie bohaterki, mimo że żyły w różnych epokach, to jednak doświadczały podobnych problemów, tożsamych życiowych rozterek i psychicznych załamań. Obie też poszukiwały miłości, czułości i opieki ze strony ukochanego mężczyzny.

Marie Benedict, amerykańska pisarka, w swojej debiutanckiej powieści, zajęła się życiem pierwszej żony wybitnego naukowca XX w. W oparciu o źródła biograficzne, listy, notatki autorka stworzyła niezwykle przejmujący obraz zapomnianej przez historię pierwszej żony Alberta Einsteina. Należała ona do grona kobiet, które zdecydowały się studiować, mimo oporów ze strony uczelnianych wykładowców i krytyki ze strony ówczesnego społeczeństwa. W XIX w., jak wiadomo, niewieścią powinnością było przede wszystkim zajmowanie się domem i rodziną.

Mileva Marić, mimo swojego wybitnego umysłu, poniosła klęskę na polu naukowym, bo w imię miłości wyrzekła się swoich ideałów i została tzw. "kurą domową". Poświęciła się dla rodziny. Jej mąż, wybitny fizyk, początkowo szaleńczo w niej zakochany, z czasem zaczął ją lekceważyć i poniżać oraz pomijać jej wkład we wspólnie prowadzone badania naukowe.

W czasie dyskusji panie stwierdziły, że ludzie wybitni nie są doskonali w każdej sferze życia. Są osobami raczej trudnymi w codziennym pożyciu, egoistami skupionymi na swojej pracy i bezpardonowo dążącymi do wyznaczonego przez siebie celu.

Klubowiczki oceniły książkę bardzo wysoko. Według nich, jest to świetna powieść, którą warto przeczytać, by poznać losy pierwszej żony Alberta Einsteina oraz przekonać się, jak trudne było jej życie u boku tego wybitnego naukowca. Jednocześnie nasunęła im się również taka myśl, że kobietom bez względu na czasy trudno jest być jednocześnie żoną, matką, partnerką, osobą szczęśliwą i spełnioną szczególnie na polu zawodowym.

Główna bohaterka drugiej książki to również osoba spragniona i poszukująca miłości. Iza Kuna, znana polska aktorka, scenarzystka i pisarka, stworzyła tragikomiczny portret współczesnej młodej kobiety, spełnionej zawodowo, ale prywatnie zagubionej i samotnej. Losy Klary, jej przyjaciół i rodziny poznaje się z absurdalnych scenek. Utwór Izy Kuny przypomina raczej scenariusz do filmu niż utwór prozatorski.

Sens powieści jest bardzo gorzki, obecnie bardzo trudno jest znaleźć odpowiednią osobę jako partnera na dobre i na złe. We współczesnym świecie człowiek jest bardzo samotny i zagubiony. Autorka na przykładzie Klary i jej matki przedstawiła również zaburzone, toksyczne relacje między matką a córką.

Paniom nie podobała się książka. Skrytykowały ją za nadmiar wulgaryzmów i za to, że nie stanowi całości prozatorskiej, tylko złożona jest z rozdziałów - scenek.

Następne spotkanie odbędzie się 5 grudnia br., dyskusja będzie dotyczyła 3 książek. Będą to: Wilk M. Hłaski, Czarny mercedes J. Majewskiego oraz Piąta strona świata K. Kutza.