Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 4

2018-06-06

Z lekkim opóźnieniem, bo dopiero 6 czerwca br., odbyło się nasze spotkanie klubu książki. Tym razem dyskutowałyśmy o trzech powieściach. Były to: Ziemia i popioły Atiq Rahimi, Ukryte godziny Delphine de Vigan oraz Cinkciarz Władysława Maksymiuka.

Atig Rahimi - pisarz afgańskiego pochodzenia mieszkający na stałe we Francji, napisał przejmującą opowieść o swoim rodzinnym kraju niszczonym przez okrutną wojnę. Ziemia i popioły jest powieścią drogi. Została w niej przedstawiona wędrówka dziadka i wnuka. Spieszą oni do ojca chłopca pracującego w odległej kopalni, aby przekazać mu hiobowe wieści na temat losów rodziny po zbombardowaniu ich wioski.

Mimo, iż jest to mikropowieść, to jednak autor poruszył w niej mnóstwo ważnych problemów, zawarł mnóstwo pytań i smutnych refleksji na temat wojny. Uwagę czytelnika przykuwa charakterystyczny sposób przedstawienia wydarzeń. Cała historia opowiedziana jest językiem poetyckim, skrótowo, bez wnikania w uczucia i przeżycia bohaterów. Książka jest, jak stwierdziła jedna z klubowiczek, socjologicznym studium samotności człowieka w czasie wojny. Ukazuje ogrom cierpienia, jakie musi znieść przeciętny mieszkaniec kraju objętego działaniami wojennymi.

Druga książka to również opowieść o alienacji, ale w zupełnie innych warunkach. Ukryte godziny Delphine de Vigan to niezwykle przejmująca historia życia w dużym mieście. Główni bohaterowie, kobieta i mężczyzna, mijają się w wielkomiejskim, anonimowym tłumie i mimo podobnych pragnień, nigdy nie jest dane im się poznać. W powieści autorka również doskonale ukazała działanie wielkich miejskich korporacji. Praca w dużej firmie zmienia człowieka w bezduszną maszynę, a pogoń za pieniędzmi, awansem wyzwala w nim najgorsze instynkty. W książce został poruszony problem mobingu w pracy, powolnego, ale skutecznego psychicznego niszczenia wartościowego pracownika i spychania go do marginalnej pozycji w firmie.

Natomiast Polska lat 80-tych została ukazana w powieści Władysława Maksymiuka. Autor doskonale przedstawił funkcjonowanie tzw. cinkciarzy, czyli osób prowadzących nielegalny obrót obcymi walutami. Książka bardzo realistycznie ukazuje to środowisko z ich slangiem, układami i układzikami i różnymi metodami zdobywania majątku za pomocą "lewych" transakcji.

Następne spotkanie odbędzie się po wakacjach, 19 września br., a dyskusja będzie dotyczyła trzech powieści, tj.: Irańska historia miłosna. Ocenzurowano S. Mandanipour, Honor E. Shafak, Tysiąc wspaniałych słońc K. Hosseini oraz książki reportażowej pt. Podwójne życie reporterki. Fallaci, Torańska R. Grzeli.