Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 4

2018-02-07

7 lutego na spotkaniu DKK dyskutowałyśmy na temat 3 książek. Były to: powieść nigeryjskiej pisarki Chimamandy Ngozi Adichie pt. Amerykaana oraz dwa utwory prozatorskie Grzegorza Kozery Co się zdarzyło w hotelu Gold i Droga do Travisio.

Amerykaana to opowieść wieloproblemowa, o miłości, emigracji, trudnych wyborach życiowych, samotności i dylematach rasowych. Jej główni bohaterowie to młodzi Nigeryjczycy, którzy za wszelką cenę pragną wyjechać ze swojego kraju. Najchętniej do Ameryki, która jawi się im jako ten "lepszy, szczęśliwszy świat". Ich kraj, rządzony przez wojskową dyktaturę, ogarnięty chaosem i skorumpowany, nie sprzyja spokojnemu życiu. Podejmują zatem decyzje o wyjeździe, ale czy faktycznie trafiają do raju? Jest to problematyczne.

Książka warta jest przeczytania. Zawiera trafne obserwacje na temat emigracji, nie tylko amerykańskiej, i zmusza do przemyśleń. Autorka, sama krążąca między Nigerią a Stanami Zjednoczonymi, przybliża swój kraj rodzinny przeciętnemu Europejczykowi raczej nieznany.

Powieść jest doskonałym portretem współczesnej Ameryki, państwa wielokulturowego i poprawnego politycznie. Opowieść ta to próba zrozumienia mentalności amerykańskiej z pozycji emigranta z "Czarnego Lądu".

Grzegorz Kozera to kielecki dziennikarz, poeta i prozaik, autor powieści Biały Kafka, Droga do Tarvisio, Berlin, późne lato, Co się zdarzyło w hotelu Gold oraz zbioru opowiadań Kuracja. W swoim dorobku ma również sześć tomików wierszy.

Droga do Tarvisio to opowieść o Polaku, który wyprawia się do Pragi, Wiednia i Włoch. W czasie samotnej jazdy wspomina ukochaną, z którą miał podróżować. Niestety, w wyniku nieporozumień kobieta zrezygnowała z wymarzonego wyjazdu. Na swojej drodze bohater spotyka różnych ludzi, obcokrajowców i rodaków, styka się z różnorakimi sytuacjami. Nie zawsze są to miłe spotkania i zdarzenia. Wszystko, co wydarza się w podróży, czegoś uczy, a jednocześnie ujawnia kompleksy bohatera, jego fobie, przesądy, zarówno polityczne, narodowościowe, jak i religijne.

Książka zmusza czytelnika do głębokiej refleksji, do przyjrzenia się sobie i swoim poglądom na temat różnych nacji. Często są to osądy stereotypowe i niesprawiedliwe.

Natomiast powieść Co się zdarzyło w hotelu Gold to współczesny kryminał z wątkiem miłosnym, faktami z czasów minionej wojny i ciekawostkami z zakresu malarstwa.

Bohater książki to pracownik naukowy w średnim wieku, wypalony zawodowo i borykający się z problemami osobistymi. Niespodziewanie otrzymuje propozycję wyjazdu na kongres naukowy do Wiednia w zastępstwie swego przełożonego. W czasie pobytu w austriackiej stolicy zostaje zamieszany w morderstwo i kradzież cennego szkicu, poznaje też piękną Polkę oraz wpada w konflikt z organizatorami zjazdu. Wyjazd ten staje się przełomem w jego życiu.

Książka jest interesująca, czyta się lekko i z zaciekawieniem czeka się na rozwiązanie zagadki, a zakończenie powieści większość czytelników raczej zaskakuje. Obaj bohaterowie utworów G. Kozery są bardzo podobni do siebie, zarówno pod względem zachowania, mentalności jak i myślenia stereotypami. Są to typowi Polacy z ich słabościami, szablonowym pojmowaniem świata oraz kompleksami narodowymi.

Proza G. Kozery bardzo przypadła do gustu klubowiczkom. Stwierdziły, że z przyjemnością czytały jego oba utwory i sięgną również po inne.