Dyskusyjne Kluby Książki
Filia nr 4
29 marca br. spotkanie DKK rozpoczęłyśmy rozmową o ks. Józefie Tischnerze - filozofie, publicyście i autorze wielu cenionych książek. Był znaną i ważną postacią w polskim życiu intelektualnym - "budził zaufanie jako człowiek, inspirował jako filozof, uczył dojrzałej wiary jako kapłan". Taki był w dorosłym życiu. Natomiast za sprawą lektury Dziennika 1944-1949. Niewielkie pomieszanie klepek poznałyśmy go jako nastoletniego chłopca z jeszcze nieukształtowanym charakterem i dziecinnymi poglądami.
Młodzieńcze zapiski ocalił od zniszczenia i wyblaknięcia starszy brat księdza Marian. Po konsultacji rodzinnej doszedł do wniosku, że należy je opublikować, gdyż ukazują filozofa w okresie ważnym, bo w czasie poszukiwań własnej drogi życiowej.
Dla wszystkich pań z DKK Józef Tischner jest ważnym moralnym autorytetem, toteż z wielką przyjemnością przeczytały jego młodzieńcze pamiętniki.
Natomiast Zapomniany ogród Kate Morton to powieść obyczajowa o poszukiwaniu swoich korzeni. Autorka sportretowała trzy pokolenia kobiet, które połączyła wspólna rodzinna tajemnica. Akcja powieści rozpoczyna się na początku XIX w. od znalezienia na statku, płynącym z Londynu do Australii, małej dziewczynki. Nie wiadomo, kto to jest i kim są jej rodzice. Zostaje zatem przygarnięta i wychowana przez bezdzietne małżeństwo. Ukończywszy 21 lat, poznaje swoją historię, a później wyrusza do Anglii, aby szukać swojej prawdziwej rodziny. Po latach śladem babki wyrusza w podobną podróż też wnuczka.
Zapomniany ogród to powieść wielowątkowa, która przez cały czas trzyma czytelnika w napięciu i niepewności. Klubowiczki stwierdziły, że pisarka jest świetnie zorientowana w literaturze angielskiej. Doskonale udało jej się zastosować różne chwytliwe wątki z popularnych XIX- wiecznych powieści. Najbardziej rzuca się w oczy odwołanie do Tajemniczego ogrodu F. H. Burnett, później czytelnik odkrywa nawiązania do powieści Dickensa i znanych popularnych baśni.
Kate Morton napisała książkę z rodzaju lekkich i przyjemnych. Niektóre z pań nie zgodziły się z tą tezą. Stwierdziły, że utwór wymaga skupienia i sporej uważności w czasie czytania, by nie pogubić się w licznej ilości faktów, występujących postaci oraz zaburzeń chronologii czasu. Zarzutem skierowanym do autorki było również to, iż z biegiem akcji powieść staje się za bardzo baśniowa i przewidywalna.
Następne spotkanie DKK odbędzie się 26 kwietnia br., a tematem dyskusji będą trzy książki: Lesley Downer Madame Sadayakko. Gejsza, która uwiodła Zachód, Nayra Atiya Khul-khaa. Bransolety Egipcjanek oraz Wita Szostaka Zagroda zębów.