Dyskusyjne Kluby Książki
Filia nr 4
22 lutego na spotkaniu DKK dyskutowałyśmy o 2 książkach. Były to: Panna Ferbelin Stefana Chwina i Opowiem Ci o wolności Wacława Holewińskiego. Głównymi bohaterkami obu powieści są kobiety - nietuzinkowe, mądre, ambitne, silne i odważne.
Pierwsza z nich tytułowa panna Ferbelin jest osobą, która nie waha się w imię miłości dokonać niegodnego czynu. Będąc guwernantką syna prokuratora prowincji, porywa chłopca, by ratować swego ukochanego. Wątek uprowadzenia dziecka jest jednym z wielu tematów i problemów ukazanych w powieści.
Akcję utworu, podobnie jak w innych swoich książkach, S. Chwin umieścił w Gdańsku. W tym oto mieście pojawia się kaznodzieja zwany Nauczycielem z Neustadt. Przemawiając do ludzi, nawołuje ich do wprowadzania zmian zarówno w porządku społecznym, jak i w sposobie postrzegania świata. Mówi im o sprawiedliwości, o dobru i złu, o wychowywaniu dzieci, o religii. Krytykuje władzę zarówno świecką, jak i duchowną.
Historia tego mężczyzny to nic innego jak porównanie do losów Jezusa, biblijnego nauczyciela i mistrza oraz jego kazań głoszonych na Górze Błogosławieństw.
W powieści pojawiają się też aluzje do wydarzeń historycznych, które miały miejsce w Polsce w latach 80-tych XX w.
Panie oceniły książkę bardzo wysoko. Stwierdziły, że była to dla nich wyjątkowa uczta duchowa. Powieść S. Chwina skłania bowiem do głębokich refleksji. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Jest tu konglomerat problemów uniwersalnych m. in. z zakresu religii, polityki, historii czy etyki. Klubowiczki doceniły również doskonały język powieści.
Natomiast Wacław Holewiński ukazuje historię dwóch bohaterskich kobiet - "żołnierzy wyklętych". Autor w swojej powieści przedstawił prawdziwe losy Marii Nachtman i Walentyny Stempkowskiej. Obie w czasie II wojny światowej trafiły do konspiracji i były łączniczkami. Po wojnie kontynuowały walkę, nie zgadzając się na komunistyczne porządki. Aresztowane, torturowane i osadzone w więzieniu, nie zdradziły swoich współtowarzyszy i były wierne złożonej przysiędze. Po uwolnieniu też nie miały łatwego życia, bowiem za swoją działalność nadal je piętnowano.
Opowiem Ci o wolności to historia dwóch bohaterskich kobiet. To również opowieść o ich bezgranicznej miłości i wierności ojczyźnie.
Pointą dyskusji o tej książce niech będzie myśl jednej z klubowiczek, która stwierdziła, że dużo mówi się o mężczyznach - "żołnierzach wyklętych", a okazuje się, że bardzo odważne i zasłużone w walce z wrogiem były również kobiety.
Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 29 marca, a tematem dyskusji będą książki: Zapomniany ogród Kate Morton i Dziennik 1944-1949. Niewielkie pomieszanie klepek ks. Józefa Tischnera.