Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 4

2015-01-14

O ludziach, którzy całe swoje życie podporządkowali realizacji swoich marzeń, dyskutowałyśmy na spotkaniu DKK, które odbyło się 14. stycznia br. Tematu do rozmowy dostarczyły dwie książki. Były to: Malarka z Szanghaju Jennifer Cody Epstein oraz Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd: Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936 Kazimierza Nowaka.

Pierwsza z nich to zbeletryzowana biografia chińskiej malarki Pan Yu-liang. Autorka ukazuje nam niełatwe życie artystki i jej powolne, pełne dramatów dochodzenie do sławy. Panie zaintrygowały losy malarki, kobiety mocno życiowo doświadczonej. Oddana przez wuja do domu publicznego, dzięki pomocy i wsparciu jednego z bogatych klientów mogła kształcić swoje artystyczne zdolności. Książka w ciekawy sposób przybliża kulturę chińską, wprowadza w historię i obyczaje Państwa Środka. Większość klubowiczek zainteresowała opowieść o losach Pan Yu-liang. Zafascynowała je osoba artystki. Doceniły jej determinację, konsekwencję w dążeniu do celu i bezkompromisowość w działaniu. Tylko niektóre z nich stwierdziły, że książkę czytały powoli, bo zmęczył je nadmiar faktów, wielość postaci i nazw trudnych do zapamiętania.

Druga książka to wybór listów polskiego globtrotera, Kazimierza Nowaka, napisanych w czasie jego samotnej wędrówki po Afryce, którą odbył w latach 1931-1936. Zebrał je i opracował Łukasz Wierzbicki, który zainspirowany opowieściami swojego dziadka o wyczynie poznańskiego podróżnika, ruszył jego tropem. Zdobyte przez niego listy, afrykańskie reportaże złożyły się na niniejszą publikację. Dzięki tej książce czytelnik ma możliwość poznania Afryki z lat 30-tych XX w. i porównania jej ze stanem obecnym. Kazimierz Nowak swoją wyprawę dokładnie opisywał, a to, co widział, uwiecznił na tysiącach zdjęć. Pisał o pięknie przyrody, poznawał zwyczaje i życie codzienne mieszkańców Czarnego Lądu, dostrzegał też nękające ich problemy, wszechobecny brud, nędzę i grożące choroby. Książka wzbudziła wiele emocji wśród pań. Stwierdziły, że Kazimierza Nowaka należy podziwiać za odwagę w realizacji swojego marzenia. Samotnie, bez dużego nakładu finansowego, zdecydował się na pokonanie tylu tysięcy kilometrów. Zgodziły się też z opinią wybitnego reportażysty, Ryszarda Kapuścińskiego, że był osobą "o ogromnej wyobraźni i odwadze, człowiekiem nieustraszonym. Pokazał, że jeden biały człowiek,(...) nieposiadający żadnego uzbrojenia, a jedynie wiarę w drugiego człowieka, może przebyć samotnie wielki kontynent (,,,)". Niektóre z pań skupiły się na aspekcie moralnym tej wyprawy. Stwierdziły, że aby realizować swoją pasję, człowiek jednak musi być egoistą. Tak było w przypadku Kazimierza Nowaka, który wyjechał podążając za marzeniami, a w kraju pozostawił rodzinę. Jednak mimo tych negatywnych opinii wyczyn Polaka zasługuje na wielkie uznanie. Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd to książka warta polecenia, intryguje i zaciekawia. Czytelnik z zapartym tchem śledzi losy samotnego podróżnika i wspiera go w codziennych trudach.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 19. lutego br., a tematem dyskusji będą książki.: Waltera Kirn W chmurach i Yasminy Khadry Afrykańskie równanie.