Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 4

2025-05-14

14 maja br. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Jako że obecnie świętujemy XXII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, nasze spotkanie rozpoczęłyśmy rozmową na temat biblioteki, książki i czytania. Dzięki „Książce, dzięki której pokochasz książki. Nawet jeśli nie lubisz czytać”, w sposób humorystyczny omawiałyśmy typowe i nietypowe zalety czytania. Później panie dopisywały swoje komentarze do tegorocznego hasła Tygodnia Bibliotek Biblioteka. Lubię tu być , bo….

Właściwa dyskusja dotyczyła twórczości dwóch bardzo poczytnych polskich autorek: Gabrieli Gargaś oraz Magdaleny Wardy. Obie panie w swoich utworach podejmują bardzo ważne społecznie tematy.

Magdalena Warda to nie tylko pisarka, ale również malarka, rzeźbiarka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych, laureatka kilku konkursów literackich. W swojej powieści „Najpiękniejsza na niebie” zajęła się problemem porzuconych dzieci. Jest to bardzo przejmująca historia Niebieskiej Dziewczynki pozostawionej przez matkę w Wigilię na dworcu. Główna bohaterka będąc już dorosłą kobietą poszukuje swoich bliskich, a szczególnie siostry bliźniaczki. Intuicyjnie przeczuwa, że ma rodzeństwo. Ma nadzieję, że pomoże jej to też w odkryciu odpowiedzi na pytanie, dlaczego matka ją zostawiła. Ważnym powodem poszukiwań jest jej poważna choroba. Kobietę może uratować przeszczep szpiku pochodzący od osoby blisko spokrewnionej. „Najpiękniejsza na niebie” to bardzo przejmująca opowieść o odrzuceniu, samotności, poszukiwaniu swoich korzeni i tożsamości. W utworze podjęty jest także problem adopcji.

Natomiast „W plątaninie uczuć” Gabriela Gargaś opowiada o kobiecej przyjaźni. Jest to historia trzech młodych kobiet. Z zainteresowaniem śledzimy ich codzienne życie, problemy i radości. Wszystko zmienia się, gdy jedna z przyjaciółek poważnie zachoruje. Wówczas wszystkie muszą zmierzyć się z własnymi słabościami i pomóc sobie nawzajem. Jest to powieść, którą czyta się lekko i przyjemnie, a jednocześnie wzrusza. Porusza problem prawdziwej kobiecej przyjaźń.

Lektura obu książek skłania do refleksji i zadawania sobie mnóstwa pytań. Obie autorki w swoich utworach poruszają wiele trudnych, ale ciekawych problemów. Warto zatem sięgnąć również po inne ich powieści.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 18 czerwca br. Tematem dyskusji będą dwie książki: powieść Johna Williamsa „Profesor Stoner” oraz zbiór opowiadań polskich autorek „Miłość z widokiem na morze”.