Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 4

2025-01-29

Na spotkaniu 29 stycznia br. rozmawiałyśmy o literaturze chińskiej i jej specyfice. Dyskusja dotyczyła twórczości Mingmei Yip, pisarki pochodzącej z Chin, obecnie mieszkającej w Nowym Jorku. Jest ona autorką wielu bestsellerowych powieści.

Akcja „Dziewięciu kręgów nieba" rozgrywa się w Szanghaju i Hongkongu. Główna bohaterka, piękna i utalentowana muzycznie Camilla poszukuje zaginionego syna i ojca swojego dziecka. Chce ich „wyrwać" z rąk mafii. Jest przy tym bardzo zdeterminowana. Opuszczając kręgi przestępcze pragnie rozpocząć nowe wolne życie z ukochanymi osobami u boku. Camilla - sierota nigdy nie miała łatwego życia. Wychowywana przez przywódcę szanghajskiego gangu, szkolona na szpiega, ma za sobą mnóstwo traumatycznych sytuacji. Jak sama o sobie mówi „uczono mnie oczarowywać innych i tłumić własne emocje. Tak powinna postępować zimna morderczyni".

Powieść bardzo się podobała wszystkim paniom, choć same stwierdziły, podchodziły do niej z pewną ostrożnością. Miały obawy, że utwór odmienny kulturowo im się nie spodoba. Jednakże okazało się, że losy pięknej Chinki bardzo je zainteresowały, współczuły dziewczynie i dopingowały w poszukiwaniach bliskich jej sercu osób. Poza tym połączenie wątków romantycznych, sensacyjnych z egzotyką chińską bardzo im przypadł do gustu.

Autorka w swoim utworze porusza wiele ważnych społecznie problemów m.in. kwestię traktowania dzieci w sierocińcach czy przemoc wobec kobiet. Niezależnie skąd pochodzą, jak są wychowywane, muszą być silne i nauczyć się pokonywać największe przeszkody. Miłość do bliskich jest dla nich motorem, który sprawia, że udaje im się zwalczyć wszelkie trudności i wtedy, „jak smoki poszybują ku dziewięciu kręgom nieba".

Drugą książką, o której dyskutowałyśmy na spotkaniu, był thriller psychologiczny amerykańskiej pisarki, jednej z najpoczytniejszych i uznanych autorek kryminałów i thrillerów, Karin Slaughter. Jej utwory charakteryzuje mocno zarysowane tło obyczajowe i spora dawka przemocy.

„Fałszywy świadek" to powieść, której głównymi bohaterkami są także kobiety, dwie siostry. W przeszłości obie przeżyły traumatyczne zdarzenie, które na zawsze odmieniło ich życie, a szczególnie wycisnęło ogromne piętno na życiu jednej z ich. Jednakże tajemnica ukryta głęboko w mrokach pamięci, niespodziewanie daje o sobie znać.

Jest to świetnie trzymająca w napięciu powieść, ale przeznaczona dla osób wytrzymałych psychicznie, o mocnych nerwach. Pisarka w utworze sprawnie łączy elementy thrillera z wątkami obyczajowymi. Karin Slaughter w swoich powieściach bardzo często podejmuje problemy kobiet zwłaszcza związane z różnym rodzajem przemocy. A w "Fałszywym świadku" porusza wiele ważnych społecznie kwestii m.in. problem pedofilii, narkomanii, alkoholizm. Na tle wydarzeń kryminalnych pokazuje, jak wychowanie w patologicznej rodzinie wpływa destrukcyjne na rozwój i dorosłe życie dzieci, determinuje też ich wybory.

Następne spotkanie odbędzie się 12 lutego br., a tematem dyskusji będzie powieść W. M. Younga pt. „Ewa".