Dyskusyjne Kluby Książki
Filia nr 4
Spotkanie DKK 16 października rozpoczęłyśmy rozmową o Australii. W książce "Julia jest teraz w Australii: o życiu i podróżach w Krainie Kangurów" polska blogerka i podróżniczka, od ponad trzech lat mieszkająca na tym kontynencie, opowiada o codziennym australijskim życiu. Razem z Julią Raczko i jej partnerem odwiedzamy najważniejsze i najciekawsze miasta, podróżujemy szlakiem wiodącym wzdłuż wybrzeża Pacyfiku, zwiedzamy fascynujące miejsca i zabytki. W ciekawej formie autorka przybliża historię tego jedynego państwa kontynentu, przytacza różne ciekawostki dotyczące zwyczajów jego mieszkańców.
Jest to subiektywny przewodnik po Australii, o tyle cenny, że osoby wybierające się w podróż do tego odległego kraju znajdą w książce mnóstwo informacji, niezbędnych rad odnoszących się do formalnych i praktycznych przygotowań do wyjazdu oraz tych dotyczących samego pobytu, m.in. noclegów, jedzenia, komunikacji czy zakupów. Wydawnictwo jest bogato ilustrowane licznymi zdjęciami ze zbiorów autorki. Nasze rozmowy o książce były też bardzo ciekawe, bo uatrakcyjnione wspomnieniami i zdjęciami jednej z naszych klubowiczek z pobytu w tym kraju.
Lekturą bardzo specyficzną, przez którą nie wszystkie panie przebrnęły, była powieść Igora Ostachowicza pt. "Zielona wyspa". Główna bohaterka to kobieta rozchwiana emocjonalnie, lekomanka. Pojawia się na bezludnej wyspie, by spędzić tam samotnie wakacje, poukładać myśli, przeanalizować swoje życie rodzinne oraz relacje małżeńskie. Jak się wkrótce okazuje, ku jej wielkiemu rozczarowaniu, wyspa nie jest wcale taka opustoszała. Kobieta próbuje odkryć, kto zakłóca jej spokój i w jakim celu pojawił się na wyspie. Poznaje mężczyznę i wchodzi z nim w dziwne, destrukcyjne relacje.
Książka osobliwa i przytłaczająca psychicznie. Kończąc ją czytać, tak naprawdę nie wiemy, czy opisane wydarzenia były wytworem myśli głównej bohaterki odurzonej lekami, czy faktycznie wydarzyły się na tej wyspie. Panie stwierdziły, że autor pracujący przez jakiś czas jako sanitariusz w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, opisał w utworze swoje obserwacje tworząc miks różnych ludzkich zachowań, zdarzeń i wypowiedzi.
O prześladowaniu i zagrożeniach ze strony ludzi opowiada też Teresa Driscoll, brytyjska pisarka, dziennikarka i prezenterka. W swojej powieści pt. „Zapłacisz mi za to" wprowadza temat stalkingu. Główna bohaterka jest dziennikarką zajmującą się problemami lokalnej społeczności. Wiedzie spokojne, uporządkowane życie. Wszystko zmienia się w jeden dzień, w środę, gdy w redakcji gazety, w której pracuje odbiera telefon z pogróżkami. Lekceważy go, po czym okazuje się, że nie będzie to sytuacja jednorazowa. Prześladowca zaczyna zagrażać jej i jej bliskim. Książkę czyta się bardzo szybko. Jest to świetny thriller psychologiczny trzymający w napięciu, z zaskakującym zakończeniem.
„Literackie opowieści o niepodległości" - taki tytuł nosić będzie kolejne spotkanie DKK, które odbędzie się 20 listopada br. Będzie to dyskusja na temat książki K. Januszewskiej "Dziedzictwo" oraz innych wydawnictw tematycznie związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę.