Dyskusyjne Kluby Książki
Filia nr 4
2024-05-23
Mijający Ogólnopolski Tydzień Bibliotek stał się okazją do wymiany poglądów na temat czytania, biblioteki oraz specyfiki zawodu bibliotekarskiego. 22 maja w naszym klubie książki zastanawiałyśmy się nad tym, czy faktycznie “Biblioteka to miejsce na czasie”. Wszystkie panie zgodnie stwierdziły, że jest to instytucja spełniająca różnorakie funkcje społeczne i kulturalne. Biblioteka publiczna jest ważnym miejscem stanowiącym przestrzeń do dyskusji, wymiany poglądów, spotkań. Jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku czy zainteresowań czytelniczych.
W trakcie oglądania prezentacji multimedialnej pt. "Jedyne co musisz wiedzieć, to gdzie jest biblioteka" panie opowiadały o swoich doświadczeniach z korzystania z różnych typów bibliotek, dzieliły się swoimi wrażeniami z lektury. Rozmawiałyśmy też o stereotypach zawodowych.
Społeczne przekonania, o tym, że bibliotekarze są nudni, stara się zmienić Olga Rudnicka, autorka cyklu książek o przygodach zwariowanej pani bibliotekarki, która spełniając swoje marzenia zostaje licencjonowanym prywatnym detektywem. W tej komedii kryminalnej główna bohaterka jest sympatyczną osobą. Natomiast Teresa Monika Rudzka w swojej powieści "Bibliotekarki" przedstawiła środowisko bibliotekarskie w bardzo krzywym zwierciadle. Osobom pracującym w tej instytucji przypisała same negatywne cechy.
O nowych projektach bibliotecznych opowiedział w książce "Całe lato bez facebooka" Romain Puertolas. Autor w swojej komedii kryminalnej opisał klub czytelniczy założony przez policjantkę w jej macierzystym komisariacie.
Natomiast Jojo Moyes, popularna amerykańska autorka, w powieści "Światło w środku nocy" przybliżyła działanie konnych bibliotek. W ten oto sposób dostarczano książki amerykańskim czytelnikom żyjących w trudnodostępnych rejonach kraju w latach 1935-1943.
O krzepiącej roli książki, niosącej nadzieję i wprowadzającej odrobinę normalności w czasach II wojny światowej można przeczytać w "Bibliotekarce z Auschwitz". Antonio G. Iturbe opowiedział o najmniejszej bibliotece "założonej" na terenie obozu zagłady. Jest to opowieść oparta na prawdziwej historii więźniarki Dity Kraus.
Na spotkaniu rozmawiałyśmy także o Johnie Grishamie i jego "Wyspie Camino" oraz jej kontynuacji "Wichry Camino". Są to thrillery z książką i bibliotekarzami w roli głównej.
A utworami krzepiącymi, z bardzo optymistycznym przesłaniem, były zbiór opowiadań różnych polskich autorów współczesnych "Księgarenka przy ulicy Wiśniowej" oraz Anny Szczęsnej "Myśl do przytulania".
Na zakończenie rozmawiałyśmy też o zbiorze felietonów Jacka Dehnela "Młodszy księgowy: o książkach, czytaniu i pisaniu" oraz książce "Co czytali sobie kiedy byli mali". Ewa Świerżewska i Jarosław Mikołajewski przeprowadzili wywiady z osobami ze świata kultury, sportu, artystami, naukowcami, podróżnikami. Rozmawiali z nimi o ich dziecięcych lekturach, pierwszych kontaktach ze słowem pisanym i o tym, co dla nich jest ważniejsze od czytania.
Następne spotkanie DKK odbędzie się 5 czerwca i będzie dotyczyło książki Liama Creeda pt. "Szczeniak: jak labrador ocalił chłopca z ADHD".