Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 4

2024-04-17

O dramatycznych wydarzeniach II wojny światowej rozmawiałyśmy na spotkaniu DKK 17 kwietnia 2024 r. Dyskusja dotyczyła utworu Barbary Wysoczańskiej pt. "Narzeczona nazisty". Powieść wzbudziła wiele emocji wśród klubowiczek. Autorka ukazała w niej narodziny uczucia między Polką, studentką germanistyki, a niemieckim hrabią.

Akcja utworu rozgrywa się w Polsce i w Niemczech w okresie międzywojennym, w latach II wojny światowej i po wojnie. Na tle losów głównych bohaterów bardzo dokładnie pisarka przedstawiła tło historyczne tego okresu: narodziny faszyzmu, zmiany społeczne, narodowościowe w Niemczech po dojściu Hitlera do władzy, wzmagające się nastroje wojenne, później najazd na Polskę i okrutne czasy okupacji. W utworze jest też mowa o Wolnym Mieście Gdańsku, gdzie poznają się bohaterowie i gdzie w latach międzywojennych Niemcy roszcząc sobie duże prawa do miasta brutalnie wprowadzali swoje porządki.

Jedna z pań zwróciła uwagę, że o sytuacji miasta w tym okresie rozmawiałyśmy również na innym spotkaniu DKK przy okazji omawiania książki "Rowerem przez II RP . Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku". Jego autor, angielski dziennikarz Bernard Newman, przemierzył swoim jednośladem nasz kraj odradzający się po odzyskaniu niepodległości i opisał swoje obserwacje i spostrzeżenia z tej wędrówki. Swoją rowerową wycieczkę rozpoczął właśnie od przedwojennego Gdańska.

Obecnie jest sporo książek o tematyce historycznej, a zwłaszcza o II wojnie światowej oraz o zakazanej miłości do najeźdźców. Przy okazji tak masowo wydawanej literatury należy zadać sobie pytanie, czy jest właściwe, a nawet etyczne kochać przedstawiciela wrogiego narodu. A jeśli już narodzi się uczucie, to czy miłość będzie na tyle silna, żeby w imię uczucia można będzie wybaczyć ten bezmiar popełnionych wojennych zbrodni. Bohaterka powieści stanęła również przed poważnym dylematem moralnym i zmuszona była wybierać pomiędzy miłością do ojczyzny a uczuciem do nazisty.

Mimo tak poważnej tematyki książka zachwyciła wszystkie panie. Stwierdziły, że pomimo trudnej problematyki wojennej powieść czyta się bardzo szybko i z zapartym tchem. Jest to bardzo wzruszający utwór o miłości w strasznych czasach.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 22 maja 2024 r., a dyskusja będzie dotyczyła utworów tematycznie związanych z biblioteką, czytaniem i zawodem bibliotekarza.