Dyskusyjne Kluby Książki
Filia nr 4
O zdarzeniach, które niczym rdza wżerają się w człowieka rozmawiałyśmy na spotkaniu 21 lutego. Do dyskusji o ludzkich losach, przeznaczeniu, o miejscu zamieszkania, które determinuje ludzkie życie skłoniła nas twórczość Jakuba Małeckiego. Jest to pisarz młodego pokolenia, którego dorobek jest już dość imponujący. Swoją działalność pisarską rozpoczął od fantastyki. Powieści, które tworzy nie są prosto opowiedzianymi historiami, raczej są skomplikowane i wielowątkowe. Wszystkie skłaniają do głębokich refleksji.
Utwory Jakuba Małeckiego stanowią idealny materiał literacki do dyskusji na temat egzystencji człowieka osadzonego w danym środowisku, uwikłanego w różne związki, którego miejsce urodzenia bardzo głęboko wpływa na jego losy i życiowe wybory. Są to powieści zaliczane przez krytyków do kręgu realizmu magicznego. Mimo pozornej realnej historii pojawiają się tam nieprawdopodobieństwa i bohaterowie odmieńcy. Dochodzi do przemieszania wątków rzeczywistych ze zmyśleniami.
Omawiana przez nas "Rdza" to powieść o rodzinie, o przemijaniu, wpływie czasu na ludzkie losy, ale też o niewykorzystanych szansach. Jest to też opowieść o miłości w różnych wymiarach, o smutku i przeżywaniu żałoby.
"Rdzę" stanowią dwie opowieści splecione ze sobą, pojawiają się dwie linie czasowe, zaprezentowane zostały koleje życia dwóch pokoleń. Niektóre wątki powieści nawiązują do wojny, ale wydarzenia wojenne rozgrywają się tylko w tle przedstawianych wydarzeń. Cechą charakterystyczną prozy Jakuba Małeckiego jest to, że wojna i jej okrucieństwa ukazywane są zawsze na drugim planie.
"Rdza" to powieść intrygująca i wielowymiarowa. Jednak nie wszystkim paniom się podobała, zwłaszcza ta dwutorowość akcji, przeplatające się linie czasowe oraz mnogość postaci. Opowieść wymaga skupienia i dużej uwagi przy czytaniu, nie jest z pewnością łatwa w odbiorze. Te panie, które zachwyciły się powieścią, postanowiły sięgnąć po inne utwory pisarza.
Następne spotkanie odbędzie się 13 marca. Będziemy dyskutować na temat życia i twórczości Marka Hłaski.