Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 4

2024-01-17

O życiu i dokonaniach muzycznych wybitnego kompozytora Dymitra Szostakowicza rozmawiałyśmy 17 stycznia 2024 r. na spotkaniu DKK. Jest on jednym z bohaterów powieści pt. "Dyrygent" nowozelandzkiej pisarki Sarah Quigley. Akcja utworu rozgrywa się w Leningradzie po napaści Niemiec na Związek Radziecki. Autorka wprowadza czytelnika w środowisko muzyczne miasta w okresie wojny oraz ukazuje tragiczną sytuację ludzi podczas blokady. Opowiada o ich heroicznej postawie, o tym, że mimo straszliwych warunków życia, głodu, zimna niezłomnie trwali i walczyli. W tym codziennych bojach z pomocą przychodziła muzyka. Wówczas to, Dymitr Szostakowicz skomponował specjalnie dla nich VII Symfonię. Naprędce zorganizowany został koncert, w czasie którego po raz pierwszy usłyszano utwór. Wydarzenie miało znaczenie symboliczne dla mieszkańców, bowiem Symfonia Leningradzka miała nieść otuchę, pocieszenie oraz wzmocnić ich wolę walki. Było to autentyczne zdarzenie. Koncert faktycznie odbył się 9 sierpnia 1942 r. w Leningradzkiej Filharmonii Bolszoj, a muzykami dyrygował Karl Ilitch Eliasberg.

Książkę czyta się z zapartym tchem. Mimo że jest utworem sfabularyzowanym, zawiera sporo ciekawych informacji z muzyki i historii II wojny światowej. Jest to powieść przedstawiająca Dymitra Szostakowicza jako męża i ojca, a przede wszystkim jako genialnego muzyka. Kluczową postacią jest też tytułowy dyrygent legendarnego koncertu przygotowanego i zagranego w czasie oblężenia miasta. Książka Sarah Quigley to przede wszystkim opowieść o odwadze i bohaterstwie mieszkańców Leningradu.

Z dyskusji o wojennych traumatycznych wydarzeniach przeszłyśmy do rozmowy o problemach współczesnych kobiet. Arleta Tylewicz w swojej książce "Szczęście do poprawki" opowiada typową małżeńską historię. Główna bohaterka to kobieta spełniona zawodowo i małżeńsko. Jest szczęśliwa na swój sposób żyjąc w cieniu męża i jest przekonana, że tak powinien wyglądać prawdziwy związek. Wiadomość o zdradzie, a później zdradach swojego mężczyzny burzy jej tak dobrze poukładany świat. Okazuje się, że tak naprawdę nie znała swojej drugiej połówki. Zagubiona i załamana, sama musi dorosnąć i stać się kobietą niezależną. Dzięki ludziom spotkanym na swojej drodze oraz przyjaciółce udaje jej się zmienić swoje życie, a nawet znaleźć prawdziwą miłość i szczęście.

Jest to bardzo pouczająca opowieść, w której autorka zawarła sporo życiowych problemów i wiele cennych rad. Panie odczytały powieść jako przestrogę, że zawsze trzeba być sobą i nie uzależniać się całkowicie od drugiej osoby. Dbając o rodzinę, należy koniecznie pamiętać też o sobie i swoich potrzebach.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 21 lutego br., a dyskusja będzie dotyczyła twórczości Jakuba Małeckiego, a szczególnie powieści "Rdza".