Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 4

2023-12-13

Kiedy zbliża się czas świąt Bożego Narodzenia z chęcią sięgamy po opowieści wprowadzające nas w radosny, magiczny nastrój. Dlatego też 13 grudnia na spotkaniu DKK rozmawiałyśmy o zbliżających się świętach, o zwyczajach wigilijnych i oczywiście o literaturze utrzymanej w tym klimacie. Obecnie na rynku wydawniczym króluje mnóstwo książek, których akcja toczy się w okresie okołoświątecznym i świątecznym. Bohaterowie utworów oddają się przygotowaniom do kolacji wigilijnej, przeżywają różne uczuciowe zawirowania, a czasem biorą też udział w kryminalnej intrydze.

Tak się dzieje w utworze Francisa Duncana "Morderstwo na święta". Jest to powieść, której akcja rozgrywa się w zimowej scenerii. Detektyw-amator przybywa do posiadłości swojego znajomego, by spędzić czas Bożego Narodzenia tradycyjnie i z dala od londyńskiego zgiełku. Niestety dochodzi tam do zbrodni, a cień podejrzeń pada na wszystkich gości.

Jest to klasyczny brytyjski kryminał w stylu Agathy Christie. Tak jak i w jej powieściach pojawia się tu określona ilość bohaterów - podejrzanych przebywających w jednym miejscu do czasu rozwiązania zagadki i zdemaskowania mordercy. Od pierwszych stron czytelnikowi powieść kojarzy się z "Morderstwem w Orient Ekspresie". Pomimo podobieństw książkę czyta się z dużym zainteresowaniem, tym bardziej, że finał tej historii jest zaskakujący.

Po omówieniu tego utworu każda z pań mogła zaprezentować jakąś swoją świąteczną lekturę. Jedną z nich była wielowątkowa powieść Agnieszki Lingas - Łoniewskiej "Tylko raz w roku". Opowieść o tej książce bardzo się wszystkim spodobała i zachęciła do poznania twórczości tej popularnej pisarki. Natomiast dzięki powieści Hanny Cygler "Złodziejki świąt" poznałyśmy tajniki pisania i wydawania książek. Autorka wprowadza w perypetie młodych literatek, opowiada o ich rozterkach i przeżyciach pisarskich, o tym, co się dzieje zanim książka powstająca na zamówienie wydawnictwa trafi do czytelnika. A wszystko dzieje właśnie w okresie okołoświątecznym.

Jedna z pań podzieliła się swoimi wrażeniami z lektury zbioru opowiadań znanych i lubianych polskich autorek pt. "Zakochane Zakopane". W baśniowej magicznej scenerii w znanym polskim kurorcie grupa wybrańców ma szansę spędzić ten cudowny czas razem i oczywiście znaleźć miłość.

Natomiast powieść Iwony Poczopko "Nasze kochane święta" każe nam się zatrzymać i zastanowić, co właściwie jest najbardziej ważne w czasie naszych spotkań rodzinnych przy wigilijnym stole. Jest to opowieść o tym, że nie zawsze jest to czas przebaczania i miłości.

Anna Szczęsna w swojej powieści "Sztuka dawania prezentów" opowiada o świętach spędzanych poza miejscem zamieszkania. Seniorka rodu zaprasza swoich bliskich do domku w lesie chcąc im wyjawić rodzinną tajemnicę, a jednocześnie zintegrować i zażegnać wszystkie, narosłe przez lata, niesnaski. Jest to opowieść o powrocie do zapomnianych przyjemności, zabaw na świeżym powietrzu i cieszeniu się z bycia ze sobą. Atutem książki jest dobry, czytelny druk.

Na spotkaniu nie zabrakło też klasycznych świątecznych historii. Wspomniałyśmy E. Hoffmana "Dziadka do orzechów" czy Ch. Dickensa "Opowieść wigilijną".

Tego typu książek jest bardzo dużo i tylko od nas zależy, po jaką sięgniemy lekturę. Każdy z pewnością wybierze coś dla siebie czy z klasyki, czy będą to utwory obyczajowe współczesne.

Kolejne spotkanie odbędzie się 17 stycznia 2024 r. Tematem dyskusji będą dwie książki: Sarah Quigley "Dyrygent" oraz Arlety Tylewicz "Szczęście do poprawki".