Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 4

2022-04-27

27 kwietnia 2022 r. spotkanie DKK rozpoczęłyśmy rozmową na temat legendarnej królowej Saby i jej wizyty na dworze króla Salomona. Postacią tej zagadkowej władczyni zajęła się amerykańska pisarka Tosca Lee, która jest najbardziej znana z powieści historycznych i thrillerów. W swojej powieści Królowa Saby zajęła się czasami starożytnymi. Przybliżyła osobę władczyni państwa leżącego na Półwyspie Arabskim, prawdopodobnie obejmującego tereny dzisiejszego Jemenu.

Niewiele jest informacji o Bilkis. Podstawowym źródłem wiedzy o tej tajemniczej królowej jest Biblia. W Pierwszej Księdze Królewskiej dowiadujemy się o przebiegu wizyty władczyni z dalekiego kraju na dworze króla Salomona. Królowa państwa o nazwie Saba, aby zapewnić dalszy dobrobyt swojemu ludowi, postanawia wybrać się w wielomiesięczną, bardzo męczącą podróż do nieznanego państwa Izrael i poznać jego władcę słynącego z mądrości, tolerancji i sprawiedliwości.

W swojej powieści Tosca Lee opowiada o tej monarszej wyprawie oraz fascynacji Bilkis Salomonem. To wzajemne oczarowanie zostało uwieńczone królewskim romansem, z którego narodził się, według legendy, przyszły władca Etiopii, Menelik I.

Król Salomon jest pod wrażeniem wiedzy i mądrości królowej Saby, którą nazywa pani Zagadka. Porusza z nią różne problemy i zagadnienia - "Nie było sprawy nie znanej królowi, na którą nie dałby odpowiedzi", a królowa „rozmawiała z nim o wszystkim, co leżało jej na sercu".

Obecnie królowa Bilkis znana jest przede wszystkim ze swoich wyroczni i przepowiedni dotyczących przyszłości świata. W czasie wizyty król Salomon tak zainteresował się jej wizjami, że nakazał ich spisywanie swojemu kronikarzowi. Dzięki temu zostały utrwalone w księdze Proroctwa królowej Saby.

Druga lektura to lekka opowieść o pewnej sukience, która niespodziewanie odmienia życie kilku kobiet. Za sprawą nietypowych zbiegów okoliczności mają one szansę założyć tytułową małą czarną.

Utwór napisany przez Jane L. Rosen - amerykańską pisarkę, scenarzystkę i dziennikarkę opowiada o miłości i jej różnych obliczach. Autorka lekko i zabawnie przedstawia historie dziewięciu różnych bohaterek i ich przygody miłosne pojawiające się po założeniu tej jedynej w swoim rodzaju sukienki.

Jest to opowieść bardzo relaksująca i optymistyczna, każe wierzyć w miłość i mieć nadzieję, że marzenia się spełniają. Walorem książki jest okładka, bardzo ciekawa i adekwatna do treści utworu.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 18 maja, a tematem spotkania będzie osoba Ireny Sendlerowej i literatura z nią związana.