Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 4

2022-02-16

16 lutego 2022 r. dyskutowałyśmy na temat debiutanckiej powieści Tommiego Kinnunena pt. Cztery drogi oraz kryminału retro Borisa Akunina pt. Lewiatan.

Rozmowę o książkach rozpoczęłyśmy od utworu fińskiego nauczyciela i pisarza, autora spektakli i tekstów kabaretowych, za którą otrzymał wiele nagród i nominacji. Cztery drogi to specyficzna saga rodzinna. Opowiada o losach trzech pokoleń kobiet i jednego mężczyzny, żyjących w domu na skraju wsi. Akcja powieści rozpoczyna się pod koniec XIX w., a kończy w 1996 r. Charakterystyczna dla tego utworu jest liczba cztery. Autor prezentuje losy czworga bohaterów mieszkających w domu przy Czterech Drogach w czterech odrębnych rozdziałach.  Wydarzenia z poszczególnych części prezentowane z perspektywy każdej postaci łączą się, tworząc obraz życia małej społeczności wiejskiej.

Cztery drogi to przede wszystkim opowieść o kobietach, silnych i niezależnych, chodzących własnymi ścieżkami, samodzielnie podejmujących decyzje, niejednokrotnie wbrew społecznym regułom. Klubowiczki zwróciły uwagę na tytuły rozdziałów. Nie są one typowe, ale odpowiednio dobrane do prezentowanych wydarzeń. Nazwa każdej części informuje czytającego o przełomowych zdarzeniach w życiu każdej z osób.
Powieść nie należy do lektur łatwych, ale panie, które ją przeczytały, zauroczyły się tą wzruszającą historią. Stwierdziły, że dzięki tej opowieści mogły poznać obyczajowość odległej Finlandii, odmiennej zarówno geograficznie, jak i kulturowo.
Dla wszystkich, którym saga spodobała się, dobrą wiadomością jest to, że autor zdecydował się na kontynuowanie losów rodziny. Kolejny tom nosi tytuł Lopotti i opowiada o losach najmłodszego pokolenia.

Natomiast Lewiatan to powieść kryminalna stworzona przez rosyjskiego pisarza pochodzenia gruzińskiego Borisa Akunina. Jest to jedna z części cyklu o detektywie amatorze, Eraście Fandorinie. Akcja utworu rozgrywa się pod koniec lat 70-tych XIX w. W kryminałach z tej serii autor przybliża czasy cesarskiej Rosji.
Tytułowy Lewiatan to nazwa luksusowego statku płynącego z Port Saidu przez Kanał Sueski do Bombaju i Kalkuty. Wśród pasażerów znajduje się m.in. oczywiście dyplomata Erast Fandorin oraz francuski śledczy. Przedstawiciel paryskiej policji trafia na statek, ponieważ ma do rozwiązania zagadkę kryminalną. W stolicy Francji dokonano zbrodni stulecia i pewien drobiazg znaleziony na miejscu przestępstwa wskazuje, że morderca może przebywać na pokładzie tego liniowca.

Klubowiczki orzekły, że książka swoim klimatem przypomina opowieści Agathy Christie, a szczególnie jej Śmierć na Nilu lub Morderstwo w Orient Ekspresie. Ten niepozorny kryminał czyta się z ogromnym zaciekawieniem. Jest tu i skomplikowana zagadka kryminalna, świetna, trzymająca w napięciu akcja, doskonale sportretowani bohaterowie oraz zaskakujące zakończenie. Czytelniczki były zachwycone lekturą. Stwierdziły, że główny bohater powieści zauroczył je swoim wdziękiem i manierami, toteż chętnie sięgną po pozostałe książki z tego cyklu. Powieść czyta się z ogromnym zainteresowaniem. Poza tym ta kryminalna historia skrzy humorem. Bohaterowie, ich wygląd i zachowanie, bawią i śmieszą czytelnika.
Lewiatan to ciekawy kryminał retro, z intrygującą zagadką, pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Ciekawostką jest to, że Boris Akunin oprócz tworzenia wspaniałych powieści zajmuje się również tłumaczeniem z języka japońskiego. Stąd tyle w książce odniesień do kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Wprowadzenie do akcji Japończyka, jego uwagi i przemyślenia na temat manier Europejczyków rozbawiają czytelnika. Dlatego też ta lektura może być ciekawa dla osób, które niespecjalnie gustują w kryminałach.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 23 marca 2022 r., a tematu do dyskusji dostarczą dwie polskie powieści. Będą to: Nie jestem Megi Ireny J. Paździerz oraz Diabły Elżbiety Wojnarowskiej.