Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 4

2022-01-26

19 stycznia odbyło się pierwsze w 2022 r. spotkanie naszego DKK. Tym razem spotkaliśmy się nie w bibliotece, a w Klubie Aktywności Mieszkańców przy ul. 1-go Maja 238. Tematem rozmów o literaturze były felietony polskiej wokalistki, liderki zespołu Hey i kompozytorki - Katarzyny Nosowskiej oraz powieść Nicholasa Sparksa Ostatnia piosenka.

Spotkanie rozpoczęłyśmy od dyskusji na temat książki A ja żem jej powiedziała... Jest to zbiór krótkich tekstów, w których Katarzyna Nosowska z dystansem i humorem opisuje polską rzeczywistość. Tematyka felietonów jest bardzo różnorodna. Kompozytorka opowiada w nich o sobie, rodzinie, swoich codziennych problemach i kompleksach, ale odnosi się również do spraw poważniejszych, ogólnoludzkich. Omawia dylematy kobiet związane z akceptacją zarówno swojego wyglądu, jak i stanu posiadania. Autorka w sposób lekki i żartobliwy przekazuje ważne życiowe przesłania: miejmy do siebie dystans, nie traktujmy wszystkiego śmiertelnie poważnie, cieszmy się drobiazgami, szanujmy nasze dzieci, rozmawiajmy ze sobą, bądźmy wyrozumiali wobec siebie, nie oceniajmy nikogo pochopnie, nie znając jego przeżyć, problemów czy kompleksów. Kompozytorka odnosi się również do rzeczywistości widzianej za szklanym ekranem. Przekazuje swoim czytelnikom ważną prawdę, że to, co prezentują media na temat życia celebrytów, to raczej kreacja, a nie autentyzm.

A ja żem jej powiedziała... to zabawna książka, którą czyta się prawie jednym tchem. Pragnieniem wokalistki jest, aby stała się ona świetną towarzyszką podróży, pocieszycielką, "przeganiaczką" nudy i wsparciem w trudnych chwilach. Wszystkie uczestniczki spotkania jednym głosem stwierdziły, że lektura spełnia te autorskie życzenia. Orzekły, że uwielbiają Katarzynę Nosowską za jej piosenki, dystans do siebie i życia, jak również za te felietony.

Druga książka omawiana w czasie spotkania to współczesna powieść popularnego amerykańskiego pisarza, Nicholasa Sparksa. Ostatnia piosenka to opowieść o rodzinie i wzajemnych relacjach, o miłości, przebaczaniu i nadziei. Jak sugeruje jej tytuł, bohaterowie i ich losy nierozłącznie związani są z muzyką. Po przeczytaniu pierwszych stron wydawałoby się, że jest to lektura przeznaczona jedynie dla młodzież. Jednakże po zagłębieniu się w treść, okazuje się, że autor zawarł w niej tyle problemów i mądrości życiowych, że zaciekawi również starszych. Przesłaniem książki jest, jak i w przypadku felietonów Katarzyny Nosowskiej, złota myśl: w czasie nieporozumień i kłótni wyjaśniajmy sobie problemy, nie zamykajmy się na siebie, rozmawiajmy ze sobą, a życie z pewnością stanie się prostsze.

Te panie, które przeczytały Ostatnią piosenkę Nicholsa Sparksa, stwierdziły, że powieść stała się dla nich zachętą do sięgnięcia po inne jego utwory.

Następne spotkanie odbędzie się 16 lutego, a tematu do dyskusji dostarczą książki: Lewiatan Borysa Akunina oraz Cztery drogi Tommiego Kinnunena.