Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 4

2021-11-24

24 listopada podczas spotkania naszego DKK dominowała tematyka małżeńsko-rodzinna, a to za sprawą dwóch powieści.

Autorką pierwszej z nich jest Natasza Socha, polska współczesna pisarka, felietonistka, dziennikarka, a także malarka i ilustratorka. "Awaria małżeńska" to żartobliwa opowieść o zwykłym życiu dwóch młodych małżeństw, o ich codziennych problemach związanych z wychowaniem dzieci, prowadzeniem i utrzymaniem domu. Wiadomo wszem i wobec, że życie małżeńskie nie zawsze bywa oazą szczęśliwości, a wcześniej czy później pojawiają się różne problemy. Pisarka zadaje pytanie, co by się stało, gdyby nagle żony zniknęły z domu w wyniku różnych losowych sytuacji i czy mężowie sprostaliby wyzwaniom codziennego życia. Autorka w humorystyczny sposób prezentuje role kobiet i mężczyzn w wypełnianiu domowych obowiązków.

Powieść Nataszy Sochy czyta się z dużą przyjemnością. Książka odstresowuje, bawi i jednocześnie uczy kobiety, by w gąszczu codziennych spraw nie zapominały o sobie i swoich potrzebach. Autorka apeluje do czytelniczek: nie grajcie ról domowych męczennic i bohaterek, pozwólcie działać też panom, z pewnością uzdrowi to wasze życie małżeńsko - rodzinne.

Natomiast druga nasza lektura to utwór "Tony i Susan" amerykańskiego powieściopisarza i profesora literatury angielskiej Austina Wrighta. Jest to również powieść o rodzinie i małżeństwie, ale napisana w zupełnie innej konwencji. Autor opowiada w niej o dojrzewaniu do życia we dwoje, o rozczarowaniach małżeńskich, o powrotach do przeszłości, o poczuciu żalu i zemście. Książka jest trudna do klasyfikacji, raczej należy do nurtu powieści psychologicznych, ale z elementami thrillera. Jest to lektura mroczna i emocjonalna.

"Tony i Susan" to również książka w książce. Główna bohaterka otrzymuje bowiem od swojego byłego męża przesyłkę - maszynopis jego nowej powieści z prośbą o jej przeczytanie i ocenę. Susan rozpoczyna lekturę i od tej pory jej życie zaczyna toczyć się dwutorowo. W trakcie czytania kobieta wraca wspomnieniami do dzieciństwa, młodości, do okresu swojego pierwszego małżeństwa, analizuje przeszłość i teraźniejszość.

Powieść Austina Wrighta jest lekturą przeznaczoną dla czytelników lubiących książki trudniejsze w odbiorze. Czyta się ją powoli, bowiem wymaga głębszego zagłębienia się w jej skomplikowaną treść.

Następne nasze spotkanie odbędzie się już po Nowym Roku. Książkami do dyskusji będą: powieść "Ostatnia piosenka" Nicolasa Sparksa i felietony Katarzyny Nosowskiej "A ja żem jej powiedziała".