Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 4

2021-09-29

Po bardzo długiej przerwie, 29 września 2021 r., wznowiliśmy spotkania w klubie DKK. Dyskusja dotyczyła dwóch książek: Pani Churchill Marie Benedict oraz Szepty lasu Charlesa Fraziera. Głównymi bohaterkami obu powieści są panie wyjątkowe, silne, mądre i umiejące stawić czoła wszelkim przeciwnościom życiowym.

Marie Benedict, amerykańska pisarka książek biograficznych, ukazała koleje życia Clementine Churchill, żony wybitnego brytyjskiego polityka i męża stanu. Przez całe życie trwała przy nim i wspierała go w politycznej działalności. Była osobą błyskotliwą i inteligentną. Bardzo aktywnie angażowała się w sprawy społeczne, pomagała kobietom i walczyła o ich prawa. Autorka doskonale sportretowała żonę Winstona Churchilla, ale powieść stanowi również ciekawe spojrzenie na osobę tego wybitnego polityka. Dzięki lekturze poznajemy niektóre fakty z historii Wielkiej Brytanii, szczególnie te dotyczące II wojny światowej. Książki nie należy jednak traktować jako dzieła historycznego. Zdaniem klubowiczek powieść stanowi zachętę do sięgnięcia po poważniejsze opracowania. Jest to również niezwykle interesująca lektura dla tych, którzy lubią ciekawostki historyczne i biograficzne. Niektóre z pań stwierdziły, że nadmiar faktów i nazwisk utrudniał im czytanie, jednakże nie odłożyły książki, gdyż bardzo intrygowały je koleje życia głównej bohaterki.

Szepty lasu Charlesa Frazier to powieść, którą tak naprawdę trudno skwalifikować. Ma w sobie elementy thrillera, kryminału, opowieści obyczajowej z wątkami psychologicznymi i romansu. Jej akcja rozgrywa się w niewielkim miasteczku w Appalachach w latach sześćdziesiątych XX w.
Autor ukazuje historię młodej kobiety, która w wyniku traumatycznego wydarzenia postanawia porzucić dotychczasowe życie i zamieszkać na obrzeżach miasta. Z czasem tę jej samotność burzy pojawienie się dwójki dziwnych dzieci. Okazuje się, że po brutalnym morderstwie ich matki, a jej siostry, Lucy staje się ich jedyną opiekunką. Opieka nad nimi nie należy do najłatwiejszych. Dzieci sporo przeżyły i wymagają szczególnego traktowania.
Jest to trudna powieść o skomplikowanych relacjach międzyludzkich i o tym, jak traumatyczne wydarzenia determinują nasze życie. Autor prezentuje czytelnikowi dwa walczące ze sobą światy, dobry i  zły oraz. Jest to również opowieść o przeszłości, która definitywnie nierozliczona da kiedyś o sobie znać. Powieść czyta się wolno, bo powolny jest jej rytm. Charles Frazier bez pośpiechu wprowadza czytelnika w wydarzenia, które rozgrywają się na tle pięknej i niepokojącej przyrody.
Lektura skłania do refleksji i wielu przemyśleń. Niestety nie jest dla każdego. Jedynie dla tych, którzy nie boją się wyzwań czytelniczych.

Kolejne spotkanie DKK zaplanowano na 20 października br., a dyskusja będzie dotyczyła powieści: Kurier z Teheranu Wojciecha Dutki i Koniec wiosny w Lanckoronie Agnieszki Błotnickiej oraz reportażu Polska odwraca oczy Justyny Kopińskiej.