Dyskusyjne Kluby Książki
Filia nr 4
Na pierwszym w Nowym Roku spotkaniu DKK, które odbyło się 22 stycznia, za sprawą książki Zapach domów innych ludzi Bonnie-Sue Hitchcock udaliśmy się w bardzo odległe rejony świata, aż na Alaskę. Powieść jest debiutem literackim autorki urodzonej i wychowanej w tej części globu, dlatego też akcję swojego utworu umieściła w miejscu bliskim jej sercu.
Zapach domów innych ludzi to doskonale opisane koleje losu grupy młodych ludzi. Jest to wielowątkowa powieść o różnych aspektach życia: o miłości, ale i chwilach smutnych i nieszczęśliwych, o spełnionych i niespełnionych marzeniach, zadziwiających zbiegach okoliczności, także o krzywdzie i przemocy domowej. Książka jest wyjątkowa, tak jak wyjątkowe i specyficzne są zapachy domów różnych osób.
W swojej powieści autorka nie upiększa rzeczywistości, lecz ukazuje prawdziwy obraz Alaski z jej dobrymi i złymi stronami. Utwór bardzo poruszył czytelników. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że w czasie lektury głęboko przeżywali opisane historie, współczuli nastolatkom i cieszyli się ich sukcesami. Bonnie-Sue Hitchcock przybliżyła także kulturę różnych grup etnicznych zamieszkujących Alaskę. Książka Zapach domów innych ludzi zachwyciła klubowiczów i z pewnością zostanie na długo w ich pamięci.
Naszą dyskusję wzbogaciła prezentacja multimedialna na temat dziejów i kultury Alaski. Klubowicze poznali historię transakcji, dzięki której Amerykanie stali się właścicielami tego kawałka świata oraz zachwycali się pięknymi krajobrazami tego odległego rejonu.
Natomiast w książce Raz na zawsze autor wprowadził czytelników w świat wywiadowców z elitarnych jednostek specjalnych. Andreas Pfluger, niemiecki pisarz i scenarzysta, ukazał życie i pracę agentów świetnie wyszkolonych do walki z niezwykle trudnymi przeciwnikami, wyrafinowanymi i superinteligentnymi przestępcami.
Główną bohaterką powieści jest policjantka jednostki specjalnej. Osoba wyjątkowa, która przewyższa inteligencją, sprytem i sprawnością fizyczną niejednego kolegę po fachu, dlatego też zleca się jej najbardziej skomplikowane zadania. Niestety, w czasie jednej z akcji traci wzrok. Wydawałoby się, że to wydarzenie przekreśli ją jako superagenta. Okazuje się jednak, że po utracie wzroku, po morderczym wręcz treningu nadal może się spełniać w zawodzie.
Powieść jest połączeniem sensacji i kryminału z elementami thrillera. Książka jest doskonale napisana. Cały czas trzyma w napięciu. Autor w bardzo interesujący sposób przedstawił codzienne życie osoby ociemniałej, wprowadził też w zagadnienie echolokacji, czyli niezwykłej techniki zaobserwowanej u zwierząt, a zastosowanej również u ludzi, pozwalającej niewidzącym na określanie swoje położenia w przestrzeni na podstawie kierunku, czasu i natężenia powracającego dźwięku.
Następne spotkanie DKK odbędzie się 19 lutego. Tematem dyskusji będą dwie książki: Kobiety Witkacego Małgorzaty Czyńskiej i Czarna ćma Barbary Vine.