Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 4

2019-10-23

23 października w Filii nr 4 rozmawialiśmy na temat polskiej literatury współczesnej. Tematu do dyskusji dostarczyły dwie powieści: Bratnie dusze Hanny Cygler oraz Podwójne przekleństwo Lecha Grabowskiego.

Pierwsza książka opowiada o przyjaźni i miłości, wsparciu i wzajemnej pomocy, ale też zazdrości i manipulacji. Wszystkie te problemy przeżywają trzy młode kobiety, a ich losy ukazane zostały na tle rodzinnego miasta pisarki, Gdańska. Czytelnicy stwierdzili, że miło im było wędrować wraz z bohaterkami po tak pięknych i urokliwych miejscach. Autorka w powieści porusza wiele ważnych problemów społecznych i rodzinnych. Mówi o toksycznych relacjach międzyludzkich, braku porozumienia między małżonkami, dziećmi i rodzicami, o sile kobiecej przyjaźni, życiowych pasjach, ale też o emigracji zarobkowej.

W Bratnich duszach zostały doskonale połączone różnorodne wątki: obyczajowy z kryminalnym i romansowym, a wszystko okraszono odrobiną psychologii. Klubowicze zwrócili uwagę na świetnie sportretowane przez autorkę postacie męskie. Tak, jak w życiu, mężczyźni są wyraziści i zróżnicowani pod względem charakteru, zachowania czy odczuwania. Natomiast ukazane w powieści kobiety są papierowe, podobne do siebie, nudne i przewidywalne. Hanna Cygler uświadamia czytelnikom, jak ważna jest tzw. "bratnia dusza", osoba, która w traumatycznej sytuacji nie opuści nas i wyciągnie pomocną dłoń. Autorka uświadamia też czytelnikom, że intrygami i podstępem można łatwo zniszczyć czyjeś życie.

Klubowiczkom książka bardzo się podobała. Stwierdziły, że jest to doskonałe czytadło. Z dużym zainteresowaniem śledzi się perypetie trzech przyjaciółek. Natomiast panowie skrytykowali powieść. Stwierdzili, że nie podobała im się, drażniły ich zachowania głównych bohaterek i z pewnością nie sięgną po kolejne utwory tej autorki.

Powieść Lecha Grabowskiego Podwójne przekleństwo wprowadza natomiast w drażliwe tematy społeczno-polityczne. Tajne więzienia CIA w Polsce, skorumpowani politycy, afery węglowa i gruntowa, działania służb specjalnych – to problemy, z którymi miały do czynienia media i polskie społeczeństwo. Tymi oto sprawami zajmuje się główny bohater, dziennikarz śledczy, który dzięki tajemniczemu informatorowi dociera do sensacyjnych materiałów.

Powieść, wydawałoby się z niezłym pomysłem, niestety rozczarowała czytelników. Skrytykowana została zwłaszcza przez męską część klubowiczów. Zarzutów było mnóstwo. Stwierdzili, że po wspaniałych recenzjach i fakcie, że zdobyła I miejsce w międzynarodowym konkursie "Literacki Debiut Roku" książka zapowiadała się jako wybitna powieść sensacyjna. Jednakże rozczarowali się bardzo. Przyznali, że czyta się ją dobrze, ale jest to raczej coś w rodzaju baśni dla dorosłych. Według nich autor bardzo płytko potraktował temat służb specjalnych, opisał nierealne sytuacje, a jego bohaterowie przeżywają przygody w stylu Jamesa Bonda. W powieściowym świecie po prostu wszystko może się zdarzyć, a uczestnicy wydarzeń z różnych opresji wychodzą prawie bez szwanku. Nie wszyscy czytelnicy tak krytycznie podeszli do opisywanych wątków i nie analizowali podawanych przez autora informacji oraz nie sprawdzali ich wiarygodności. Potraktowali utwór Lecha Grabowskiego raczej jako interesującą powieść polityczno-sensacyjną z wartką akcją.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 20 listopada, a dyskutować będziemy na temat dwóch książek. Będą to: reportaż Joanny Lamparskiej pt. Złoty pociąg oraz powieść Nicole R. Dickson. pt. Irlandzki sweter.