Dyskusyjne Kluby Książki
Filia nr 4
Wirtualną podróż do Dubaju, miejsca aktualnie bardzo popularnego turystycznie, odbyliśmy w czasie naszego spotkania 23 stycznia 2019 r. Stało się to dzięki reportażowi Jacka Pałkiewicza i tematycznej prezentacji multimedialnej. Książka wybitnego polskiego dziennikarza bardzo się podobała. Padło nawet stwierdzenie, że stała się zachętą do sięgnięcia po inne jego pozycje książkowe.
Znany z ekstremalnych podróży reportażysta tym razem udał się z żoną do Dubaju - "miasta złota i luksusu". Zaprezentował je wszechstronnie, gdyż ukazał zarówno jego osobliwości, jak również miejsca, do których turyści nie docierają np. robotnicze slumsy. Klubowicze po przeczytaniu książki i obejrzeniu zdjęć skrytykowali nie wiadomo czemu służący rażący oczy przepych i bogactwo. Zadawano sobie pytanie, dokąd zmierza Dubaj i po co to wszystko. Sama książka natomiast zachwyciła. Bardzo przypadł do gustu prosty, jak to ktoś kiedyś określił, żołnierski styl pisarstwa Jacka Pałkiewicza oraz rzetelność w przedstawianiu faktów. Tym samym dziennikarz stworzył książkę niepoprawną, ujawnił tajemnice, o których nie mówi się osobom postronnym. Obowiązuje bowiem niepisane prawo, że o Dubaju należy zawsze mówić i pisać pozytywnie. Jacek Pałkiewicz natomiast obalił mity i ukazał prawdziwe oblicze tego miejsca.
Opowieść o wizycie w tym "miejskim raju" czyta się prawie z zapartym tchem. Jest to cenna lektura dla osób, którym marzy się podróż w te rejony świata.
W czasie rozmowy na temat Dubaju - oazy bogactwa i luksusu, miasta powstałego na pustyni, poruszyliśmy kwestię katastrofalnej sytuacji środowiska naturalnego na naszym globie. Zagadnienie to wiąże się zarówno z reportażem J. Pałkiewicza, jak i z powieścią Barbary Kingsolver pt. Lot motyla.
Amerykańska poetka, eseistka i powieściopisarka jest autorką książki, w której dylematy osobiste głównej bohaterki wiążą się z problemami ekologicznymi. Młoda kobieta, żona i matka zamieszkująca na farmie w pobliżu Appalachów, jest niezadowolona ze swojego życia. Rozczarowuje ją nie tylko ciężka sytuacja bytowa, ale też relacje rodzinne, prozaiczny mąż i wiecznie niezadowolona teściowa. Pewnego dnia natyka się na stado motyli monarszych, które z niewiadomej przyczyny pojawiły się w tej części kraju. Zjawisko to wzbudza wielkie poruszenie. Dzięki odkryciu i nagłośnieniu tej sprawy oraz pomocy w pracach badawczych kobieta odmienia swoje położenie. Staje się bardziej odważna i zdecydowana. Śmiało wprowadza zmiany w swoim dotychczasowym życiu.
Powieść ukazuje problem wielu młodych kobiet zaplątanych, przez swój nierozważny krok, w nieudany, rozczarowujący związek.
Druga kwestia dotyczy zmian zachodzących w środowisku. Na przykładzie motyli, ich migracji, zagubienia w świecie niszczonym przez człowieka, autorka zwraca czytelnikowi uwagę na fatalny stan środowiska naturalnego.
Następne spotkanie klubu odbędzie się 20 lutego, a dyskusja będzie dotyczyła 2 książek. Będą to Duchowe życie zwierząt Wohllebena Petera i We własnych butach Mittelstaedt Elisabeth.