Imprezy dla dzieci
Tydzień Kultury Języka, czyli "Niziurski na językach - Bąbel pomysłów, Syfon przygód". Spotkanie drugie
Piątek 14 marca to dzień ostatniego w XXXIII Tygodniu Kultury Języka spotkania uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Kielcach z Edmundem Niziurskim i bohaterami jego powieści. W skromnych progach naszej biblioteki gościliśmy wesołą gromadkę uczniów klasy III „A”. Podczas prób do szkolnego konkursu recytatorskiego wysłuchali ploteczek od rówieśników, którzy kilka dni temu odwiedzili nas w bibliotece (tak, tak to III”B”). I zrodziła się odrobina zazdrości, ale tej pozytywnej. Dzieci postanowiły spróbować swych sił w zawodzie ilustratora. Zanim udamy się do pracowni plastycznej czas na spotkanie z Edmundem Niziurskim. Z wypiekami na buziach wysłuchały opowieści o perypetiach przyszłego pisarza, o pierwszym dziele literackim (tym w 70-cio kartkowym zeszycie). Zapoznały się z jego twórczością – czy wiecie, że napisał 34 książki dla dzieci i młodzieży. Każda z nich to utwór o przygodach młodzieży szkolnej. Perypetie bohaterów opisane są w sposób wesoły, humorystyczny, a wątki kryminalne powodują, iż czyta się je z zapartym tchem, od deski do deski.
Do wspólnej zabawy po raz kolejny zaprosiliśmy Archibalda Ciurusia ps. Bąbel i Dezyderiusza Dzidka Pokiełbasa ps. Syfon. Ci dwaj sympatyczni chłopcy zaprosili nas do szkolnej biblioteki. Tam przeżyli jedną ze swych największych przygód. W cieniu wielkiego filodendrona wertowali podręcznik dla detektywów autorstwa Perkinsa i Pinkertona. Jakaż to pasjonująca lektura. Ale skutki opłakane - przyszli detektywi zostali „aresztowani” – zamknięci w sali na drugim piętrze. Na nic zdały się krzyki, nawoływania. Jedyna droga wiodła przez okno. Czy się powiodła i jakie były jej konsekwencje – to już tajemnica ukryta na kartach książki „Przygody Bąbla i Syfona”.
Za nami część wprowadzająca – pora na warsztaty zawodowe. W pracowni plastycznej rozpoczęło się wielkie ilustrowanie. Kredki, duża porcja dziecięcej wyobraźni i talent plastyczny to mieszanka, która zamieniła białe kartki w przepiękne ilustracje. Podobnie jak ilustracje uczniów klasy III „B” trafią one do nowego, już ilustrowanego wydania „Przygód Bąbla i Syfona”. Teraz tylko wyprawa do wydawnictwa i oczekiwanie na gotową książkę. Trzymamy kciuki za jej ekspresowe wydanie. O dacie premiery oczywiście będziemy informować.
I tak w doskonałych humorach zakończyliśmy spotkanie z Edmundem Niziurskim. Dziękujemy i zapraszamy do wspólnej zabawy z Bąblem, Syfonem i innymi bohaterami książek pana Edmunda.