Niebieska Strefa A A+ A++

Imprezy dla dzieci

Akcja Zima, czyli „Od bieguna do bieguna”. Wyprawa druga

2025-01-29

Pamiętacie wyprawę do bieguna północnego, która odbyła się równo tydzień temu. Przypadła ona do gustu naszym milusińskim tak bardzo, iż rankiem 29 stycznia wyruszyliśmy w kolejną. Na pokładzie statku badawczego zameldowali się najwierniejsi przyjaciele biblioteki, książki i dobrej zabawy. Na burcie statku pojawił się ogromny baner z hasłem ekspedycji „Od bieguna do bieguna”. Załoga w stałym składzie serdecznie przywitała gościa honorowego – Jaśka Melę. Wszystko gotowe – wypływamy na wzburzone wody, kierują się ku południowemu biegunowi i Antarktydzie.

W trakcie rejsu Jasiek wspominał swoją wędrówkę ku biegunowi, w której towarzyszył mu słynny polarnik Marek Kamiński. Dzięki połączeniu satelitarnemu i on uczestniczył w naszej wyprawie. Panowie z wielką swadą opowiadali o pracownikach antarktycznych stacji badawczych, ich zwyczajach i pracy, o zwierzętach zamieszkujących ową krainę i o niezwykłych porach roku. Był też pokaz slajdów. Wszyscy uważnie słuchali, notowali i z niecierpliwością wyczekiwali aż rejs dobiegnie końca. Gdy tylko dobiliśmy do portu, wraz z Jaśkiem wyruszyliśmy na „zwiedzanie”.

Antarktyda przywitała nas pełnią zimy, siarczystym mrozem i ogromną gościnnością pracowników Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Tam poznaliśmy arkana pracy meteorologów, klimatologów i wielu innych. Zamieszkaliśmy w luksusowym pawilonie. Jak wiecie, wraz z nami wędrowała „mobilna” pracownia plastyczna, a że nasi milusińscy posiadają ogromne talenty plastyczne, postanowili wykonać prezent dla tutejszej placówki badawczej. Chwila namysłu i już powstał plan wykonania makiety. Znalazły się na niej kontury Antarktydy. Raz dwa pojawiły się miniatury budynków polskiej placówki, góry i pagórki, ogromne lodowe tafle i oczywiście zwierzęta. Były to pingwiny, które na Antarktydzie są nieodzownymi towarzyszami ludzi. Szczęśliwi i nieco zmęczeni udaliśmy się za zasłużony odpoczynek. Jutro przed nami wyprawa na najwyższą górę tego kontynentu i sesja naukowa poświęcona ciekawostkom i faktom związanym z krainą, w której gościmy. Ale o tym w kolejnym newsie.