Wakacje z komiksem

2024-08-29

W ramach Akcji Lato 29 sierpnia zawitała do naszej biblioteki grupa dzieci z Oratorium Świętokrzyskiego, by wspólnie świętować Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów. To nietypowe święto obchodzone jest w rocznicę urodzin słynnego amerykańskiego rysownika historii obrazkowych Jacka Kirby`ego. Dzień ten wprowadzony został, aby docenić komiksowe opowieści i nie postrzegać tego typu publikacji jako infantylnej rozrywki.

Po krótkiej rozmowie okazało się, że nasi młodzi goście chętnie oglądają i czytają komiksy. W czasie spotkania poznali krótkie dzieje opowieści obrazkowych. Wspólnie wymienialiśmy tytuły znanych i lubianych komiksów i ich bohaterów. Pomocą dzieciom służyła wystawka wydawnictw komiksowych z księgozbioru bibliotecznego.

Rozmowy z gośćmi były przeplatane zabawami tematycznymi i zajęciami plastycznymi. Dzieci m.in. uzupełniały wylosowane przez siebie historyjki obrazkowe odpowiednimi „dymkami", dorysowywały swojej postaci odpowiednią minkę adekwatną do przedstawionej sytuacji.

Najwięcej frajdy sprawiły przebieranki. Z przygotowanych gadżetów, czyli peruk, masek, różnych nakryć głowy oraz kolorowej bibuły tworzono stroje i zmieniano swój wizerunek. Po zabawie odbyła się niezwykła sesja zdjęciowa.

Podsumowaniem spotkania było wykonanie wakacyjnego komiksu. Podzieleni na grupy młodzi twórcy rysowali, kleili, opisywali „dymkami" swoje letnie przygody. Powstały bardzo ciekawe opowieści obrazkowe, które ozdobią naszą bibliotekę w te ostatnie dni wakacji.