Akcja Lato – Podróż do Ameryki Południowej

2024-08-21

Wciąż trwają wakacje, czas małych i dużych wypraw nad wodę, w góry, do lasu… Niepowtarzalną szansę przenieść się na zupełnie inny kontynent miały zaś przedszkolaki z Akademii Kreatywności Niepubliczne Przedszkole, które odwiedziły 21 sierpnia obcojęzyczną filię nr 9 MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach. W naszej bibliotece czekała na nich wyprawa do Ameryki Południowej. Na samym początku zadaniem przedszkolaków było pakowanie plecaka na amazońską wyprawę. Następnie musiały oczyścić z węży drogę nad Amazonkę za pomocą kijków oraz stawić czoło groźnym rzecznym piraniom – aby uchronić się od ugryzienia wyławiający musiał odpowiedzieć na przygotowaną zagadkę.

Specjalnie zaproszeni goście sprawili dzieciakom niesamowitą frajdę. Miały okazję poznać urodzonego i wychowanego w kraju Amazonki, a mieszkającego obecnie w Kielcach z żoną oraz dwoma peruwiańskimi pieskami Brazylijczyka Guildo Santosa. Opowiedział on o swoim kraju, a w odpowiedzi na pytanie maluchów, czy w Brazylii mówi się po polsku (ponieważ sam Guildo płynnie mówi w naszym języku), nauczył ich kilku podstawowych słów w języku portugalskim.

Następnie przenieśliśmy się do kraju wysokich Andów – Peru. Wstępem była zabawa w „ziemniaka”. Polegała ona na celowaniu kulkami, wyobrażającymi właśnie pochodzące z Ameryku Południowej ziemniaki, poprzez wydrążoną w zawieszonym na szyi pudle dziurę do ustawionego pod spodem kosza. Wyjątkową niespodzianką była wizyta w bibliotece pochodzących z tamtych regionów zwierząt – niezwykle sympatycznych Alpak. Choć nie przyjechały one z samych Andów, ale z ośrodka Alpakoterapia Suchedniów, wraz z opiekunką panią Barbarą Volonakis, okazały się ogromną atrakcją i sprawiły maluchom niezwykłą frajdę. Przedszkolaki miały nie tylko im się dobrze przyjrzeć, dotknąć, pogłaskać, ale również nakarmić te przesympatyczne zwierzęta. Wysłuchały też ciekawych historii, która opowiedziała ich opiekunka, miały okazję zobaczyć, jak wyczesuję się ich wełnę na gręplach oraz podziwiać gotowe z niej wyroby o niezwykłych właściwościach. Bowiem, jak się dowiedzieliśmy, odzież z wełny alpaki nawet po przemoczeniu potrafi utrzymać temperaturę ciała. Jak przystało na spotkanie w bibliotece, nie obyło się bez prezentacji książek o alpakach, o których opowiedziała również pani Barbara. Dzieciom nie łatwo było rozstać się z naszymi gośćmi, gdy spotkanie dobiegło końca. Korzystając z okazji niektóre z dzieci od razu wypożyczyły sobie książeczki, a w podziękowaniu za przygotowane zajęcia bibliotekarze.