Akcja Lato - Eko wakacje z biblioteką - spotkanie 3.

2024-07-17

Dzień 17 lipca przywitał nas żarem lejącym się z nieba. Nie przeszkodził on małym miłośnikom książek, biblioteki i dobrej zabawy w dotarciu do naszej placówki. Przed nami trzecie spotkanie z cyklu „Eko wakacje w bibliotece”. Liczne grono przyjaciół środowiska postanowiło wytoczyć wojnę „śmieciogrodowi”. Jak uratować świat? Edukując siebie i innych. I działając. Nasza planeta potrzebuje nas bardziej niż kiedykolwiek. Młode pokolenie wie o tym najlepiej. Ma przed sobą nie lada wyzwanie.

Książka Oli Woldańskiej-Płocińskiej „Śmieciogród: zero waste” to pozycja startowa dla każdego mieszkańca planety Ziemia, niezależnie od wieku. Dzisiaj po raz kolejny odpadem, z którym walczyliśmy był plastik. Miliony ton tego „potwora” trafia do mórz i oceanów, gdzie zamieniania się z „plastikową zupę”. Wcale nie smaczną, a wręcz zabójczą, o czym przekonali się nasi mili goście czytając rozdziały pt. Plastikowa zupa” i „Foliówka zamiast obiadu”.

Co robić – ogłaszamy wielką ewakuację. Mali ekolodzy wykorzystując dostępne surowce wtórne (plastikowe butelki, puszki, karton, folię itp.) wykonali samochody, samoloty, rakiety, łodzie i inne eko-środki transportu. Mamy nadzieję, że prototypy wykonane przez małych wynalazców w przyszłości staną się obowiązującymi trendami w światowej komunikacji.

Kolejne spotkanie za nami. A już za tydzień w ringu spotkają się ekolodzy i kolejne surowce wtórne, a mianowicie – makulatura i szklane opakowania. Co z tego wyniknie - przekonamy się już 24 lipca.

P.S. Eko kolekcja się rozrasta – wszystkich chętnych zapraszamy do oglądania wystawy. Może ktoś znajdzie tu natchnienie na „drugie” życie butelki, papierowego kubka lub puszki. Kto to wie…