Akcja Lato - EKO wakacje z biblioteką - spotkanie 2.

2024-07-10

10 lipca, po raz kolejny w naszej bibliotece spotkali się mali ekolodzy. To drugie spotkanie z cyklu „EKO wakacje z biblioteką”. Tematem spotkania był „plastik fantastik”. Kto wymyślił plastik, co z niego się produkuje, czy jest bezpieczny dla człowieka i środowiska? To kilka pytań, na które poszukiwaliśmy odpowiedzi. Z pomocą „przyszła” nam książka autorstwa Eun-Ju Kima pt. „Plastik fantastik?”.

W tej niewielkiej książeczce mali ekolodzy znaleźli odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Czy wiecie, że pierwsze tworzywo sztuczne odkryto już w 1869 r., pierwsza plastikowa butelka ma już 51 lat, a plastikowe naczynia liczą sobie 76 lat. Plastik jest wszechobecny – w życiu codziennym, w medycynie, technice – wszędzie. A ile lat trwa rozkład tego tworzywa? Kto zgadnie?  Dziś wyrzucona butelka zniknie z planety w ciągu 100 lat (może to trwać nawet 1000 lat).

Część teoretyczna za nami, przed nami eko-zabawa z plastikiem w roli głównej. Butelki po napojach zamieniły się za dotknięciem sprytnych rączek w morskie stwory. Kuba stworzył podwodny odkurzacz, Natalia i Iza „wyhodowały” przepiękne ośmiornice.

I tak dobiegło końca kolejne, wakacyjne spotkanie w bibliotece. Do zobaczenia za tydzień – przed nami kolejne wyzwania.