A ja wolę moją Mamę

2024-05-23

Czy wiecie, że 110 lat temu, w roku 1914, w Krakowie obchodzono w Polsce po raz pierwszy Dzień Matki? Ile razy w roku Mamy mają swoje święto? Jak brzmi słowo „mama” w innych językach? To tylko niektóre z pytań, odpowiedzi na które poszukiwali w naszej bibliotece uczniowie klasy II ”A” ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Kielcach. W czwartkowe przedpołudnie 23 maja wesoła gromadka zawitała w skromne progi Filii nr 3. Przywiodła ich tu ciekawość, jak to jest z Dniem Matki. Biblioteka, a raczej książki w niej zgromadzone to prawdziwa skarbnica wiedzy.

Kilkanaście minut wertowania i już wiemy, że Mamy świętują 29 razy w roku (od stycznia do grudnia), 8 razy w miesiącu maju i tylko w Polsce ten dzień obchodzony jest 26 maja. Oficjalnym świętem jest od 1914 roku. W czasie tych 110 lat przyjmowało różne nazwy, między innymi „Niedziela u matki”, „Dzień Matczynej Pracy”, „Dzień Matek dla Pokoju”. Nieważne, jak ten dzień nazywamy, czy mama to mama, mor, maminka, makuahine, ana, maja,ibu, maica, ina, pabbo. Ważnym jest, aby tego dnia najukochańszej mamie złożyć życzenia,  obdarować ją uśmiechem i wręczyć prezent, taki od serca.

I takowy przygotowali nasi mili goście. Laurka w kształcie serca będzie doskonałym podarunkiem. Własnoręcznie wykonane, wypełnione miłością już najbliższą niedziele trafią do mam. My również wszystkim mamom składamy najserdeczniejsze życzenia.

P.S. Było oczywiście świąteczne czytanie dla mam – polecamy wiersze ze zbiorku pt. „Moja mama”.