Teatr to mój dom, moje życie

2024-05-16

14 maja 2024 r. w Filii nr 2 gościliśmy naszą lokalną pisarkę Panią Renatę Głasek-Kęska.

Pani Renata z wykształcenia teatrolog, od lat związana jest z życiem kulturalnym Kielc.

W 2013 roku zwyciężyła w Scyzoryki Festiwal w kategorii Literatura/Proza.

Pani Renata ma bogate, barwne życie, z którego jest bardzo zadowolona.

Skończyła teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, później ukończyła studia podyplomowe w Warszawie. Jest w gronie zaledwie 18 absolwentów Studium Kultury Żywego Słowa stołecznej uczelni. Pracowała w Wojewódzkim Domu Kultury, była kierownikiem nieistniejącego już Klubu "Stonoga" na kieleckich Herbach, Domu Kultury "Amonit" na Podkarczówce. Uczyła się w szkole muzycznej, grała na wiolonczeli. Przez lata śpiewała w chórach, jest autorką sztuki teatralnej "Cyrograf" wystawionej przez Teatr imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach w 2004 roku oraz piosenek do spektaklu "Mały Książę" z muzyką Seweryna Krajewskiego (2009 rok), występowała w teatrach amatorskich, grała w filmach. Od września 1994 roku pracuje w Teatrze imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach jako inspicjent - sufler.

Prywatnie mężatka i mama dwóch synów Huberta i Wiktora.

To właśnie dla swoich synów Pani Renata zaczęła pisać, najpierw była to sztuka teatralna  „Wyprawa na jagody” a następnie „Domowe Skrzaty” i „Wakacje w pałacu”.

Zachwyceni goście z klasy I B SP nr 31 z Panią Marleną słuchali z zapartym tchem opowieści naszego gościa, a ta z wielką radością rozprawiała o swoim życiu i twórczości. Na koniec dzieci zaopatrzyły się w książki z dedykacjami i w doskonałych humorach pożegnały progi naszej filii.