"Łączy nas pamięć"

2024-04-17

Zaszczytem dla nas jest coroczny udział w Akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum POLIN. „Łączy nas pamięć” to hasło, jakie przyświeca tej akcji już od 12 lat.  W środę 17 kwietnia do udziału w zajęciach poświęconych 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim zaprosiliśmy kl. II „B” ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Kielcach.

Spotkanie rozpoczęło się od opowieści z kart historii o 19 kwietnia 1943 roku. „Państwo w państwie” to właśnie getto,  to miejsce, gdzie bohaterstwo mieszało się ze śmiercią, a nad domami unosił się duch nadziei. Dzięki uprzejmości Muzeum POLIN mili goście obejrzeli film edukacyjny pt. „Będę pisać”, który ukazuje los dwójki żydowskich dzieci, Zosi i Natana, przed wojną i po jej wybuchu, ze szczególnym naciskiem na powstanie w getcie.

Cisza, jaka zapadła w bibliotece była wyrazem szacunku i podziwu dla dzielnego narodu, który walczył o swoją godność, wolność i prawo do życia. Tradycją obchodów rocznicy wybuchu powstania w getcie jest składanie kwiatów – żółtych żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o strasznych wydarzeniach z kwietnia 1943 r. i to on pierwszy złożył żonkile. Ten kwiat to symbol zbiorowej pamięci, dlatego też na symbolicznym murze w bibliotece pojawiły się kwiaty wykonane przez uczniów.

Dziękujemy za wspólną wyprawę do krainy historii, ba jak mówi hasło „ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ” .