Lata wróbelek, lata

2024-03-14

Z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych na powitanie wiosny wyleciał mały wróbelek zwany przez wszystkich Elemelkiem. W czwartkowe przedpołudnie, 14 marca, zawitała do biblioteki na osiedlu Czarnów. To kolejna część Kielc, którą odkrywa mały ptaszek. Odwiedził już osiedla: Herby, Podkarczówka i Jagiellońskie. W każdej wyprawie towarzyszy mu p. Justyna Komisarczyk. To ekspert w wielu dziedzinach. Zna się na ochronie przyrody, na gatunkach ptaków i potrafi wspaniale o tym opowiadać. W przytulnej bibliotece na gości z Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Umianowicach (zdradzimy Wam, iż to tam pracuje p. Justyna) z ogromną niecierpliwością czekali uczniowie klasy III a Szkoły Podstawowej nr 18 w Kielcach.

Krótkie powitanie i rozpoczynamy zajęcia ornitologiczne. Jak wygląda wróbel, gdzie pomieszkuje, a czy mazurek to ciasto, taniec czy też gatunek wróbla? Pytań wiele, ale każde znalazło odpowiedź. Najlepsza formą przekazywania wiedzy jest wspólna zabawa. I tak było tym razem – wsłuchiwaliśmy się w odgłosy ptaków, ćwiczyliśmy „wróbelkowe” trele i „stroszenie piórek”. Była też nauka zdobywania pokarmu. Wiedza teoretyczna za nami – pora na zabawę w hodowcę małego wróbelka Elemelka. Gniazdka gotowe, kredki, piórka i inne elementy pozwoliły wyczarować wróble, mazurki i inne ptaki.

Nauka mogłaby trwać bez końca, ale czekają na nas obowiązki. Dzieciaki wracają do szkoły, a p. Justyna wraz z Elemelkiem wyrusza na „podbój” kolejnego osiedla. Pięknie dziękujemy za spotkanie. Mamy nadzieję, iż niedługo wspólnie po raz kolejny będziemy odkrywać przyrodnicze sekrety naszej świętokrzyskiej krainy.