Niebieska Strefa A A+ A++

Imprezy dla dzieci

Światowy Dzień Gumy do Żucia

2024-02-05

Co roku, 1 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Gumy do Żucia. Z tej to okazji zaprosiłyśmy do naszej biblioteki grupę starszaków z filii PS nr 2 z ul. Górniczej, aby po raz pierwszy porozmawiać z dziećmi na temat tego nietypowego święta.

W czasie spotkania rozmawialiśmy o uzębieniu, o tym, co jeść i jak dbać o zęby, żeby zawsze były zdrowe oraz do jakiego lekarza się udać, jeżeli któryś ząb zachoruje. Wspólnie z przedszkolakami analizowaliśmy "Cztery proste kroki dla zdrowych i czystych zębów".

Dzieci przyszły po śniadaniu i po umyciu zębów, natomiast w czasie bibliotecznej wizyty mogły dodatkowo oczyścić swoje uzębienie nicią dentystyczną oraz bezcukrową gumą, którą mogły trzymać w buzi tylko 10 minut. W czasie żucia sześciolatki wysłuchały opowiadania o Tosi i Tymku. Tym razem rodzeństwo odwiedziło lekarza dentystę.

Później było wspólne oglądanie książek „Moje zęby” i „Jama ustna”, z których, dzięki bardzo ciekawym ilustracjom i schematom, grupa dowiedziała się, że słodycze niszczą zęby. Po każdorazowym zjedzeniu ich należy bardzo dokładnie czyścić zęby, aby nie zaatakowała je próchnica.

Dzieci znają i lubią książki z serii "Kicia Kocia". W jednej z części urocza bohaterka odwiedziła dentystę. Dzieci oglądając prezentowane ilustracje samodzielnie opowiadały przygody kotki w gabinecie stomatologicznym.

Na zakończenie spotkania wspólnie dokonaliśmy klasyfikacji żywności na produkty zdrowe i niezdrowe dla uzębienia. Kółeczka przedstawiające artykuły spożywcze grupa starszaków musiała odpowiednio przymocować na tablicy z „uśmiechniętym” i „smutnym” ząbkiem.