Niebieska Strefa A A+ A++

Imprezy dla dzieci

Olimpijskie Ferie w „Czwórce”

2024-02-19

19 lutego spotkaliśmy się z grupą dzieci i młodzieży z Oratorium Świętokrzyskiego, aby porozmawiać o igrzyskach olimpijskich. Spotkanie rozpoczął poetycki obraz zmagań sportowych zawarty w wierszu Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Olimpiada”. Po jego wysłuchaniu wyruszyliśmy w wirtualną podróż do państwa, gdzie narodziła się idea sportu. Młodzi goście ustalali położenie Grecji na mapie oraz globusie. Kiedy to się udało, wspólnie uzgodniliśmy kolorystykę greckiej flagi. Rozmawialiśmy też o symbolice jej elementów i barw. Ułożona z puzzli pięknie zaprezentowała się na naszej planszy.

W czasie rozmowy o współczesnej Grecji zastanawialiśmy się, co zawdzięczamy starożytnym mieszkańcom tego kraju. Pozostawili po sobie olbrzymi dorobek w zakresie nauki i kultury. Należą także do propagatorów sportu. Aktywność fizyczną uczynili wydarzeniem wyjątkowym o randze światowej. Współczesne igrzyska olimpijskie sporo zaczerpnęły z dorobku greckiego. Odbywają się co 4 lata. Ceremonia otwarcia zawodów zawsze jest bardzo uroczysta, zostaje odśpiewany hymn, zapalany jest znicz, a na maszt wciągana flaga.

W dalszej części spotkania rozmawialiśmy o olimpijskim sztandarze, jak wygląda i co symbolizuje. Grupa rozwiązywała zadanie dotyczące kół olimpijskich. Spośród różnych wariantów uczestnicy mieli wybrać prawidłowy i odwzorować na planszy.

W starożytności zwycięzca był tylko jeden, stawał się bardzo sławny, pisano o nim wiersze, stawiano pomniki. Obecnie zwycięzców jest wielu, biorąc pod uwagę różnorodność dyscyplin olimpijskich. Oni stając na podium otrzymują medale. W ramach zajęć plastycznych uczestnicy spotkania w grupach tworzyli swoje wieńce olimpijskie i dekorowali odznaki. A później chętni, z wawrzynami i medalami, stawali do sesji zdjęciowej.

Starożytna olimpiada miała swoje przesłanie. Były nim słowa: Szybciej – Wyżej - Silniej. Zadaniem dzieci było odgadnięcie motta naszego spotkania ukrytego w krzyżówkowym haśle. Okazało się nim wyrażenie „Olimpijczycy na start". Na zakończenie poznano, po rozwiązaniu rebusu, słowo „pankration". W starożytnej Grecji była to dyscyplina sportowa będąca połączeniem boksu, zapasów, różnych mieszanych sztuk walki.