Niebieska Strefa A A+ A++

Imprezy dla dzieci

Bezpieczeństwo zimą w mieście w czasie ferii zimowych

2024-02-12

Ferie zimowe Filia nr 12 rozpoczęła ciekawym spotkaniem. Na zajęcia dotyczące bezpieczeństwa przyszły dwie grupy dzieci z PS nr 24 - Puchatki i Skrzaty. Gościem była Pani Kamila Nowak pracująca w Straży Miejskiej w Kielcach. Na początek przeczytała przedszkolakom książkę pt. „Straż Miejska” z serii „Na pomoc. Na Pomoc”. Jej treść przybliżyła dzieciom pracę strażnika miejskiego. Przedszkolaki wysłuchały jej z dużym zainteresowaniem. Numery 986 i 112 to ważne numery alarmowe, które wielokrotnie były przypominane podczas spotkaniu. 986 to numer Straży Miejskiej a 112 Centrum Powiadamiania Ratunkowego, używany w celu ratowania życia ludzkiego.

Pani Kamila uświadomiła dzieciom, że przyjmując od nieznajomego prezent można znaleźć się w niebezpieczeństwie. Może znajdować się w nim nadajnik GPS, dzięki któremu nieznajomy bez problemu trafi do naszego domu. Dzieci dowiedziały się, że według prawa drogowego dopiero po ukończeniu 7 roku życia mogą samodzielnie poruszać się po mieście bez nadzoru osoby dorosłej, ale za zgodą rodziców.

Ferie to czas odpoczynku, czytania książek, wychodzenia na powietrze, ale wszystko musi się odbywać bezpiecznie. Maluchy poznały zasady bezpieczeństwa na świeżym powietrzu. Wiedzą już, że trzeba smarować twarz tłustym kremem, nosić okulary przeciwsłoneczne na stokach górskich, hartować się czyli ubierać się niezbyt ciepło, aby unikać przegrzania. O zwisających z dachu soplach należy powiadomić odpowiednie służby - Straż Miejską lub osoby dorosłe, przed wyjściem na sanki lub narty sprawdzić stan techniczny sprzętu, wieczorową pora nosić odblaski, przechodząc przez jezdnię nawet przy zapalonym zielonym świetle zachować szczególną ostrożność, korzystać tylko ze sztucznych lodowisk, unikać zamarzniętych stawów i rzek. Ciekawostką dla dzieci były skrzyżowane narty wbite w śnieg – na stoku widząc taką sytuację mamy sygnał, że ktoś potrzebuje pomocy i stało się coś złego. Zajęcia były bardzo pouczające i wniosły dużo informacji, których dzieci wcześniej nie znały.