Biblioteka na Was czeka!

2023-05-08

Tydzień Bibliotek to świetna okazja, by zastanowić się, czym jest dla nas książka i czy lubimy chodzić do biblioteki. 8 maja Filię nr 11 odwiedziła klasa III c ze Szkoły Podstawowej nr 39, a my postanowiliśmy przekonać uczniów, że w bibliotece można się nauczyć wielu rzeczy, jednocześnie dobrze się bawiąc. Najpierw oprowadziliśmy dzieci po wszystkich pomieszczeniach wtajemniczając je w arkana fachu bibliotekarskiego. Następnie nasi goście wysłuchali historii książki w pigułce. Dzieci nie wiedziały, że ich wiedza szybko zostanie zweryfikowana - już po chwili nasi goście rozwiązywali krzyżówkę, w której musieli się zmierzyć z pojęciami typu sygnatura, katalog, rylec, papirus i wieloma innymi. Następnie przyszedł czas na zabawę połączoną ze sprawdzeniem znajomości literatury. Uczniowie z wielkim entuzjazmem uczestniczyli w kolejnych konkurencjach: musieli oddzielić nazwiska pisarzy od nazwisk innych znanych postaci, poprawiali poprzekręcane wiersze J. Tuwima, J. Brzechwy i M. Konopnickiej, wreszcie przy pomocy gestów oceniali, czy przedstawione im stwierdzenia dotyczące różnych utworów są prawdziwe czy fałszywe. Wszystkim zadaniom towarzyszyły wybuchy śmiechu i las rąk podniesionych do góry, więc wydaje się, że nasi goście zostali przekonani, iż do biblioteki warto chodzić.