Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską

2023-05-11

Najmłodsi czytelnicy MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach mieli ogromną przyjemność spotkać się z Renatą Piątkowską – autorką książek dla dzieci i młodzieży. W wydarzeniu, które zorganizowano w ramach projektu „Podróże ku kulturze. Przystanek: Fredro” w Poczytalni Na dVoRcu, wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 13 im. Władysława Jagiełły w Kielcach, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Kielcach oraz Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 11 w Kielcach. Jak zaczarowani słuchali opowieści o przesądach, zwyczajach i przysłowiach. A to za sprawą wesołych i barwnych książek pisarki takich jak „Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści”, „Szczęście śpi na lewym boku” czy „Z przysłowiami za pan brat”.

Podczas spotkania dzieci wraz z autorką odkrywały znaczenie różnych świąt i zwyczajów. Niektóre z nich zniknęły już z naszej tradycji, a te które zostały, nadal kryją w sobie wiele nieznanych historii. Opowieści o czarnym kocie, zbitym lustrze czy wstawaniu lewą nogą z łóżka wzbudzały uśmiechy na twarzach najmłodszych. Dobrze wiedzą, że trzeba je traktować z przymrużeniem oka. Dzięki cudownej lektorce Malwinie Kożurno, która towarzyszyła pisarce podczas spotkania, młodzi goście wysłuchali fragmentu opowiadania „Prima Aprilis” poznając to popularne święto jeszcze lepiej.

Na zakończenie było mnóstwo pytań od ciekawskich, wspólnych zdjęć i oczywiście autografów. Książki rozeszły się w mgnieniu oka, co dowodzi, że najmłodsi  czytają.

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.
Partnerzy: PZU, Miasto Kielce , Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A. , Buskowianka Zdrój
Kielce Europejska Stolica Kultury 2029