Pożegnanie pana Fredry

2023-05-11

Dzisiaj ze stacji „Fredro” w dalszą podróż po Polsce wyrusza „Pociąg ku kulturze”. Przez okno jednego z wagonów do tłumnie zebranej publiki na pożegnanie machał hrabia Aleksander. Wczoraj zapowiadaliśmy trzecią i ostatnią turę rywalizacji w turnieju „Fredro contra młodomowa”. Słowo się rzekło. Punktualnie o godzinie 10.00 na ringu pojawili się uczniowie klasy V z dobrze znanej podstawówki.

Pan Fredro piękną polszczyzną przywitał dzieci i „wygłosił” wykład o doskonałościach języka polskiego. Dzieci z uwagą go wysłuchały i w podziękowaniu zaprosiły na szybki kurs współczesnego języka polskiego. „Młodomowa” to złożone zjawisko, ale młodzi „nauczyciele” cierpliwie wyjaśniali wszelkie niuanse. Wprowadzenie za nami – pora na rywalizację. I znów łamaliśmy języki na wesołych łamańcach, bawiliśmy się w tłumaczy. Zastanawiacie się pewnie, co takiego tłumaczyliśmy? Jak to, co? -  Polski na polski. Królowały słowa ze staropolszczyzny (a kto wie co to takiego powała?), tuż za nimi te współczesne. Wszelkim poczynaniom przyglądało się jury. Oceniało, punktowało i ogłosiło: „W roku 2023 na osiedlu Czarnów koronę i zaszczytny tytuł Osiedlowego Mistrza Mowy Polskiej nosić będą hrabia Aleksander Fredro i uczniowie klas IV-V ze Szkoły Podstawowej nr 18”.

I tak dobiegł końca XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Za udział dziękujemy i zapraszamy za rok – nowe wyzwania i atrakcje gwarantowane.