Przystanek Fredro

2023-05-10

Tydzień pełen wydarzeń przez wielkie „W”. Bo to przecież jubileuszowy XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Oj, będzie się działo. W podróż po Polsce wyruszył pociąg z dumnym napisem „Podróże ku kulturze”.|

W środowy poranek na stacji Kielce zatrzymał się ów rozpędzony skład. Z wagonu klasy pierwszej wysiadł hrabia Aleksander Fredro. W zaprzyjaźnionej bibliotece postanowił stawić czoła „młodomowie”. Mistrz dziarskim krokiem wyruszył na spotkanie  z uczniami klasy IV”B” ze Szkoły Podstawowej nr 18.

Wszystko już gotowe – tablice z zadaniami, ciekawostki i oczywiście wystawa książek, które mogą być pomocne. Wspólne czytanie „Pawła i Gawła”, czy też „Trzeba by” mimo upływu lat nadal wywołuje uśmiech na twarzach małych miłośników książek i czytania.

Były też dysputy o współczesnej polszczyźnie – mistrz Aleksander z wielkim zainteresowaniem wysłuchał wykładu o języku współczesnej młodzieży i dzieci.  By udowodnić, iż Polacy nie gęsi i swój język mają, dzielnie wziął udział w konkurencji pt. „Baw się językiem polskim”. „Łamał” swój szlachecki język na współczesnych łamańcach – oto jeden z nich: Na wyścigach wyścigowych wyścigówek wyścigowych wyścigówka wyścigowa wyścignęła wyścigówkę wyścigową numer sześć.

Zabawa przednia, runda pierwsza potyczek językowych pod zawołaniem „Fredro contra młodomowa” za nami. Mamy remis. Jak potoczą się losy rywalizacji – o tym zadecydują kolejne „walki”, które przed nami. Obiecujemy na bieżąco informować o przebiegu rywalizacji.