Tajemnica wiklinowego koszyka

2023-04-03

Wielki Tydzień rozpoczęty. W poniedziałkowy poranek 3 kwietnia do naszej biblioteki zawitały barwne „Motylki” i rozbrykane „Zajączki”. To wesołe grupy pięciolatków z Przedszkola Samorządowego nr 29 w Kielcach. Dzieci wraz z paniami bibliotekarkami postanowiły odkryć tajemnicę pewnego koszyka. Wiklinowy, tajemniczy i pusty. Co powinno się w nim znaleźć? Wesoły kurczak dzielnie zasiadał pomiędzy wielkimi kolorowymi jajkami. Co to za jaja? – to mądre jaja (postanowiły być mądrzejsze od kury). Każde z nich zawierało ciekawostki i podpowiedzi dotyczące świąt wielkanocnych i zwyczajów z nimi związanymi. Kilka minut poświęcone na głośne czytanie, i już wszystko wiemy.

Pięciolatkowie wykazali się ogromną wiedzą – raz dwa uporali się z wybraniem odpowiednich „elementów”. Pora na wspólną zabawę. Baranek, jajeczka, kurczaczek, czekoladowy zajączek wracają na swoje miejsce. Z minuty na minutę tajemniczy wiklinowy koszyk przestał być tajemniczy. Stał się koszyczkiem wielkanocnym. Misja wykonana, tajemnica odkryta – pora na życzenia:

Cukrowy baranek ma złociste rogi,
Pilnuje pisanek na łączne z rzeżuszki.
A gdy nikt nie patrzy, chorągiewką buja
I cichutko beczy Wesołego Alleluja!

I my do tych życzeń się przyłączamy. Wesołych Świąt!!!!