Pamięć 1943

2023-04-18

80 lat temu – 19 kwietnia w warszawskim getcie wybuchło powstanie. Dzielni mieszkańcy przez prawie miesiąc walczyli o swoją wolność i życie. Po raz kolejny nasza biblioteka bierze udział w akcji „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Dzięki jego uprzejmości otrzymaliśmy super materiały edukacyjne. Wśród nich opowiadanie Katarzyny Jackowskiej-Enemuo „Było - nie ma – jest”. Z przygodami Krystynki i jej psa Spacera zapoznali się uczniowie klasy III A ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Kielcach. Opowiadanie „zabrało” naszych miłych gości do Warszawy roku 1943, do warszawskiego getta. Wyprawa krótka, ależ jakże pouczająca.

Podróż małej Krysi w głąb czarnej dziury zachęciła dzieci do dyskusji o zbrojnym powstaniu 1943 r. Z wielką uwagą wysłuchały opowieści o jego przebiegu. Wśród wielu pytań zadawanych przez młodych odkrywców historii pojawiło się też to o żółtego żonkila.  Z tym kwiatem w ręku Marek Edelman przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach, których był naocznym świadkiem. Do końca swojego życia, w dniu 19 kwietnia przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom.

Trzecioklasiści postanowili „przyłączyć się” do tego wydarzenia - własnoręcznie wykonali papierowe żółte żonkile. Ten niewielki kwiat jest i będzie symbolem zbiorowej pamięci, a dla naszych przemiłych gości przepustką do przeszłości, którą znać powinien każdy Polak – i ten mały, i ten duży.

Dziękujemy za udział w wydarzeniu – mamy nadzieję, iż za rok znów razem, z żółtym żonkilem w ręku, wyruszymy na spotkanie historii – spotkanie niełatwe, ale arcyciekawe.