Dobre maniery trzecioklasisty

2023-03-02

2 marca Filia nr 11 gościła uczniów z klasy 3 c Szkoły Podstawowej nr 33. Zajęcia dotyczyły kultury osobistej, ze szczególnym uwzględnieniem dobrych manier przy stole. W temat wprowadziły nas perypetie Kuby i Buby - głównych bohaterów książki "Bon czy ton" Grzegorza Kasdepke. Uczniów rozbawiły gafy popełniane przez parę sympatycznych bliźniąt, w związku z czym zrobiło się wesoło. Szybko jednak okazało się, iż temat savoir-vivre'u jest poważny i wcale nie taki łatwy, jak wydaje się na pierwszy rzut oka. W związku z tym wspólnie z uczniami zastanawialiśmy się, jakimi cechami odznacza się kulturalny człowiek, a także jakich zasad należy przestrzegać podczas wspólnych posiłków i jak nakrywa się do stołu. W trakcie zadań wykonywanych przez uczniów ujawniło się wiele problemów dotyczących kultury osobistej, więc zajęcia nabrały szczególnego, bardzo praktycznego charakteru. Po przeanalizowaniu kilku sytuacji i zagorzałej dyskusji udało się nam ustalić, jakie zachowania nie należą do taktownych, po czym znów przyszedł czas na humorystyczny akcent - dzieci przygotowały i szybko przedstawiły teatrzyk pt. "Kłopoty łyżki". Dzięki zaangażowaniu małych aktorów wszyscy dobrze się bawili i pożegnaliśmy się w dobrych humorach.